Moskwa krytykuje USA za zapowiedź wycofania z układu o likwidacji pocisków

Rosyjskie władze skrytykowały zapowiedź Stanów Zjednoczonych wycofania się z obowiązującego od ponad 30 lat układu o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu.

Układ zawarty przez prezydentów Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego - Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa - zakazuje posiadania rakiet o zasięgu od 500 do 5500 kilometrów, zarówno z głowicami jądrowymi jak i konwencjonalnymi.
Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych oświadczył, że Moskwa "z niepokojem i dezaprobatą przyjmuje nowe amerykańskie próby - jak to określił - uzyskania od Rosji ustępstw w sferze międzynarodowego bezpieczeństwa i strategicznej stabilności drogą szantażu". Dodał, że "nie ma żadnych podstaw" by oskarżać Rosję o naruszanie tego układu.
W sobotę prezydent Donald Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone wycofają się z układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu . Jednym z powodów zerwania układu jest, według strony amerykańskiej, naruszanie go przez Rosję. Wcześniej zachodnie media i politycy zarzucali Rosji, że rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim systemy rakietowe "Iskander" mogą mieć maksymalny zasięg nie do 500 kilometrów, a do 700 kilometrów. Moskwie zarzucono również naruszenie rosyjsko-amerykańskiego układu poprzez wdrażanie systemu rakietowego oznaczonego jako 9M729 , który może mieć zasięg nawet 2600 kilometrów.