W tym momencie wiadomo o 14 przypadkach potwierdzonych zachorowań na odrę. Większość z nich, bo aż 13, wystąpiło w powiecie pruszkowskim. W samym Pruszkowie chorych jest 10 osób, w tym dwoje dzieci pochodzenia ukraińskiego i ośmioro obywateli polskich. Sześcioro dzieci uczęszcza do jednej szkoły podstawowej w mieście. Przypadki odry zostały również potwierdzone u polskiego dziecka w Piastowie i dwojga dzieci ukraińskich w Nadarzynie.
Jednak, jak podała jeszcze wczoraj Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, kolejny przypadek pojawił się w Warszawie. Chory to 36-letni mężczyzna, który jeszcze przez rozpoznaniem choroby przebywał w Szpitalu Czerniakowskim. Mężczyzna został przewieziony do Szpitala Zakaźnego na ul. Kasprzaka. Jego stan jest dobry.
Liczba chorych może wzrosnąć
Odrę podejrzewa się także łącznie u trzech osób na Mazowszu. Weryfikacja wirusologiczna trwa u dziecka narodowości polskiej w Nadarzynie i jednej osoby dorosłej narodowości polskiej w Pruszkowie. Podejrzenie odry wystąpiło również u rocznego dziecka z Warszawy. Zostało ono przyjęte do szpitala na ul. Żwirki i Wigury.
Statystyki pokazują, że zachorowalność na odrę rośnie. W tym roku w okresie od 1 stycznia do 15 października zarejestrowano na terenie Polski 128 przypadków zachorowań na odrę. To ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej - w analogicznym okresie w 2017 roku przypadków zachorowań było 58.
W związku z tym Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat. Zwraca w nim uwagę, że "zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z zawlekaniem choroby z zagranicy lub zakażeniem osób, które nie są zaszczepione przeciwko odrze przez osoby nie będące narodowości polskiej". Zaznaczył, że żadna z osób, które zachorowały w Pruszkowie, nie była zaszczepiona przeciwko odrze. Zaapelował również do rodziców o "dopełnienie obowiązku szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce wobec dzieci, które dotychczas nie zostały zaszczepione".
Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób
Bardzo łatwo jest się zarazić odrą. Choroba te przenosi się drogą kropelkową oraz w wyniku bezpośredniej styczności z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej osoby chorej. Objawami są m.in. gorączka, silny kaszel, wysypka, zapalenie spojówek i światłowstręt. Od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów może minąć od 10 do 12 dni.
Odra często jest przyczyną powikłań. Może spowodować m.in. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe. Może być również przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.