Niedziele handlowe listopad 2018. W które niedziele sklepy będą otwarte? [KALENDARZ]

Sprawdź nasz kalendarz niedziel handlowych w listopadzie i zaplanuj zakupy nieco wcześniej. Listopad ma na szczęście tylko dwie niedziele niehandlowe.

Niedziele handlowe listopad 2018. Kiedy możemy zrobić zakupy, a kiedy nie?

W listopadzie 2018, podobnie jak w zeszłym miesiącu, będziemy mogli iść do sklepu w dwie niedziele, a w dwie sklepy będą nieczynne. Niedziele handlowe w listopadzie to dni 4 oraz 25 listopada, a więc pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. Niedziele z zakazem handlu w listopadzie to z kolei 11 oraz 18 listopada, czyli dwie niedziele wypadające w środku miesiąca.

Niedziele handlowe listopad 2018. W jakie dni będziemy mogli zrobić zakupy?Niedziele handlowe listopad 2018. W jakie dni będziemy mogli zrobić zakupy? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Listopad obfituje jednak również w dodatkowe dni wolne. Tradycyjnie sklepy zamknięte będą 1 listopada, we Wszystkich Świętych. W ostatnim tygodniu października Sejm zdecydował też, że poniedziałek 12 listopada będzie również dniem wolnym od pracy - a także wolnym od handlu, więc niehandlowa niedziela 11 listopada wydłuży się wyjątkowo na dwa dni.

Niedziela handlowa. Kto może handlować pomimo zakazu?

Niedziele handlowe (oraz wolny od handlu 12 listopada) nie obowiązują wszystkich. W ustawie o zakazie handlu w niedzielę uwzględniono 32 wyjątki, które pozwalają nam na zakup niezbędnych artykułów nawet w niedzielę. Do jakich sklepów możemy iść? Są to m.in. apteki, stacje benzynowe, sklepy przy dworcach, sklepy z pamiątkami, piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie oraz placówki pocztowe.

Niedziele handlowe 2018. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje wszystkich, jednak duże sieci sklepów wielobranżowych muszą się podporządkować.Niedziele handlowe 2018. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje wszystkich, jednak duże sieci sklepów wielobranżowych muszą się podporządkować. Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Co zmieni się w kolejnych latach?

Ustawa o zakazie handlu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w styczniu tego roku przewiduje, że zakaz ten będzie wprowadzany w życie stopniowo. W 2018 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu, a w 2019 roku tylko raz w miesiącu. Przełomowym będzie rok 2020, w którym sklepy będą otwarte zaledwie w siedem niedziel w ciągu całego roku – będą to m.in. niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą.

Więcej o: