Paweł Adamowicz zostanie prezydentem Gdańska po raz szósty. Ale rekordu nie będzie

Paweł Adamowicz według sondażu exit poll dostał w drugiej turze wyborów na prezydenta Gdańska 64,7 proc. głosów i zostanie w ratuszu na kolejną kadencję. To jednak nic w porównaniu z jego poprzednimi wynikami - w 2002 r. dostał 72,28 proc. głosów, a w 2006 i 2010 r. zwyciężał już w pierwszej turze.

Wyniki wyborów samorządowych 2018. Według sondażu exit poll prezydentem Gdańska kolejną kadencję będzie Paweł Adamowicz. Polityk zdobył w niedzielę 64,7 proc. głosów, jego rywal - Kacper Płażyński z PiS - 35,3 proc.

Jeśli rezultaty sondażu potwierdzą oficjalne wyniki - te ma przedstawić Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek w okolicach południa - Adamowicz zostanie prezydentem miasta po raz szósty.

Wyniki wyborów samorządowych. Paweł Adamowicz prezydentem po raz szósty

Zaczęło się od wyboru na prezydenta Gdańska w 1998 r. - wtedy jeszcze na to stanowisko wybrała go rada miasta, której był członkiem z ramienia AWS.

W 2002 r. odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory samorządowe w Polsce. Adamowicz w drugiej turze stanął w szranki z Markiem Formelą z SLD i dostał aż 72,28 proc. głosów (jego przeciwnik - 27,72 proc.). W pierwszej ubiegający się o reelekcję kandydat PO miał 37,46 proc. głosów, a Formela - 17,49 proc.

Cztery lata później obyło się bez drugiej tury. Adamowicz w pierwszej dostał 60,87 proc. głosów (kandydat PiS Andrzej Jaworski miał 29,67 proc.).

W 2010 r. było podobnie - w pierwszej turze Adamowicz zdobył  53,78 proc. głosów. Znów drugi był Jaworski - tym razem z poparciem 21,84 proc. głosujących.

W 2014 r. w drugiej turze Adamowicz z wynikiem 61,25 proc. zwyciężył ponownie z Jaworskim (zdobył 38,75 proc.). W pierwszej kandydat PO miał 46,05 proc. poparcia, a PiS - 26,15 proc.

Kluzik-Rostkowska: PiS flirtował ze środowiskami skrajnymi i dostał w dziób

Więcej o:
Komentarze (33)
Paweł Adamowicz zostanie prezydentem Gdańska po raz szósty. Ale rekordu nie będzie
Zaloguj się
 • Henryk Wielanek

  Oceniono 6 razy 4

  Pawcio, musi kupic jeszcze z 6 mieszkań na jakiś pociotkow. 6 mieszkanek na 6 kadencję. Oglupieni totalnie gratulujemy.

 • titus_fox

  Oceniono 12 razy 4

  Jaworski - etatowy zdobywca srebrnego medalu w wyścigu do fotela prezydenta Gdańska ;)

 • maras63

  Oceniono 5 razy 3

  No teraz to on już naprawdę nie będzie wiedział ile ma mieszkań, a rodzicom na kontach przybędzie jedno zero i to ważne, bo z tyłu.

 • onduma

  Oceniono 7 razy 3

  Bedzie mila wiecej kont i mieszkan.W Gdanski i Krakowie wszyscy zwiazani z wladzami miasta czyli urzednicy, ich rodzinki, zmnajomi , uwilkani biznesmani z rodzinami zmobilizowali sie bojac sie utraty posadek i zyskow. To spory procent wyborcow

 • ponury424

  Oceniono 10 razy 2

  Ciągniecie mieszańcy gdańska olt i nie tylko.

 • mniklasp

  Oceniono 14 razy 2

  podobno ten Adamowicz jest zlodziejem i wszyscy to wiedza; mimo to glosowali na niego

 • kashubka

  Oceniono 10 razy 2

  trolliki z pisu nie śpią, z wrażenia chyba i przeboleć nie mogą kolejnego lania w Gdańsku. Możecie sobie ujadać, nic to jednak nie zmieni.

 • gramic

  Oceniono 22 razy 2

  Nie jestem fanką PiS ale ten cały Adamowicz w prawdziwie europejskim państwie siedziałby dawno.
  Przykre, że to co robił ludzi nie rusza, taki Małkowski swojego regionu. Teraz pewnie leży z szampanem i ośmiorniczkami i śmieje się w kułak z ludzkiej krzywdy. Gdańszczanie dumni jesteście z tego biznesmana, bo przecież społecznik to to nie jest. W tej kadencji "zarobi" pewnie na następne 10 mieszkań, biedaczyna.

 • utinamfalsus

  Oceniono 3 razy 1

  Można taniutko oddać Niemcom GPEC, zachowując parę procent akcji, by z tej racji zasiadać w radzie nadzorczej i brać po 5 tys. zł miesiecznie. Niemcy nie żałowali, bo oni zarobili i zarobią - dzięki Adamowiczowi - miliony.
  Można nie doliczać się posiadanych mieszkań i mieć miliony na te mieszkania (skąd ?) , a gdańszczanom to nie przeszkadza.
  Bo w kleptokracji styropianowej to rzecz zwyczajna !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX