Szef NSZZ policjantów pisze do Brudzińskiego. "Wytrzymałość właśnie się wyczerpała"

Jeśli nie dojdzie do porozumienia z policjantami, "sytuacja może się skomplikować jeszcze bardziej" - pisze w liście do szefa MSWiA Rafał Jankowski z NSZZ Policjantów. "Z zapowiadanych reform nic do tej pory nie wyszło" - ocenia.

W ostatnich dniach zaostrzył się protest policjantów. Setki funkcjonariuszy w całym kraju - co najmniej 500 tylko w woj. łódzkim - poszło na zwolnienia chorobowe. W niektórych miastach z powodu braków miały nie pojawiać się patrole.

Z kolei Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu NSZZ Policjantów, wystosował list do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Prosi ministra o natychmiastowe spotkanie "kierując się dobrem wszystkich Policjantów, a także troską o bezpieczeństwo" Polaków. Jankowski ocenia, że obecna sytuacja to "reakcja środowiska policyjnego na pozorowany dialog i brak woli spełnienia postulatów" związku.

"I nikt nie ma też wątpliwości, że wytrzymałość policjantów właśnie się wyczerpała. Swoje żniwo zbierają dziś ogromne przemęczenie i stres, ale również lekceważenie nawarstwiających się od lat problemów i niespełnione obietnice. Przedstawiciele obecnej władzy obiecywali policjantom godne uposażenia i przywrócenie niesłusznie odebranych uprawnień przez poprzednie rządy"

- czytamy w liście.

"Z zapowiadanych reform nic do tej pory nie wyszło"

Szef związku ocenia, że po trzech latach rządów PiS "nadzieja przemieniła się w potężne rozczarowanie". "Uposażenia policjantów wciąż są upokarzająco niskie, a z zapowiadanych reform nic do tej pory nie wyszło" - pisze w liście. 

W ocenie Jankowskiego rządowy program modernizacji nie poprawił sytuacji materialnej policjantów i obciążeń związanych ze służbą. 

Związkowiec zapowiada, że w wypadku braku spełnienia postulatów w najbliższych dniach "sytuacja może się skomplikować jeszcze bardziej". Nie precyzuje, na czym mogą polegać "komplikacje". Zapewnia, że jest w stanie spotkać się z ministrem "w każdym miejscu, w każdej chwili". 

Ze strony NSSZ Policjantów wynika, że czekają na spełnienie swoich postulatów od ponad 230 dni. Związkowcy chcą m.in. podwyżki uposażenia o 650 zł, odmrożenia waloryzacji płac i płatnych nadgodzin.

Brudziński podtrzymuje wcześniejsze propozycje

W reakcji na list Jankowskiego Joachim Brudziński zamieścił swoją propozycję dla policjantów z września. "Może warto przypomnieć (WSZYSTKIM), że ta oferta jest cały czas aktualna" - napisał minister. 

Propozycje szefa MSWiA dla policjantów zamieszczono też dziś na stronie Komendy Głównej Policji i komend wojewódzkich. Propozycje to m.in. " średnio o 309 zł podwyżki na etat" na początku 2019 roku i kolejna podwyżka w lipcu, rezygnacja z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę oraz odpłatność nadgodzin.

Więcej o: