Zanim poznamy oficjalne wyniki wyborów 2018, media przedstawią wyniki sondażu, który powstawał w trakcie trwania głosowania.
Exit poll to nic innego, jak sondaż wyborczy, który agencje badawcze przeprowadzają w dniu wyborów. Ankieterzy pytają o to, jak zagłosowali wyborcy, a badanie przeprowadzane jest w momencie, w którym głosujący wychodzą z lokali wyborczych.
To na podstawie exit poll podaje się pierwsze, przybliżone wyniki wyborów tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Tego typu badania wykonywane są najczęściej na zlecenie mediów, np. gazet czy telewizji.
Exit poll, podobnie jak inne badania sondażowe, są obarczone pewnym marginesem błędu i często nie pokrywają się z rzeczywistymi wynikami wyborów. Jednym z powodów, dla których badanie exit poll może różnić się od oficjalnych wyników wyborów, są nieważne głosy – ankietowani wyborcy deklarują więc, że zagłosowali w jakiś sposób, a tymczasem ich głos jest nieważny, np. dlatego, że wybrali więcej niż jednego kandydata.
Przykładem dużej rozbieżności wyników badania exit pool i oficjalnych wyników podanych przez PKW są wybory samorządowe 2014. Ze względu na dużą rozbieżność wyników exit poll i oficjalnych wyników PKW, wiele osób spekulowało, czy wybory nie zostały wtedy sfałszowane.