Łukaszenka grozi Polsce. Jeśli powstaną bazy USA, Białoruś i Rosja "będą zmuszone stawić opór"

- Nie zakładamy nowych baz, bo nie chcemy z wami walczyć - powiedział w rozmowie z mediami prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Skomentował w ten sposób możliwość powstania w Polsce bazy wojskowej USA i zapowiedział, że Białoruś i Rosja "zareagują na to".

W ramach ustaleń NATO w Polsce przebywają obecnie żołnierze USA, a wojskowi z innych państw są w jednostkach w krajach bałtyckich. Jednak władze Polski chciałyby, żeby Stany Zjednoczone założyły nad Wisłą stałą bazę wojskową. Ostatnio mówił o tym prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Donaldem Trumpem. 

Alaksandr Łukaszenka skomentował słowa wypowiedziane kilka dni temu przez szefa polskiego MSZ Jacka Czaputowicza podczas spotkania Grupy Głównej, będącego częścią przygotowań do Konferencji Monachijskiej. Minister mówił wówczas o ewentualnych bazach wojskowych Stanów Zjednoczonych w Polsce. Łukaszenka zapowiedział, że ewentualne powstanie bazy USA w Polsce "zmusi Rosję i Białoruś do zareagowania".

- Powiedziałem ministrowi spraw zagranicznych w Mińsku, że nie zamierzamy z wami walczyć, dlatego nie budujcie więcej baz. W przeciwnym razie my i Rosjanie będziemy musieli odpowiedzieć - powiedział Łukaszenka. - Będziemy zmuszeni do rozmieszczenia czegoś [jednostek wojskowych - red.], co stawiłoby wam opór - zapowiedział. 

Alaksandr Łukaszenka był dzisiaj z roboczą wizytą w obwodzie witebskim. Tam spotkał się z dziennikarzami. Łukaszenka powiedział też, że podczas posiedzenia Grupy Głównej Konferencji Monachijskiej wezwał przedstawicieli Zachodu, by "cenili Białoruś".

Jacek Czaputowicz po rozmowach z szefem białoruskiego MSZ

Minister Jacek Czaputowicz był w tym tygodniu z wizytą na Białorusi. Z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem miał omawiać m.in. kwestie współpracy dwustronnej i sprawy polskiej mniejszości. 

- Chciałbym, żeby były warunki stworzone do nauczania języka polskiego dla polskiej młodzieży tu na Białorusi . Zobaczymy, jak ta kwestia będzie rozwiązana - zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Minister Czaputowicz podkreślił, że Polska wspiera niezależność i tożsamość narodową Białorusi.

W trakcie dwudniowej wizyty minister uczestniczył w Mińsku w konferencji poświęconej sprawom bezpieczeństwa międzynarodowego.

Fort Trump w Polsce?

Od niedawna w Polsce przebywają amerykańscy żołnierze. Jednaki są tu jedynie na zasadzie rotacyjnej, w ramach decyzji ze szczytów NATO oraz dwustronnych umów. Ich liczba sięga około 5 tysięcy.

W połowie roku amerykańska ambasador przy NATO Kay Bailey Hutchison poinformowała, że Waszyngton nie rozważa stałej obecności wojsk w Polsce. - Stany Zjednoczone nie podjęły w tej sprawie żadnych działań. Polska to wspaniały sojusznik, z pewnością jest mocną częścią NATO, ale obecnie nie mamy w planach nowych, stałych baz w Polsce - mówiła. Pomysł stałych baz krytykował były dowódca amerykańskich sił w Europie generał Ben Hodges, który uważa, że może to niepotrzebnie zaognić sytuację na kontynencie.

Temat powrócił jednak we wrześniu podczas wizyty Andrzeja Dudy w USA. Polski prezydent mówił wtedy o możliwości stałej obecności wojsk amerykańskich i dodał, że taka baza mogłaby się nazywać "Fort Trump". Prezydent USA jest znany jako łasy na pochlebstwa i zadaniem komentatorów Duda w ten sposób chciał łechtać jego ego i zwiększyć szansę na wydanie decyzji ws. zbudowania bazy. Trump wyglądał na zadowolonego, nie padły jednak konkretne deklaracje.

Więcej o:
Komentarze (54)
Łukaszenka grozi Polsce. Jeśli powstaną bazy USA, Białoruś i Rosja "będą zmuszone stawić opór"
Zaloguj się
 • julietwhiskey

  Oceniono 14 razy 6

  Rosja i Białoruś blisko, Stany Zjednoczone daleko. Jedni i drudzy traktują Polskę jak pole bitwy, a Polacy jak zwykle tną głupa, napinają się i gotowi iść kupą z szablami na czołgi w czyimś interesie.
  Czas dorosnąć Polsko i postawić na dyplomację i dobre stosunki z sąsiadami. Robienie laski na stojaka pajacowi z za oceanu to zły pomysł. Facet się doopą odwróci, a nam przyjdzie tu dalej żyć. Niemcy i Rosja to duzi chłopcy, a Polska między nimi. Lepiej im na buty nie sikać.

 • anna_pot

  Oceniono 12 razy 6

  Indianie zapraszają Jankesów aby zbudowali fort i bronili przed złym plemieniem za rzeki. Indianie są gotowi nawet dostarczyć drzewo na budowę fortu.Indianie wierzą, że są niepodlegli, niezależni i wszystko mają pod kontrolą.

 • yaspiman

  Oceniono 8 razy 4

  w interesie usa była by taka fajna, dochodowa wojenka gdzieś we wschodniej europie. Polska jest idealnym miejscem. wtedy obroty amerykańskich firm zbrojeniowych wzrosły by dziesięciokrotnie - i o to chodzi.

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy 2

  Jankesi mogą założyć w Polsce nawet sto baz,

  ale będą one zawsze na terytorium Polski, które

  Rosjanie mogą zgodnie ze swoją oficjalną doktryną militarną

  ( zamieszczoną w internecie ) , zlikwidować bronią jądrową,

  jednak na terytorium Federacji Rosyjskiej, nie może spaść

  ani jeden pocisk amerykanski, bo byłby to koniec świata.

 • byann

  Oceniono 5 razy 1

  Widziałem znowu film Ukryta strategia (Lion for Lambs) Roberta Redforda. Obejrzyjcie, może coś dotrze do durnych łbów.

 • byann

  Oceniono 8 razy 0

  Łukaszenka grozi Polsce:
  Nie zakładamy nowych baz, bo nie chcemy z wami walczyć.
  Wot, uSSraelska logika.

 • senioryta13

  Oceniono 10 razy 0

  ale przeciez to Polska sama o to prosi ! Poza tym, Putin zgodzil sie aby Polska weszla do NATO z jednym warunkiem, nie bedzie baz ameryknskich w Polsce . Jak widze, pamiec macie krotka lub pusto w glowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX