Setki młodzieżowych strajków dla klimatu. "Głos sprzeciwu wobec krótkowzrocznej polityki rządu"

"Już dziś obserwujemy katastrofalne skutki zmian klimatycznych"- alarmują uczestnicy młodzieżowego strajku klimatycznego. W kilkunastu miastach Polski i setkach miejsc na świecie młodzi ludzie protestują ws. ochrony klimatu. "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może coś zmienić" - mówią młodzi.
Zobacz wideo

W co najmniej 1600 miejscach w 125 krajach młodzi ludzie będą dziś protestować w sprawie ochrony klimatu. To kolejna fala protestów, zainspirowanych przez szwedzką nastolatkę i aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg. 

Najwięcej strajkowych wydarzeń odbędzie się w Niemczech (218), Stanach Zjednoczonych (202), Wielkiej Brytanii (152) i Szwecji (128). W wielu krajach zgłoszono pojedyncze protesty: w Demokratycznej Republice Kongo, Egipcie, Ghanie, Jamajce, Kuwejcie, Paragwaju. W niektórych miejscach demonstracje młodzieży są utrudnione lub nie mogą się odbywać. Tak jest np. w Rosji, gdzie udział niepełnoletnich w protestach jest nielegalny, a każda demonstracja musi mieć zgodę policji.  Strajk jest zaplanowany w Hong Kongu, ale nie w reszcie Chin, które są największym światowym emiterem dwutlenku węgla. 

W Polsce strajki klimatyczne zaplanowane są m.in. w Warszawie, Poznaniu, Koninie, Łodzi, Białymstoku, Katowicach i Rzeszowie. Największa ma być demonstracja w stolicy. Zaczyna się ona w o godz. 11 przy rondzie ONZ, a następnie przejdzie Świętokrzyską, Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi na rondo de Gaulle'a.

Protesty klimatyczne odbywają się co piątek w wielu miejscach, jednak poprzednia wielka mobilizacja miała miejsce 15 marca. Wg szacunków protestowało wtedy 1,5 mln ludzi na całym świecie. W Warszawie odbył się wtedy największy dotąd protest klimatyczny, w którym brało udział ponad 2 tys. ludzi. Następna masowa mobilizacja młodych jest planowana 20 września, bezpośrednio przed szczytem klimatycznym organizowanym przez sekretarza generalnego ONZ António Guterresa 23 września w Nowym Jorku.

Nie czekaj, działaj! Jeśli nie wiesz od czego zacząć, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. MOŻESZ JEJ DOKONAĆ TUTAJ >>

Polski Młodzieżowy Strajk Klimatyczny opublikował przed demonstracją spot, w którym młodzież wyjaśnia swoje postulaty. 

"Jesteśmy głosem sprzeciwu młodego pokolenia wobec krótkowzrocznej polityki rządu wobec postępujących zmian klimatu. Już dziś obserwujemy katastrofalne skutki zmian klimatycznych, takie jak coraz częstsze susze, powodzie, klęski żywiołowe, masowe migracje klimatyczne i wymieranie gatunków. Strajkujemy, bo jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może coś zmienić" - mówi lektorka w spocie. Ich pięć postulatów to: lepsza edukacja nt. zmian klimatu w szkołach; szkoły przyjazne środowisku; przyjęcie raportu IPCC jako podstawy działań politycznych; traktowanie zmian klimatu jako priorytetowy temat przez media; odejście od energetyki opartej na paliwach kopalnych na zasadach sprawiedliwości społeczne.

W strajku bierze udział także młodzież ze Śląska, regionu najbardziej kojarzonego z węglem.  - Jest mnóstwo innych możliwości niż energetyka oparta na spalaniu węgla, a tym co blokuje zmianę jest brak chęci polityków - mówi Tosia, licealistka a Tychów. Niektórzy mają już na swoim koncie małe sukcesy w kwestii ochrony środowiska. Michał, maturzysta z Gliwic, na kiermaszu przy okazji wcześniejszego strajku zebrał 800 zł na kosze do segregacji śmieci w szkole. Po tym jej dyrektor zaczął rozmawiać z innymi szkołami, by wszystkie zmieniły sposób wywozu śmieci.  

Zobacz wideo
Więcej o: