Wybory samorządowe 2018. Przezroczyste urny w całej Polsce. Są narzekania: "przecież wszystko widać"

Urny wyborcze, do których wrzucamy głos w wyborach samorządowych 2018 w całej Polsce muszą być przezroczyste. Powracają pytania o tajność głosowania w tej sytuacji.

To pierwsze ogólnopolskie wybory, w których urny wyborcze muszą być przezroczyste. Ten obowiązek wprowadzono już w 2015 roku, ale zmiany weszły w życie od dnia 1 lipca 2016 r. Kodeks wyborczy stanowi, że urna wyborcza musi być wykonana z przezroczystego materiału.

Przezroczyste urny - co z tajnością głosowania?

Część osób już przed wyborami zastanawiała się, co w takim wypadku z tajnością głosowania. Podobne pytania powróciły 21 października, czyli w dzień wyborów samorządowych 2018. Zdarza się, że wrzucone do urny kartki układają się tak, że łatwo odczytać, na kogo został oddany głos. 

"Ale przecież wszystko widać", "no niby nie jestem podpisana, ale mogłam lepiej zgiąć (kartę)", "sąsiadka miała x w okolicach takiej a takiej listy" - słyszeliśmy w lokalach wyborczych. 

Oficjalne zalecenia dotyczące przezroczystych urn są póki co lakoniczne. "Krajowe Biuro Wyborcze zaleca, by złożyć kartę w taki sposób, by strona zadrukowana nie była widoczna. W ten sposób nie ujawnimy treści naszego głosu" - czytamy w komunikacie podanym przez Informacyjną Agencję Radiową.

O tajność głosowania z przezroczystymi urnami zapytało delegaturę Krajowego Biura Wyborczego m.in. Radio Opole. Jego przedstawiciel również podkreślił, że trzeba uważać przy wrzucaniu głosu do urny. Propozycją, jak zapewnić sobie tajność głosowania, było włożenie poskładanych kart wyborczych w największą z nich, niczym w kopertę.

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować?

21 października lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. Wybierając się na głosowanie, należy pamiętać o dokumencie, który umożliwi komisji obwodowej potwierdzenie naszej tożsamości.

- Musi to być dokument ze zdjęciem. Najlepiej jeśli jest to dowód osobisty lub paszport - mówi Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego. Więcej o: