Wybory samorządowe 2018. Kiedy poznamy wyniki wyborów? Jak długo PKW liczy głosy?

Wybory samorządowe 2018 już w najbliższą niedzielę 21 października. Kiedy znane będą oficjalne wyniki wyborów? Podane zostaną przez Państwową Komisję Wyborczą, ale jak podaje Wojciech Hermeliński raczej nie w poniedziałek.

Przypomnijmy, że podczas zbliżających się wyborów samorządowych wybierzemy prezydentów miast, burmistrzów i wójtów, a także radnych miast, powiatów i sejmików wojewódzkich. Każdy z wyborców zagłosuje na trzech lub czterech kartach. Lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00 w dniu 21 października.

Wybory samorządowe 2018. Kiedy poznamy wyniki głosowania?

Oficjalne wyniki wyborów opublikuje Państwowa Komisja Wyborcza. Kiedy to się stanie? Prawdopodobnie pierwsze wyniki będą znane już dzień po głosowaniu, czyli w poniedziałek. Możliwe jednak, że liczenie głosów zajmie nawet dwa dni. Ile zatem będziemy czekać na oficjalne wyniki wyborów?

 - Liczyliśmy pierwotnie, przed styczniowymi zmianami Kodeksu wyborczego, że być może uda się nam już w poniedziałek po południu, wieczorem podać wyniki. To raczej można wykluczyć. Wtorek, środa... Nie chce mówić, że czwartek, bo to może za daleko bym poszedł, ale uprzedzamy, że to jednak trochę potrwa. Im będzie szybciej, tym większa niespodzianka - powiedział Wojciech Hermeliński, który był "Gościem Wiadomości"

Wypróbuj nasz newsletter z sekcją o wyborach samorządowych. Kliknij, aby się zapisać

Wybory samorządowe. W tym roku na wyniki poczekamy jeszcze dłużej?

Przypomnijmy, że w 2014 roku, kiedy odbyły się ostatnie wybory samorządowe, PKW miała problemy z systemem informatycznym zliczającym głosy wyborców, przez co oczekiwanie na wyniki wyborów trwało dłużej, niż zapowiadano. W tym roku wyniki wyborów samorządowych mogą być liczone dłużej niż zazwyczaj ze względu na zmiany w kodeksie wyborczym.

W czasie poprzednich wyborów okręgowe komisje wyborcze przeprowadzały wybory, ale także liczyły głosy. Od tego roku okręgowe komisje wyborcze zostały podzielone na dwa zespoły - jeden z nich zajmuje się obsługą wyborów, drugi z kolei liczeniem głosów, co oznacza więcej zaangażowanych osób, więcej biurokracji, a więc prawdopodobnie także dłuższy czas oczekiwania na oficjalne wyniki wyborów.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

Więcej o: