Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Rzeszowie. Gdzie można głosować?

Wybory parlamentarne w 2019 r. odbywają się w niedzielę 13 października w godz. 7-21. Właśnie wtedy wybieramy 460 posłów na Sejm RP i 100 senatorów. Zobacz, w których miejscach w Rzeszowie znajdują się lokale wyborcze i gdzie możesz zagłosować w swoim mieście.
Zobacz wideo

Tegoroczne wybory parlamentarne zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy organizowane są 13 października 2019 r. Wybieramy w ich trakcie 460 posłów na Sejm RP i 100 senatorów (głosowanie do Senatu odbywa się w ramach okręgów jednomandatowych).

Lokale wyborcze czynne są tego dnia od godz. 7 do 21. Do godz. 21 trwa też cisza wyborcza, co oznacza, że przed zamknięciem lokali wyborczych nie można nikogo nakłaniać do głosowania na konkretnych kandydatów lub komitet, nie można również publikować sondaży.

Wyborca może poprzeć jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata na senatora.

Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze Rzeszów. Gdzie głosować?

Głosowanie odbywa się w lokalach wyborczych, umiejscowionych w różnych punktach miasta. Każdy z lokali ma przyporządkowaną do siebie listę ulic. A to oznacza, że mieszkańcy nie mogą udać się do dowolnego lokalu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sami wcześniej zmienią w urzędzie lokal, w którym chcą oddać głos lub odbiorą zaświadczenie, umożliwiające głosowanie w dowolnym miejscu.

Listę lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można sprawdzić po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Rzeszowie. Zobacz, gdzie głosować >>>

Rzeszów znajduje się w okręgu wyborczym nr 23, w którym wybieranych jest 15 posłów do Sejmu. Obejmuje on nie tylko sam Rzeszów, ale również Tarnobrzeg oraz powiaty: dębicki, kolbuszowski, leżajski, łańcucki, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, stalowowolski, strzyżowski, a także tarnobrzeski.

Mieszkańcy Rzeszowa oraz powiatów rzeszowskiego i łańcuckiego wybierają jednego senatora.

Wybory parlamentarne 2019. Spodziewana frekwencja

Trudno przewidzieć, jaką tegoroczne wybory parlamentarne będą miały frekwencję. Cztery lata temu, w poprzednich wyborach do Sejmu i Senatu, frekwencja wyniosła odpowiednio 50,92 proc. (wybór posłów) i 50,91 proc. (wybór senatorów).

Można jednak spodziewać się, że frekwencja tej jesieni będzie dużo wyższa. Taki sygnał dały nam majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, w których zagłosowało 45,68 proc. wyborców. W wyborach do PE w 2014 r. było to zaledwie 23,83 proc. uprawnionych, co daje prawie dwukrotny wzrost.

W tym roku (stan na czerwiec 2019 r.) liczba wyborców ujętych w rejestrach w całej Polsce to ok. 29,97 mln osób.

Więcej o: