Tragiczny bilans dwóch dni akcji "Znicz". 200 wypadków, trzy razy więcej ofiar niż rok temu

W dniu Wszystkich Świętych była ładna pogoda i dobre warunki na drogach. Mimo to w całej Polsce od początku policyjnej akcji "Znicz" doszło do prawie 200 wypadków, w których zginęło 21 osób.

Od rozpoczęcia policyjnej akcji "Znicz" na polskich drogach doszło do 193 wypadków, w których zginęło 21 osób, a 218 zostało rannych. Od środy policja zatrzymała też blisko 400 pijanych kierowców. W 2017 roku w tym samym okresie, czyli 31 października i 1 listopada, doszło do 152 wypadków, w których zginęło 7 osób.

Podsumowanie dwóch pierwszych dni akcji "Znicz"

Komisarz Dawid Marciniak z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji zauważył, że do wypadków doszło mimo dobrej pogody. Podkreślał, że kierowcy jeżdżą za szybko, często brawurowo. Marciniak poinformował, że w ramach akcji "Znicz", która odbywa się z okazji dnia Wszystkich Świętych, nad bezpieczeństwem na drogach czuwa około 5 tysięcy policjantów z wydziału ruchu drogowego, oraz funkcjonariusze straży granicznej i żandarmerii wojskowej.

Komisarz zaapelował też, by kierowcy zwracali szczególną uwagę na zmianę organizacji ruchu w okolicach cmentarzy. Wyjaśnił, że wiele pasów jest wyłączonych dla ruchu osobowego. - Puszczane są tylko pojazdy specjalne, czy transport publiczny - powiedział. Marciniak zachęca, by szczególnie w dużych miastach korzystać z autobusu lub tramwaju.

Akcja "Znicz" potrwa do niedzieli do godziny 22. Dużego ruchu policja spodziewa się przede wszystkim w niedzielę, gdy wiele osób będzie wracało do domów. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że ubiegłym roku w od 31 października do 5 listopada (czyli do końca weekendu) doszło do blisko 500 wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 551 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali wtedy ponad 1200 nietrzeźwych kierowców.

Policja apeluje: Uwaga na pieszych wokół cmentarzy

Policja podkreśla, że na niebezpieczeństwo mogą być narażeni piesi wokół cmentarzy - ale też sam są w stanie poprawić swoje bezpieczeństwo. Do wypadków przyczyniają się szybko zapadający zmierzch, zmienna aura i słaba widoczność. 

Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przypomina, że ważne jest noszenie elementów odblaskowych. Podkreśla, że najskuteczniejsze jest noszenie odblasków na wysokości poniżej kolana, bo tam najwcześniej sięgają reflektory samochodów. 

- Oczy dookoła głowy i jeśli nie ma chodnika lub pobocza, to idźmy lewą stroną drogi i obserwujmy pojazdy, które się do nas zbliżają - przypomina policjant.

Więcej o:
Komentarze (196)
Akcja "Znicz". Zginęło trzy razy więcej osób niż rok temu
Zaloguj się
 • pryszcze.duszy

  Oceniono 51 razy 43

  Fotoradary be, policja be, maruderzy jadący 50 km/h po mieście be, progi zwalniające be.

  Szybko, ale bezpiecznie - tak.

 • telewy2

  Oceniono 39 razy 37

  To są sprawy, którymi powinien zająć się rząd, a nie finansowaniem tłustego wieprza z Torunia

 • ami_lii

  Oceniono 30 razy 28

  Jak zobaczyłam że w telewizji że rzecznik episkopatu się wypowiada w tej sprawie, to już wiedziałam że będzie źle.

 • tom_lok

  Oceniono 23 razy 21

  Trasa 150km. Droga S5 autostrada A2. Jazda zgodnie z przepisami. 90% samochodów mnie wyprzedza. Wszystko w temacie. Taki mamy klimat. Taki kraj.

 • oloros11

  Oceniono 21 razy 15

  w Norwegii przez caly rok ginie w wypadkach tyle co w dwa weekendy w Polsce
  w tym roku w wypadkach nie zginelo ani jedno dziecko !!!!!!
  w Polsce rocznie gini ejednio male miasteczko !!
  w Norwegi jest ograniczenie na autostradach do 100 km a mandat za porzekroczenie to 3000 zloty i bezwarunkowa utrtata prawa jazdy !!!!
  czy w Polsce nikt nie mysli - odebralo rozum - nawet Ziobro tego nie widzi ?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 15

  zginęło 21 osób, a 218 zostało rannych.... brzmi to co roku jak kronika szturmu na Monte Cassino
  i tak co dwa dni! potem będą się oburzać na słowa Bismarcka o tym że wystarczy dać Polakom się samym sobą rządzić, a się najlepiej nawzajem wykończą

 • wudeer

  Oceniono 16 razy 14

  rok temu była tragiczna pogoda, ludzie jeździli wolniej i ostrożniej. w tym roku jest pięknie, więc królowie prostej zabijają siebie, swoje rodziny, pieszych, rowerzystów, innych podróżujących samochodami jadąc SZYBKO i BEZPIECZNIE

 • ext

  Oceniono 13 razy 11

  Dobra zmiana - Policja dzięki PiS leży i kwiczy, dzicz w swoich beemkach się po drogach panoszy, paniska mają na wódę z 500+, a potem raźno wsiadają za kółko. Na to żadna kampania społeczna nie pomoże. Wyłącznie wymiana DNA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX