Wybory parlamentarne 2019 r. zaplanowane są na 13 października (niedziela). W wyborach parlamentarnych wybieranych jest 460 posłów na Sejm RP i 100 senatorów (w okręgach jednomandatowych). Kadencja Sejmu i Senatu trwa cztery lata.
Głosowanie w wyborach parlamentarnych 13 października odbywa się od godz. 7 do 21. Od godz. 24 z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która kończy się w momencie zamknięcia lokali wyborczych i zakończenia głosowania.
W wyborach parlamentarnych można poprzeć tylko jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata na senatora.
To bardzo ważne, by sprawdzić, gdzie mieści się twój lokal wyborczy, są one bowiem ściśle powiązane z konkretnymi ulicami. Jeśli jesteś zameldowany pod danym adresem, musisz upewnić się, do którego lokalu "przynależy" twoja ulica.
Oczywiście są od tej reguły wyjątki: np. wyborca odpowiednio wcześniej może sam zdecydować o zmianie miejsca oddania głosu lub uzyskać odpowiednie zaświadczenie, umożliwiające zagłosowanie w dowolnie wybranym przez siebie lokalu.
Listę lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można sprawdzić po kliknięciu w poniższy link:
Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Kielcach. Gdzie głosować? >>>
Kielce to okręg wyborczy nr 33, w którym wybieranych jest 16 posłów do Sejmu. Obejmuje on nie tylko samo miasto, ale również całe województwo świętokrzyskie. Kielce i powiat kielecki wybierają też jednego reprezentanta w Senacie.
Przed każdymi wyborami pojawiają się pytania związane z frekwencją. Do udziału w wyborach zachęcają wszystkie ugrupowania polityczne, licząc na to, że przełoży się to na pozytywny dla nich wynik.
W ostatnich wyborach do polskiego parlamentu, które odbyły się w 2015 r., frekwencja wyniosła 50,92 proc. (wybory do Sejmu) i 50,91 proc. (wybory do Senatu).
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ta frekwencja może być o wiele wyższa. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r. wzięło udział 45,68 proc. uprawnionych. Choć wydaje się to niewiele, 5 lat wcześniej na europarlamentarzystów swój głos oddało 23,83 proc. wyborców. Oznacza to niemal dwukrotny wzrost.
Według stanu na czerwiec 2019 r., liczba wyborców ujętych w rejestrach na terenie całego kraju wynosi ok. 29,97 mln.