Trump przywraca twarde sankcje na Iran. Zapowiedział je hasłem z "Gry o tron"

Stany Zjednoczone przywracają twarde sankcje wobec Iranu, które zostały zniesione w 2015 roku na mocy porozumienia nuklearnego z Teheranem. Osiem krajów importujących ropę naftową z Iranu uzyskało od Amerykanów zwolnienie z kar wynikających z sankcji. Nie ma wśród nich Unii Europejskiej.

Ogłoszone przez Waszyngton sankcje wchodzą w życie w poniedziałek 5 listopada. Dotyczą one sektora transportowego, finansowego oraz energetycznego. Sankcje uderzają nie tylko w Iran ale także kraje, które chcą prowadzić interesy z Teheranem. Prezydent Donald Trump oświadczył, że jeśli Iran nie porzuci destrukcyjnych działań stoczy się w przepaść gospodarczą. „To bardzo poważne sankcje, Iran dotkliwie je odczuje” - tłumaczył prezydent Donald Trump.

Działania wobec Iranu zapowiedział w swoim stylu. Na twitterowym koncie zamieścił swoje zdjęcie z podpisem "Sanctions are coming" ("sankcje nadchodzą") i datą 5 listopada. To nawiązanie do "winter is coming" z serialu "Gra o Tron". Stacja HBO, która jest producentem serialu, już zaprotestowała przeciwko takim praktykom. 

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo przedstawił listę 12 warunków jakie musi spełnić Teheran by USA ponownie zniosły sankcje. Są wśród nich: zaprzestanie wspierania terroryzmu i zaangażowania militarnego w Syrii oraz całkowite wstrzymanie programu nuklearnego i rakiet balistycznych. Szef amerykańskiej poinformował, że 8 krajów importujących z Iranu ropę naftową otrzymało zwolnienie z sankcji na okres pół roku. Są wśród nich Turcja, Włochy, Chiny, Korea Południowa, Japonia i Indie. Zwolnienia nie otrzymała Unia Europejska (jako całość), która sprzeciwiła się zerwaniu porozumienia nuklearnego z Iranem.

Więcej o:
Komentarze (4)
USA przywracają twarde sankcje nałożone na Iran. Lista 12 warunków
Zaloguj się
  • alinare

    Oceniono 1 raz 1

    Prezydent D. Trump nakłada cła na tandete z Chin , które tez kantują i szabrują Polskę i nabierają w czambo Polaków ,a może nie złodziejskie mafie u koryta pseudo demokraci ?

  • alinare

    Oceniono 1 raz 1

    Prezydent donald Trump przecina gry oszustów o tron - JEST NAJLEPSZYM PREZYDENTEM WIELKIM AMERYKI i UCZCIWEGO ŚWIATA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX