Wybory do europarlamentu 2019. PiS wygrywa w 7 okręgach, KE - w 6

Według pierwszych wyników to PiS wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska, trzecie - Wiosna Roberta Biedronia, czwarte - Konfederacja. Jak rozkładały się głosy w poszczególnych okręgach wyborczych?
Zobacz wideo

Zgodnie z badaniami exit poll do Parlamentu Europejskiego wejdą cztery komitety wyborcze. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 42,4 proc. głosów, Koalicja Europejska - 39,1 proc., Wiosna - 6,6 proc., Konfederacja - 6,1 proc. Partia Kukiz'15 otrzymała 4,1 proc. poparcia, a Lewica Razem - 1,3 proc. 

Wybory do europarlamentu 2019. Siedem okręgów dla PiS

W siedmiu okręgach wyborczych wyborcy postawili na partię Jarosława Kaczyńskiego. I tak, 46,9 proc. wyborców zagłosowało na PiS w okręgu nr 3, który obejmuje województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Komisja Europejska zdobyła tam 34,1 proc. głosów.

Jeszcze lepszy wynik PiS osiągnął na Mazowszu (nie wlicza się w to jednak Warszawa i okoliczne gminy, które tworzyły osobny okręg). Tam partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła aż 56,9 proc. głosów. Koalicja Europejska zdobyła tam poparcie o połowę mniejsze - 28,4 proc. 

Na Lubelszczyźnie wynik PiS jest porównywalnie wysoki - 55,6 proc. Koalicja Europejska zdobyła 30,3 proc. poparcia.

Najwięcej wyborców zagłosowało na PiS na Podkarpaciu, nazywanym bastionem tej partii. Aż 60,7 proc. wyborców oddało swój głos na tę partię. Zaledwie 23,1 proc. głosujących zdecydowało się wesprzeć Koalicję Europejską. Na Podkarpaciu mandat zdobyła również Konfederacja Korwin Liroy Braun Narodowcy z wynikiem 7,3 proc.

Na Małopolsce i w Świętokrzyskiem wynik PiS to 52,7 proc., podczas gdy na Koalicję Europejską zagłosowało nieco ponad 31 proc. wyborców. Tutaj również próg wyborczy przekroczyła Konfederacja, który otrzyma jeden mandat.

W województwie śląskim zwycięstwo odniósł PiS z wynikiem 40,9 proc., jednak tutaj poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego było niewiele większe niż poparcie dla Koalicji Europejskiej, która zdobyła 39,3 proc. głosów. Z tego okręgu do PE wejdą również przedstawiciele Konfederacji (7 proc. poparcia) i Wiosny (6,3 proc. poparcia).

Ostatnim okręgiem, w którym zwyciężył PiS jest okręg łódzki. 43,9 proc. wyborców zagłosowało tam na partię rządzącą. Koalicja Europejska zdobyła niewiele mniej, bo 37,4 proc. głosów.

Wybory do europarlamentu 2019. Zwycięzcy w poszczególnych okręgachWybory do europarlamentu 2019. Zwycięzcy w poszczególnych okręgach Fot. Gazeta.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Koalicja Europejska zwycięża w sześciu okręgach

Koalicja Europejska wygrała wybory do europarlamentu w sześciu okręgach. W Warszawie i okolicznych gminach zdobyła 47,4 proc. głosów, podczas gdy PiS uzyskał poparcie mniejsze o około 7 proc. W tym okręgu wyjątkowo wysoki wynik zdobyła Wiosna Roberta Biedronia - 10,8 proc.

Na Pomorzu Koalicja Europejska osiągnęła wyjątkowo wysoki wynik - 51,8 proc. PiS otrzymał tam o wiele mniejsze poparcie - 32,3 proc. 

47,9 proc. wyborców z Pomorza Zachodniego i województwa lubuskiego zagłosowało na Koalicję Europejską. Poparcie dla PiS wyniosło 33 proc. 

Podobnie wyniki prezentują się w województwie kujawsko-pomorskim. Koalicja Europejska zdobyła tam 44,8 proc. poparcia, a PiS - 36,4 proc.

W Wielkopolsce 46 proc. wyborców zdecydowało się oddać głos na Koalicję Europejską. PiS otrzymał o 12 proc. głosów mniej - 33,7 proc. Również Wiosna otrzyma jeden mandat - jej wynik to 8,3 proc.

Ostatnim okręgiem, w którym wygrała Koalicja Europejska jest Dolny Śląsk i województwo opolskie. Zdobyła tam 44,7 proc. głosów. To o około 10 proc. więcej niż wynik PiS.

Wybory do europarlamentu 2019. Wyniki procentowe w poszczególnych okręgach w porównaniu do wyników w poprzednich wyborachWybory do europarlamentu 2019. Wyniki procentowe w poszczególnych okręgach w porównaniu do wyników w poprzednich wyborach Fot. Gazeta.pl

Więcej o: