Wybory samorządowe 2018. Trwa II tura. PKW: Ponad 70 incydentów związanych z wyborami

Trwa druga tura wyborów samorządowych. Mieszkańcy 649 gmin i miast wybierają wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wybory odbywają się w miejscach, gdzie podczas pierwszej tury - dwa tygodnie temu - żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

Wyborcza dogrywka odbędzie się w między innymi w pięciu miastach wojewódzkich: Krakowie, Gdańsku, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 21:00. Cisza wyborcza obowiązuje w całym kraju i potrwa do zakończenia głosowania.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji frekwencja do godziny 12.00 w II turze wyborów samorządowych wynosiła 15,61 procenta. Najwyższą frekwencję w Polsce odnotowano w gminie Nowe Piekuty w woj. podlaskim - do urn wyborczych poszło tam 30,04 proc. uprawnionych do głosowania. Kolejna konferencja PKW ma się odbyć o godz. 18, wtedy zaprezentowane zostaną dane z godziny 17. 

Policja: Odnotowano 60 incydentów 

Jak podaje PKW w całym kraju odnotowano na razie ponad 70 "incydentów związanych z wyborami" to głównie naruszenia ciszy wyborczej w mediach społecznościowych i zalepianie plakatów wyborczych. 

Do południa część kandydatów ubiegających się o stanowisko prezydenta miasta wzięła już udział w głosowaniu. Głosowali m.in. walcząca o fotel prezydenta Nowego Sącza Iwona Mularczyk, kandydat na prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz czy startujący w wyborach na prezydenta Szczecina Piotr Krzystek.   

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować w II turze?

Inaczej niż w pierwszej turze tym razem wyborca otrzyma tylko jedną kartę do głosowania. Będą na niej dwa nazwiska kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów. Jeżeli jeden z kandydatów wycofał się, zmarł lub utracił prawo wyborcze, na karcie do głosowania będzie tylko jedno nazwisko. Na karcie z jednym nazwiskiem kandydata będą dwie kratki: "TAK", której wybór oznaczająca poparcie oraz kratka "NIE".

Głosować będziemy podobnie jak w pierwszej turze, stawiając znak "X" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Postawienie znaku "X" przy nazwisku obu kandydatów, albo niewskazanie żadnego z nich spowoduje, że głos będzie nieważny. Analogicznie na karcie z jednym nazwiskiem - aby głos był ważny, znak "X" stawiamy tylko w jednej kratce.

Kiedy poznamy wyniki wyborów samorządowych 2018?

Szacunkowe dane dotyczące wyboru prezydentów Gdańska, Krakowa i Kielc na podstawie badania exit poll, czyli odpowiedzi udzielanych przez wyborców pod wyjściu z lokalu wyborczego ogłoszą TVP, TVN i Polsat po zakończeniu ciszy wyborczej, czyli po godz. 21:00.  

O ostatecznych wynikach głosowania w II turze poinformuje PKW na konferencji prasowej, jak tylko ustalone zostaną wyniki w poszczególnych województwach. Konferencja może odbyć się w nocy z niedzieli na poniedziałek lub w poniedziałek nad ranem.

Więcej o: