W Polsce wybieramy 52 europosłów, ale na razie mandat obejmie 51. Ten 52-gi zacznie pełnić swoją funkcję dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej. Uprawnionych do głosowania jest prawie 30 mln osób. W wyborach startuje 866 kandydatów. Głosowanie zakończy się o 21:00, wtedy też przestanie obowiązywać wprowadzona od północy z piątek na sobotę cisza wyborcza.
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości. Ten pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli ktoś będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.
Po raz pierwszy możliwa jest też weryfikacja tożsamości dzięki rządowej aplikacji mObywatel Ministerstwa Cyfryzacji, dostępnej na smartfonach.
Po sprawdzeniu tożsamości wyborcy, przedstawiciel obwodowej komisji wyborczej przekaże kartę do głosowania. Nie wolno jej nikomu udostępniać, ani wynosić poza lokal wyborczy. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego kandydata na karcie do głosowania. Głos będzie nieważny, jeśli wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę
Polacy swoich przedstawicieli do europarlamentu wybierają po raz czwarty.
Wybory do Europarlamentu 2019. W niedzielę głosowanie w 21 krajach
Wyborcy w 21 z 28 państw Unii Europejskiej głosują dziś w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbyło się już w Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, w Czechach, na Łotwie, Malcie i Słowacji.
W niektórych krajach - np. na Litwie, w Grecji i we Włoszech - wybory do europarlamentu są połączone z innymi wyborami. W europarlamencie nowej kadencji, który zainauguruje pracę na początku lipca, zasiądzie 751 deputowanych którzy będą reprezentować około 500 milionów mieszkańców Unii.
Parlament Europejski wspólnie z Radą Unii Europejskiej uchwala prawo i budżet wspólnoty. Nadzoruje prace Komisji Europejskiej i odgrywa kluczową rolę w wyborze przewodniczącego komisji. Współpracuje też z parlamentami narodowymi państw członkowskich. Przepisy prawne, które Parlament Europejski uchwala wspólnie z Radą UE, dotyczą wszystkich mieszkańców Unii i odnoszą się do takich kwestii, jak swoboda podróżowania, środowisko naturalne, ochrona konsumentów czy bezpieczeństwo żywności. Państwa członkowskie mają prawo weta między innymi w dziedzinie podatków, obronności oraz spraw zagranicznych.
Wybory do Europarlamentu 2019. Podział mandatów
Mandaty w Parlamencie Europejskim są przydzielane poszczególnym krajom na podstawie liczby ich ludności. W Polsce wybieramy 52 europosłów, ale na razie mandat obejmie 51. Ten 52-gi zacznie pełnić swoją funkcję dopiero wtedy, gdy Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej.
Oficjalne wyniki eurowyborów będzie można podawać po 23:00, gdy zakończy się głosowanie we Włoszech. Wcześniej po zakończeniu głosowań można ogłaszać jedynie wyniki sondaży exit poll.
Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają wspólnie do dokładnego zapoznania się z życiorysami i planami kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chcemy pokazać, że głosowanie na "jedynkę" nie jest koniecznością, a możliwością, a każdy kandydat jest wart tego, by przyjrzeć mu się bliżej.