Ognisko odry w Pruszkowie. Zachorowało dziesięć osób. Nikt nie był szczepiony

W powiecie pruszkowskim w województwie mazowieckim pojawiło się kolejne w kraju ognisko odry. Tym razem to aż dziesięć zachorowań, a wśród nich jest cała rodzina.

Lekarze zgłosili do stacji sanitarno-epidemiologicznej w Pruszkowie 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród dzieci z jednej ze szkół podstawowych i ich rodzin. W tym ognisku znalazła się cała 6-osobowa rodzina. Żadna z chorych osób nie była wcześniej zaszczepiona.

Poza powyższymi przypadkami zachorowań są również 3 pojedyncze przypadki zachorowań niepotwierdzone i niepowiązane ze sobą, które odnotowano w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego.

Stacja przekazała, że ognisko epidemiczne rozszerza się, a Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie podjęła działania zapobiegające temu.

Stacja epidemiologiczna poinformowała także, że przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w dzieciństwie chorowała prawie każda osoba. Epidemie występowały co 2-3 lata. Obecnie w Europie odnotowany został wzrost liczby zachorowań, w tym również zgony. Większość chorych nie była zaszczepiona. W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań.

Więcej o: