Wybory w Afganistanie. Zamachy na lokale nie powstrzymały głosujących. Tłumy przy urnach

Wybory parlamentarne w Afganistanie odbywają się w atmosferze chaosu i niebezpieczeństwa - w wybuchach, do których doszło w lokalach wyborczych zginęło już kilkanaście osób. Mimo ogromnego zagrożenia Afgańczycy tłumnie ruszyli do urn i godzinami czekali na możliwość oddania głosu.

Do największego dotąd zamachu doszło w północnej części stolicy Afganistanu - Kabulu. Zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze. Jest co najmniej 15 ofiar śmiertelnych - dziesięcioro cywilów i pięciu policjantów. Wiele osób jest rannych. 

Wybory w atmosferze chaosu

W Afganistanie trwają właśnie wybory parlamentarne, które przebiegają w atmosferze chaosu. Nad bezpieczeństwem obywateli czuwają tysiące policjantów i żołnierzy, co jednak nie powstrzymało tragicznych wydarzeń. Oprócz zamachu samobójczego, kilka godzin wcześniej w Kabulu doszło do eksplozji w kilku lokalach wyborczych, w których zginęły co najmniej cztery osoby, a około 30 zostało rannych. Miały również miejsce strzelaniny w różnych częściach miasta. W kilku miejscowościach zaatakowali talibowie, którzy nawołują do bojkotu wyborów. 

Przez rozpoczęciem wyborów również doszło do serii ataków, w których zginęły setki osób, w tym dziewięciu kandydatów. W czwartek zamordowano szefa policji w prowincji Kandahar, co zmusiło władze regionu do przełożenia głosowania o tydzień. Głosowanie będzie opóźnione także w prowincji Ghazni.

Kolejki przed lokalami

Reporterzy w Afganistanie informują, że przed lokalami wyborczymi ustawiają się wielokilometrowe kolejki, ludzie godzinami czekali na możliwość oddania głosu. 

Wielką odwagą wykazują się członkowie komisji wyborczych. 40-letnia Szala, o której napisała duńska dziennikarka Nanna Muus, bała się przed wyjściem z domu, ale powiedziała swoim córkom: "Jeśli nie wrócę, nie płaczcie po mnie". 

Kobiety w wyborach

W wyborach kandyduje najwięcej jak dotąd kobiet - 417 na 2500 kandydatów w całym kraju. Wiele z kandydatek wśród swoich postulatów ma walkę o równość płci, lepszy dostęp dziewczynek do edukacji, zakaz małżeństw dzieci czy zakaz tzw. "honorowych zabójstw" kobiet, które "zhańbiły" rodzinie.

Mobilizację kobiet widać też w lokalach wyborczych. "Wspaniale widzieć te wszystkie odważne kobiety, które ustawiły się w kolejkach do głosowania" - napisała Durani Waziri, zastępczyni rzecznika prezydenta Aszrafa Ghaniego.

Przewodniczący Niezależnej Komisji Wyborczej Abdul Badi Sayad powiedział, że głosowanie zostanie przedłużone w okręgach, w których funkcjonariusze wyborczy lub materiały do głosowania nie dotarły na czas. Problemy z głosowaniem w Afganistanie związane są także z biometrycznym sprzętem do rejestracji wyborców, nieautoryzowanym otwarciem lokali wyborczych i strachem przed atakami talibów. Z planowanych 7355 ośrodków wyborczych otwarto 5100.

Oficjalne wyniki będą znane za około dwa tygodnie.

Więcej o: