Wybory samorządowe 2018. Jak głosować w II turze, żeby głos był ważny?

Wybory 2018. II tura już w najbliższą niedzielę, 4 listopada. Ile kart do głosowania otrzymamy? Jak zagłosować, aby nasz głos był ważny?

II tura wyborów odbędzie się tylko tam, gdzie podczas I tury wyborów samorządowych 2018 nie udało się wybrać wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeżeli żaden z kandydatów na to stanowisko nie uzyskał więcej niż 50 proc. poparcia, w II turze mieszkańcy danej gminy wybiorą między dwoma kandydatami, którzy mieli najwyższy wynik po I turze wyborów.

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować, żeby głos był ważny?

Podczas II tury wyborów samorządowych, która odbędzie się 4 listopada, a więc w najbliższą niedzielę, wyborcy otrzymają tylko jedną kartę do głosowania. Znajdą się na niej wyłącznie dwa nazwiska - nazwiska tych kandydatów na stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta gminy, którzy otrzymali najwięcej głosów w I turze, ale nie przekroczyli progu 50 proc., który gwarantowałby zwycięstwo.

 

Wybory 2018 - II tura

Jak informuje PKW, podczas II tury wyborów wybieramy tylko jednego spośród dwóch kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Przy jego nazwisku stawiamy znak "X" w wyznaczonej do tego kratce. Przypomnijmy, że aby głos był ważny, dwie linie tworzące znak "X" muszą przecinać się w wyznaczonym polu. 

Czy po karcie wyborczej można pisać?

Więcej o: