"Jesteśmy zabawkami do seksu na łasce mężczyzn". Tak wygląda przemoc seksualna w Korei Północnej

Większość kobiet w Korei Północnej doświadczyło przemocy seksualnej. Dopuszczają się jej wysoko postawieni politycy, a także niżsi ragą urzędnicy, policjanci czy żołnierze. Czują się bezkarni, ponieważ nikt nie prowadzi śledztw na podstawie skarg ani nie zapewnia kobietom pomocy.

Problem ten porusza najnowszy raport Human Rights Watch zatytułowany "Płaczesz w nocy i nie wiesz dlaczego: Przemoc seksualna wobec kobiet w Korei Północnej". Oparty jest na wywiadach przeprowadzonych między 2015 a 2018 rokiem z 72 kobietami, 4 dziewczynkami i 30 mężczyznami, którym udało się uciec z Korei Północnej, a także ekspertami, aktywistami, pracownikami służby zdrowia, którzy zajmują się kwestią przemocy seksualnej.

Z raportu wynika, że w Korei Północnej, kiedy mężczyzna "wybierze" sobie kobietę, ta nie ma wyboru innego niż zgodzić się na to, co od niej żąda - czy chodzi o pieniądze, różnego rodzaju przysługi czy seks. Mężczyźni wykorzystują w tym celu swoją władzę i pozycję społeczną. Kobiety czują się bezsilne, a nawet - w wielu przypadkach - są pogodzone z rzeczywistością. 

Przemoc seksualna jest powszechna w więzieniach i miejscach pracy

Bardzo często molestowane są kobiety, które przebywają w więzieniach. - Kiedy jeden ze strażników przyszedł mnie wykorzystać, nie powiedział, co chce zrobić. Po prostu zdjął spodnie. Byłam sama w celi, nie miałam gdzie uciec - opowiadała Yoon Soo Ryun, która opuściła Koreę Północną w 2014 roku, o swoim pobycie w więzieniu, gdzie trafiła za przemyt ziołowych leków. - Pomyślałam sobie: jeśli mu odmówię, jaka dodatkowa kara mnie czeka? Poddałam się - przyznała. - Myślałam, że oddaję mu swoje ciało, żeby się stamtąd wyrwać i wrócić do mojej córki. Wtedy nawet nie byłam zła, myślałam, że jestem szczęściarą. Teraz, kiedy żyję w Korei Południowej, zrozumiałam, że to był gwałt - zaznaczyła.

Kim Sun Young, która została zgwałcona przez śledczego, który przesłuchiwał ją, kiedy złapano ją na próbie ucieczki do Chin, powiedziała: - Za każdym razem kiedy widziałam mężczyzn związanych z prawem, sprawujących władzę, moje serce zaczynało szybciej bić, nogi zaczynały się trząść i starałam się nie poruszyć, licząc, że nikt nie mnie zauważy.

Równie często co w więzieniach, przemoc seksualną stosuje się w różnego rodzaju miejscach pracy. Doświadczyła jej w takim okolicznościach m.in. Park Young Hee, która zanim trafiła do więzienia, została trzykrotnie zgwałcona m.in. przez swojego szefa w przedsiębiorstwie państwowym, w którym pracowała. - Był pijany po służbowym obiedzie. Zostaliśmy sami w pomieszczeniu, a on zaczął się do mnie zbliżać. (...) Z jakiegoś powodu czułam, że nie powinnam o tym nikomu mówić - przyznała.

 

Policjanci traktują seks jak rodzaj łapówki

Wiele kobiet w Korei Północnej, aby zapewnić byt swoim rodzinom, angażuje się w przemyt lub handel. Aby policja przymykała na to oko, są zmuszone płacić łapówki. Te "łapówki" są często równoznaczne z gwałtem lub molestowaniem seksualnym. - Czasem strażnik rynku lub policjant kazali mi iść za nimi, do pustego pokoju obok placu czy gdzieś indziej - opowiadała Oh Jung Hee, która uciekła do Chin w 2014 roku. - Traktowali nas jak zabawki. Byłyśmy zdane na łaskę mężczyzn - dodała.

- Mężczyźni, którzy dopuszczają się takich zachowań, nie widzą w tym nic złego. Podobnie kobiety, nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy przez to nieszczęśliwe. Ale jesteśmy ludźmi i czujemy. Czasem nagle zaczynasz po prostu płakać w nocy i nie wiesz dlaczego tak jest - mówiła Oh Jung Hee. 

Odmowa niesie za sobą ogromne ryzyko

- W Korei Północnej mężczyźni, którzy są u władzy, molestują seksualnie i gwałcą kobiety, wykorzystując atmosferę strachu, która panuje w kraju. Mówiąc "mężczyźni u władzy" mamy tu na myśli tych, którzy pracują w pewnego rodzaju systemie takim jak partia polityczna, przedsiębiorstwo, więzienie czy wojsko - mówi Emma Daly z Human Rights Watch. - Kobiety zdają sobie sprawę, że odmowa oznaczałaby zaryzykowanie wszystkim, co mają. Mogłyby stracić nie tylko dochód, ale też wolność, bo mogłyby zostać zesłane do obozu pracy albo więzienia - zaznaczyła. 

- Władze Korei Północnej codziennie w bardzo poważny sposób naruszają prawa człowieka - podkreśliła Emma Daly. 

Więcej o:
Komentarze (54)
"Jesteśmy zabawkami do seksu na łasce mężczyzn". Tak wygląda przemoc seksualna w Korei Płn.
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 21 razy 11

  Brutalna prawda jest taka, że w każdym systemie faceci, którzy mają władzę, wykorzystują ją do uzyskiwania korzyści seksualnych, a kobiety oddają się w zamian za bonusy i przywileje. U nas też mieliśmy oczywiście niewinnie oskarżonego dziennikarza który był zawsze gotów i bez majtek, a Monika Lewinski zrobiła zapewne loda Williamowi Jeffersonowi C. bo go kochała.

  Jedyna różnica polega chyba na tym, mówiąc bardzo obcesowo, że w Korei Płn. nie ma lubrykantu żeby mniej bolało.

 • senioryta13

  Oceniono 6 razy 4

  to samo bylo w Iraku i Libii, dziewczynki, kobiety byly wybierane na ulicy , a nawet w szkole, no a potem to wszelki sluch o nich ginal, czasami ich zmaltretowane ciala byly znajdowane na wysypiskach smieci.

 • kochajacyinaczej

  Oceniono 2 razy 2

  W życiu nie pojadę do tego komunistycznego grajdoła, gdzie panuje przemoc i wykorzystywanie bez zgody.

 • fleshless

  Oceniono 1 raz 1

  tak właśnie działa władza absolutna - ktoś ci zrobi krzywdę, to kto cię obroni?
  sąd, który jest w rękach tej samej władzy, która zrobiła ci krzywdę? Nie sondzem.
  Głupcy, nie rozumiecie jak ważną gwarancją dla was są niezależne sądy.

 • smurfmadrala

  Oceniono 3 razy 1

  Wystarczy porównać Koreę Pn. i Pd , NRD i RFN
  wtedy łatwo pojąć czym jest marksizm.
  Niestety, na Zachodzie Europy odradza się marksizm.

 • i.l

  Oceniono 8 razy 0

  poza tematem, jednak w temacie.
  Obserwuję od pewnego czasu zjawisko, które zdawałoby się istniało tylko w PRL-u. Otóż wtedy
  wszystkie gazety pisały o tym samym, co coraz częściej obserwuję w GW, RP, Polityka.
  Panowie redaktorzy mają tego samego dostawcę tematu, czy tylko lenistwo?

 • kato-rznik

  Oceniono 3 razy -1

  A ja bym chętnie zabrał jakąś miłą dziewczynę na wycieczkę za granicę, do dobrego hotelu ... Ale gdzie szukać chętnych, bo byle kto mnie nie interesuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX