Saudowie przyznali, że dziennikarz zginął w konsulacie. Powód: kłótnia i bójka z "wieloma osobami"

Arabia Saudyjska przyznała, że dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi zginął w konsulacie w Stambule. Według wersji Saudów miał on tam wdać się w bójkę z "wieloma osobami". Zdaniem Donalda Trumpa takie wyjaśnienia są wiarygodne.

Władze Arabii Saudyjskiej potwierdziły, że dziennikarz m.in. "Washington Post" Dżamal Chaszodżdżi nie żyje. Prokuratura w Rijadzie, cytowana przez saudyjską agencję prasową, przekazała, że w konsulacie w Stambule doszło do kłótni i fizycznego starcia pomiędzy Chaszodżdżim a niezidentyfikowanymi mężczyznami. W bójce miał wziąć udział dziennikarz i "wiele osób".

Śmierć dziennikarza była rzekomo skutkiem tej walki. Saudyjczycy poinformowali o aresztowaniu 18 osób, które zostały objęte dochodzeniem oraz dymisji jednego z doradców Księcia Muhammada oraz zastępcy szefa saudyjskich służb specjalnych. Dalej ma też trwać śledztwo ws. jego śmierci. Mimo tych informacji z Rijadu wciąż nie wiadomo, co stało się z ciałem Chaszodżdżiego.

Trump o wyjaśnieniach Saudów: Są wiarygodne

Arabia Saudyjska wyraziła też "ogromny żal z powodu zabójstwa", a saudyjska, państwowa, agencja prasowa, donosi, że król Salman miał stwierdzić, że "pilnie potrzebna jest" zmiana w krajowych służbach specjalnych.

- Myślę, że to dobry pierwszy krok, wielki krok. My jeszcze nie zakończyliśmy naszego śledztwa - komentował stanowisko władz Arabii Saudyjskiej prezydent USA Donald Trump. Zapytany, czy uważa wyjaśnienia Saudyjczyków za wiarygodne, odpowiedział, że tak. Podkreślił, że na razie za wcześnie mówić o konsekwencjach wobec Rijadu.

Amerykańscy politycy: "sceptycyzm to mało powiedziane"; "niespójne"

Takiego przekonania co do saudyjskich ustaleń, nie mają natomiast niektórzy amerykańscy politycy. Wpływowy republikański senator Lindsey Graham oświadczył, że trudno mu uwierzyć w scenariusz przedstawiony przez Arabię Saudyjską.

- Trudno uznać te wyjaśnienia za wiarygodne. Stwierdzenie, że jestem sceptyczny to mało powiedziane - powiedział Graham. Demokratyczny senator Jeff Merkley stwierdził, że saudyjska wersja wydarzeń jest niespójna.

Z kolei agencja AP przytacza słowa demokratycznego kongresmena Adama Schiffa, że wyjaśnienie, że dziennikarz "zginął podczas bójki z co najmniej 12 osobami, które przyleciały z Arabii Saudyjskiej", jest po prostu niewiarygodne.

- Jeśli Chaszodżdżi walczył, to o swoje życie, z ludźmi wysłanymi po to, by go pojmać lub zabić - skwitował Schiff.