Wybory parlamentarne 2019. Lokale wyborcze w Katowicach. Gdzie możesz głosować?

Wybory parlamentarne w 2019 r. zaplanowane są na niedzielę 13 października. Tego dnia wybieramy posłów i senatorów. Głosowanie odbywa się od godz. 7 do godz. 21. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Katowicach i gdzie można głosować.
Zobacz wideo

Wybory parlamentarne 2019 r. odbywają się w niedzielę 13 października. Tego dnia wybieramy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Taką datę w sierpniu ustalił prezydent Andrzej Duda. Wtedy też oficjalnie rozpoczęła się dwumiesięczna kampania wyborcza.

Głosowanie w dniu wyborów parlamentarnych odbywa się od godz. 7 do 21. Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza, która kończy się z chwilą zamknięcia lokali wyborczych.

Oddając głos na otrzymanej w lokalu wyborczym karcie, można poprzeć jednego kandydata do Sejmu, a także jednego kandydata do Senatu. Poparcie większej liczby kandydatów skutkuje nieważnością głosu.

Lokale wyborcze w Katowicach. Gdzie głosować?

Lokale wyborcze są ściśle powiązane z konkretnymi ulicami w danym mieście. Oznacza to, że mieszkańcy zameldowani pod danym adresem muszą zagłosować we wskazanym przez samorząd lokalu wyborczym.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której wyborca sam zdecyduje o zmianie miejsca oddania głosu i poinformuje o tym wcześniej odpowiedni urząd lub uzyska odpowiednie zaświadczenie, które umożliwi mu zagłosowanie w dowolnym miejscu.

Katowice mieszczą się w okręgu wyborczym nr 31, w którym wybieranych jest 12 posłów do Sejmu (okręg ten oprócz samych Katowic obejmuje również powiat bieruńsko-lędziński oraz miasta na prawach powiatu: Chorzów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy).

W Katowicach wybierany jest również jeden senator.

Listę lokali wyborczych dostępną na oficjalnych stronach urzędowych można sprawdzić po kliknięciu w poniższy link:

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, gdzie mieszczą się lokale wyborcze w Katowicach >>>

Wybory parlamentarne 2019. Jaka frekwencja?

Jak poinformowała w sierpniu Państwowa Komisja Wyborcza, liczba wyborców ujętych w rejestrach w całym kraju wynosi 29 968 050 osób (stan na 30 czerwca br.).

Pod znakiem zapytania stoi kwestia frekwencji. W poprzednich wyborach do parlamentu, które odbyły się w 2015 r., wyniosła ona odpowiednio 50,92 proc. (głosowanie na posłów) i 50,91 proc. (głosowanie na senatorów).

Niewykluczone, że będzie ona dużo wyższa. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła on 45,68 proc., co było rekordowym wynikiem w Polsce, jeśli chodzi o głosowanie na europarlamentarzystów. W 2014 r. wynik był niemal dwa razy niższy - 23,83 proc.

Więcej o: