Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed falą wezbraniową na Wiśle. Kulminacja w weekend

Nadal w kilku województwach panuje trudna sytuacja związana ze skutkami obfitych opadów deszczu. W woj. dolnośląskim i opolskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia, a w woj. świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim - trzeciego stopnia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed falą wezbraniową, która w weekend ma dotrzeć do kilku powiatów w trzech województwach.
Zobacz wideo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia na obszarze Odry w woj. dolnośląskim i opolskim w związku z podnoszeniem się poziomu wody.

Ostrzeżenia trzeciego stopnia wprowadzono z kolei na Wiśle w woj. świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim (tam ostrzeżenie dotyczy również rzeki Łęg). W tych województwach dochodzi lub może dojść do przekroczenia stanów alarmowych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed falą wezbraniową na Wiśle, której kulminacja ma nadejść w sobotę i niedzielę. Dotyczy to województw: małopolskiego (powiaty tarnowski i dąbrowski), świętokrzyskiego (powiaty kazimierski, buski i staszowski), a także podkarpackiego (powiaty mielecki, tarnobrzeski, stalowolski).

"Nie zbliżaj się do rzek" - apeluje RCB.

Zastępca dyrektora RCB Grzegorz Świszcz poinformował w piątek po południu, że do godz. 16 odnotowano 1293 interwencje związane z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu i silnych wiatrów.

"Najwięcej zdarzeń miało miejsce w woj.: podkarpackim - 563, małopolskim - 447, śląskim - 147 i świętokrzyskim - 85. Uszkodzone zostały 72 budynki" - podaje Grzegorz Świszcz.

W piątek rano fala wezbraniowa na Wiśle dotarła do Krakowa. Bulwary wiślane zabezpieczono specjalnymi zaporami.

Więcej o: