12 listopada - dzień wolny od pracy? W środę Sejm zajmie się poprawkami Senatu

W środę 7 listopada Sejm pochyli się nad senackimi poprawkami do ustawy o ustanowieniu dnia wolnego 12 listopada 2018. Senat chce m.in., żeby tego dnia obowiązywał zakaz handlu.

W najbliższą środę Sejm zajmie się senackimi poprawkami do ustawy o ustanowieniu święta narodowego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ustawa przyjęta przez Sejm zakłada, że w tym roku wolny od pracy będzie także 12 listopada, czyli dzień po obchodzonym 11 listopada Święcie Niepodległości.

Zakaz handlu 12 listopada?

W projekcie zaznaczono, że 12 listopada "nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie (...) o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni".

Ale wprowadzenia tego dnia zakazu handlu chciał właśnie Senat. Przyjęto też poprawkę, która zakłada, że normalnie będą funkcjonować szpitale, opieka ambulatoryjna i apteki.

Wśród innych poprawek, które zostały przegłosowane w izbie wyższej, jest skreślenie preambuły i eliminacja wskazania, że święto będzie miało charakter uroczysty.

Kto będzie mieć wolne 12 listopada? Kto będzie pracować? Sprawa nie jest taka prosta

Zobacz, jak dobrze zaplanować urlop w 2018 roku i zyskać na tym prawie 2 tygodnie wolnego

Więcej o: