Rejestrowali się przez ePUAP, od urn odeszli z kwitkiem. PKW zabiera głos

Niektóre osoby rejestrujące się przez ePUAP do list wyborczych nie mogły zagłosować w wyborach. W internecie opisują dlaczego odmówiono im wydania kart do głosowania. Sprawę komentuje Państwowa Komisja Wyborcza.

Chodzi o dopisywanie się do rejestru wyborców przez system ePUAP, pozwalający na przejście tej procedury w internecie. Jedni internauci donoszą, że nie mieli najmniejszego problemu, tymczasem inni dopiero w komisjach wyborczych mieli dowiedzieć się, że mimo zgłoszenia się przez ePUAP w rejestrze nie widnieją i kart im nie wydano.

Temat poruszyli dziennikarze na konferencji Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówiła przewodnicząca KBW Magdalena Pietrzak, to urzędy gminy odpowiadają za dopisywanie do rejestru wyborców. Natomiast dodała, że niewykluczone, iż wnioski takich osób, mogły trafić do gmin zbyt późno.

Wtórował jej przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński, który wskazywał, że wnioski mogły być niekompletne. Jednocześnie PKW przekazała, że nie ma informacji na temat skali problemu z dopisywaniem się wyborców.

Kilka godzin później głos w tej sprawie zabrali także przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji. Mają podobne zdanie, co przedstawiciel PKW: że winne są urzędy gmin.

"Wszystkich tych, którzy złożyli elektroniczny wniosek o wpis do rejestru wyborców i nie mogli dziś zagłosować, informujemy: winna nie jest ani platforma ePUAP, ani źle działająca usługa. O powody należy pytać organy gmin. To one wydają decyzje o wpisie" - czytamy w oświadczeniu resortu.

Więcej o:
Komentarze (2)
Wybory samorządowe 2018. ePUAP i rejestracja - problemy z głosowaniem
Zaloguj się
 • litecode

  Oceniono 1 raz 1

  W sumie nawet wiarygodnie tłumaczone.
  Użyłem ePUAP bodaj 18-tego w godzinach raczej popołudniowych (wiem, dość późno, ale wcześniej próbowałem w "trybie doraźnym" dopisać się do spisu, nie rejestru - a to w wyborach samorządowych, jak się okazało, "nie działa" - odpowiedź odmowna też zresztą szybko została udzielona), a 20-tego o 9:30 czekała na platformie pozytywna decyzja o dopisaniu do rejestru wyborców.
  I teraz nie wiem, czy to Opole tak słabo zinformatyzowane, że poza mną niewiele osób tą drogą coś załatwia, czy raczej tak mocno cyfrowe, że e-urzędnicy w mig wszelkie sprawy ogarniają ;)

 • siedlce.tv

  0

  Winą za błędne działanie ePUAP moim zdaniem należy obciążyć Urząd Komunikacji Elektronicznej. Mi nie udało się złożyć zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego przez dziwne działanie tego wadliwego systemu. Na szczęście w banku miałem możliwości podpisu cyfrowego bo znowu naciągnęli by mnie na kary finansowe. Podobnie inne formularze zrobione przez ten pseudo urząd np SIIS. To samo. Błąd na błędzie tylko kary można dostać za współpracę w tym czymś. UKE musi być skontrolowane przez NIK na co idą miliony z naszych podatków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX