Niedziele handlowe - październik 2018. Czy w dniu wyborów samorządowych sklepy będą otwarte?

Czy 21 października to niedziela handlowa? Czy w dzień wyborów samorządowych 2018 będziemy mogli odwiedzić któryś z popularnych supermarketów?

Z kalendarza niedziel handlowych wynika, że dzisiejszy dzień jest dniem wolnym od handlu. To między innymi dlatego 21 października został dniem wyborczym – kodeks wyborczy mówi o tym, że wybory w Polsce przeprowadza się w niedziele wolne od pracy.

Niedziele handlowe 2018. Kiedy kolejna niedziela, podczas której zrobimy zakupy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do końca tego roku możemy zrobić zakupy w dwie niedziele w miesiącu. Niedzielami handlowymi są z reguły pierwsza i ostatnia niedziela każdego miesiąca, chyba że ze względu na święta liczba niedziel handlowych się zwiększa. W październiku nie obchodzimy żadnych ważniejszych świąt, dlatego w tym miesiącu obowiązuje zasada o dwóch niedzielach handlowych. Kiedy one wypadają? Pierwszą niedzielę handlową października mamy już za sobą (sklepy były otwarte 7 października). Kolejna już za tydzień – najbliższa niedziela handlowa wypada 28 października.

Niedziele handlowe październik. Gdzie zrobić dziś zakupy, gdy czegoś nam zabraknie?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zawiera listę 32 typów sklepów, które mogą handlować bez względu na to, czy dana niedziela to niedziela handlowa, czy też nie. W ostatni dzień każdego tygodnia możemy coś kupić, odwiedzając m.in. apteki, piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, stacje benzynowe oraz placówki pocztowe (do których należą także sklepy popularnej sieci Żabka). W niedziele niehandlowe można sprzedawać także w tych sklepach, w których klientów obsługuje sam właściciel.

Zobacz, jak dobrze zaplanować urlop w 2018 roku i zyskać na tym prawie 2 tygodnie wolnego

Więcej o: