Szef PKW za likwidacją ciszy wyborczej. "W dobie internetu to iluzja"

Szef Państwowej Komisji Wyborczej powiedział w TVN24, że PKW zasugeruje ustawodawcy odstąpienie od ciszy wyborczej. - Nie widziałbym przeszkód dla jej likwidacji przed głosowaniem - stwierdził Wojciech Hermeliński.

Jak wyjaśnił szef PKW w TVN24, po każdych wyborach Komisja przedstawia najważniejszym osobom w państwie tzw. memorandum, w którym proponuje zmiany różnego rodzaju w procedurze wyborów. Za każdym razem PKW sugeruje ustawodawcy odstąpienie od ciszy wyborczej

Jak zaznaczył, zasada ta była tworzona zanim jeszcze rozwinął się internet. Teraz jej istnienie wydaje się bezsensowne. - Nikomu do głowy nie przyszło, że będą się w internecie ukazywać różnego rodzaju wyniki sondaży pod pseudonimami kandydatów. To jest troszkę już iluzja pewna, że utrzymuje się ciszę wyborczą, kiedy można wszystko przeczytać w internecie - powiedział Wojciech Hermeliński.

Szef PKW zaznaczył, że w przypadku odstąpienia od ciszy wyborczej, ustawodawca powinien określić, do kiedy byłaby możliwa agitacja wyborcza. Dodał, że w dniu wyborów powinno to być zakazane. Stwierdził również, że w tym roku PKW będzie prawdopodobnie bardziej stanowczo proponować wycofanie się z ciszy wyborczej. - Większość osób by przyjęła rezygnację z ciszy wyborczej akceptująco - podsumował.

Przypadki łamania ciszy wyborczej

Od początku obowiązywania ciszy wyborczej policja została poinformowana o 41 możliwych przypadkach incydentów związanych z wyborami, między innymi naruszeniem ciszy wyborczej. Dane te obejmują czas do soboty do godziny 12.

Zgłoszenia są sprawdzane - zastrzegł komisarz Dawid Marciniak z Komendy Głównej Policji. Poinformował, że w zdecydowanej większości zgłaszane sprawy dotyczyły uszkodzeń plakatów i banerów wyborczych. W każdym takim przypadku policjanci zabezpieczają materiał dowodowy.

Jak informuje Radio Kraków, na terenie Małopolski jedno zdarzenie zakwalifikowano wstępnie jako przestępstwo. W jednej z małopolskich gmin na plakacie wyborczym kandydata umieszczono obraźliwe słowa pod jego adresem. W niedzielę pierwsza tura wyborów samorządowych. Cisza wyborcza obowiązuje do zamknięcia lokali, zaplanowanego na godzinę 21.00.

Więcej o: