Tygrysica T-1 miała zagryźć 13 osób. Zwierzę dopadli myśliwi i zastrzelili. "To morderstwo"

Po dwóch latach mieszkańcy kilku wsi w środkowych Indiach świętują - zabito tygrysicę, która zagryzła w tym czasie 13 osób. Tropiono ją w ramach wielkiej operacji od miesięcy, aż w końcu zastrzelono. Na świecie żyje 4 tys. tygrysów, 4 proc. populacji z początku XX wieku.

Tygrysica nazywana T-1 była tropiona od miesięcy. Wg strażników leśnych zwierzę zabiło w ciągu ostatnich dwóch lat 13 osób w okolicach kilku wsi w środkowych Indiach. - opisuje "New York Times"

W obławę zaangażowano setki strażników, drony z kamerami termowizyjnymi, strzelców jeżdżących na słoniach i słynnego indyjskiego łowcę tygrysów. Nawab Shafath Ali Khan mówił dziennikarzom, że tygrysica była wyjątkowo bystra i nauczyła się unikać myśliwych po wcześniejszych próbach upolowania jej. 

W końcu tropiciele uciekli się do nietypowych metod. Zaczęli spryskiwać miejsca w lesie perfumami Obsession. Zawierają one związek chemiczny, który w naturalnej formie pochodził z gruczołów niewielkiego ssaka, cywety. Koty są wrażliwe na ten związek chemiczny - sprawia, że intensywnie wąchają spryskanie miejsce, a nawet przewracają się na grzbiet (ta sama metoda jest używana przez fotografów, by zwabić tygrysy czy jaguary w "pułapki" fotograficzne). Nie wiadomo, czy rzeczywiście to perfumy poskutkowały, jednak T-1 pojawiła się obok jednego ze spryskanych miejsc w piątek w nocy. Zespół łowczych najpierw strzelił strzałką ze środkiem usypiającym. Jednak ten zaczyna działać po jakimś czasie, a - według ich relacji - tygrysica natychmiast rzuciła się w ich kierunku. Wtedy jeden z nich strzelił z ostrej amunicji i zabił zwierzę.

Obrońcy przyrody: "To było morderstwo z zimną krwią"

"NYT" relacjonuje, że mieszkańcy wsi wybuchli radością na wieść o zabiciu zwierzęcia. Jednak informacja przygnębiła obrońców przyrody, którzy walczyli przed sądem najwyższym o uchronienie tygrysicy przed śmiercią. Teraz pytają, czy zastrzelenie T-1 rzeczywiście było jedynym wyjściem. "To było morderstwo z zimną krwią" - przekonywał przed sądem Jerryl Banait, aktywista który zabiegał o oszczędzenie życia zwierzęcia. Władze odrzucają te oskarżenia, podkreślają, że strażnicy strzelili "w obronie własnej".

Na świecie została garstka tygrysów

Na świecie na wolności żyje obecnie około 4 tys. tygrysów, z tego ponad połowa z Indiach. Szacuje się, że na początku XX wieku ich populacja wynosiła 100 tys. Spadła gwałtownie z powodu niszczenia siedlisk, kłusownictwa i zabijania ich dla skór, trofeów i części ciała, które są wykorzystywane w chińskiej "medycynie" tradycyjnej. W tym tygodniu władze Chin ogłosiły, że chcą zalegalizować handel kośćmi tygrysów.

Od kilku lat, m.in. dzięki wysiłkom na rzecz obrony praw zwierząt w Indiach, udaje się stopniowo odbudowywać populację tygrysów w tym kraju. Jeszcze 12 lat temu wynosiła 1411 osobników, dziś to ponad 2500. Jednak wraz ze zwierzętami nie wracają ich naturalne siedliska. Zwierzętom brakuje terenów do polowania, a niektóre żyją nie w rezerwatach, a na gęsto zaludnionych terenach wiejskich. 

Więcej o:
Komentarze (11)
Strzelcy, drony i setki ludzi polowały na tygrysicę T-1. Zagryzła 13 osób
Zaloguj się
 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 8 razy 8

  Skoro "miała zabić", to chyba dobrze, że zabito ją przed zbrodnią?

 • zueoko

  Oceniono 6 razy 4

  Indie. Nadmiar ludzi, niedobór tygrysów. Ciśnijcie :D

 • cezar85

  Oceniono 9 razy 3

  13:1

  brawo dla tej pani

 • cerebral.palsy

  Oceniono 10 razy 2

  kolejny kłamliwy tytuł gazwyb: tygrysica miała zagryźć 13 osob, a później czytamy: tygrysica zagryzła 13 osób...
  to już jest nagminne, miał, miała, mieli, itp. gazwyb wyraża coraz większy stopień wątpliwości, takie coś trwa od kilku tygodni.. ciekawe, kto to w redakcji zlecił takie "miałczenie" ??

 • w11mil

  Oceniono 5 razy 1

  Moim zdaniem "obrońcy przyrody" to wariaci niebezpieczni dla ludzi.

 • olena55

  Oceniono 13 razy 1

  Ci obroncy przyrody jak wiedzieli ze sa polowania na ta tygrysice to mogli sami probowas ja upolowac i wywiezc w inny teren z daleka od ludzi ale mysle ze dla tygrysicy wrog czy obronca zwierzat smakowal by tak samo Czemu nie krzyczeli o morderstwie jak tygrysica zabila 13 ludzi?

 • liczygrosz

  Oceniono 1 raz -1

  to było morderstwo z zimną krwią ? chyba ich poje...

 • poljack

  Oceniono 3 razy -1

  Zieloni są śmieszni zastrzelili zwierzę i nazwali to morderstwem ? Czy rodzinom pożartych ludzi powiedzieli przepraszam ?!!Na pewno NIE !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX