Oficjalna decyzja TSUE ws. SN. Ma "moc wsteczną", sędziowie wrócą na stanowiska

Decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Sądu Najwyższego w Polsce jest już oficjalna. Służby prasowe TSUE opublikowały treść decyzji. Odwołani sędziowie mają wrócić na stanowiska.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował się zawiesić niektóre przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu rozpatrzenia przez Komisję Europejskiej skargi na Polskę. Na mocy środków tymczasowych zatrzymano przejście w stan spoczynku sędziów i wybranie nowych na ich miejsce.

TSUE oficjalna decyzja ws. Sądu Najwyższego

Początkowo o decyzji informowali tylko prawnicy. Po godzinie 15 pojawiła się oficjalna wiadomość. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował o tym na Twitterze. 

Praworządność: Polska zostaje zobowiązana natychmiast zawiesić stosowanie przepisów krajowych dotyczących obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego

- czytamy we wpisie. 

Na stronie internetowej TSUE opublikowano również całą treść postanowienia ws. Sądu Najwyższego w Polsce. Można ją przeczytać tutaj.

TSUE: decyzja z mocą wsteczną

Po pojawieniu się informacji o decyzji TSUE, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślał, że "prawo nie może działać wstecz". Miał na myśli to, że w imię tej zasady odwołani sędziowie nie mogą już wrócić do Sądu Najwyższego, a powołani - zostać odwołani. 

Wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości pisze w nim jednak, że decyzja ma "moc wsteczną".

Postanowienie wiceprezesa Trybunału znajduje zastosowanie z mocą wsteczną do sędziów Sądu Najwyższego - czytamy.

Sędziowie wrócą na stanowiska

W dokumencie zaznaczono, że TSUE zobowiązuje Polskę, by sędziowie, których dotyczą "sporne przepisy" wrócili na dawne stanowiska, a nowi sędziowie Sądu Najwyższego nie byli powoływani.

Sędziowie "wysłani" na emeryturę przez nową ustawę mają "pełnić funkcje na tym samym stanowisku, korzystając z tego samego statusu, takich samych praw i warunków zatrudnienia, jakie przysługiwały im przed wejściem w życie ustawy o Sądzie Najwyższym".

Teraz polski rząd ma miesiąc na przedstawienie europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości wszystkich środków, które podjęto, aby zastosować się do postanowienia TSUE. Każdego kolejnego miesiąca polski rząd ma informować o postępach.