Pedofilia w kościele. 80 proc. Polaków chce, by instytucja odpowiadała za księży pedofilów

Ogromna większość Polaków chce, by kościół odpowiadał za przestępstwa pedofilskie księży. Sondaż przeprowadzono po tym, jak sąd nakazał zakonowi, do którego należał ksiądz Roman B., zapłacić milion złotych odszkodowania jego ofierze.

Z sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że 80 procent badanych chce, by kościół odpowiadał za przestępstwa pedofilskie księży - 63 procent odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 17 procent "raczej tak".

Przeciwko opowiedziało się łącznie 13 procent ankietowanych - 6 procent wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 7 procent "raczej nie". Kolejne 7 procent osób odpowiedziało "nie wiem, nie mam zdania". 

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez KANTAR Millward Brown w dniach 16-18 października na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1004 pełnoletnich Polaków.

Precedensowy wyrok ws. pedofila

16 października podano, że ofiara w bodaj najgłośniejszej w ostatnich latach sprawie księdza pedofila, dostała milion złotych odszkodowania i zaległą rentę od zgromadzenia zakonnego, do którego należał skazany. Prawomocny wyrok sądu zapadł zaledwie kilka dni wcześniej - po raz pierwszy w Polsce uznano, że organizacja kościelna ponosi odpowiedzialność cywilną za czyny księdza pedofila.

Wcześniej, sam duchowny został skazany m.in. za gwałty na kobiecie, która - kiedy padła jego ofiarą - miała 13 lat. Mężczyzna, który skrzywdził dziecko, nie jest już księdzem. Jednak pozostał nim jeszcze jakiś czas po wyroku. Nie pracował z dziećmi, ale odprawiał msze. 

Sprawę księdza Romana szeroko opisała na łamach "Gazety Wyborczej" Justyna Kopińska. Reportaż "Ksiądz pedofil odprawia dalej" znajdziesz na stronie "Dużego Formatu" >>>

Ksiądz przetrzymywał dziewczynkę w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy brutalnie gwałcił. W tym czasie zabierał ją m.in. na pielgrzymki, a sytuacja nie wzbudziła podejrzeń innych duchownych.  

Reporterka Justyna Kopińska ustaliła, że zakon Towarzystwa Chrystusowego opłacał jednego z adwokatów, którzy bronili księdza. On sam wyrażał wdzięczność. - Moje zgromadzenie zakonne mnie wspiera. Nie myślą o wyrzuceniu mnie z zakonu. Regularnie odwiedza mnie w więzieniu przełożony - mówił przed sądem. 

Pedofilia w kościele. Watykan odczuwa ból i wstyd'. Papież reaguje na skandal w Pensylwanii