Niedziele handlowe listopad 2018. W które niedziele sklepy będą otwarte? [KALENDARZ]

Sprawdź nasz kalendarz niedziel handlowych w listopadzie i zaplanuj zakupy nieco wcześniej. Listopad ma na szczęście tylko dwie niedziele niehandlowe.

Niedziele handlowe listopad 2018. Kiedy możemy zrobić zakupy, a kiedy nie?

W listopadzie 2018, podobnie jak w zeszłym miesiącu, będziemy mogli iść do sklepu w dwie niedziele, a w dwie sklepy będą nieczynne. Niedziele handlowe w listopadzie to dni 4 oraz 25 listopada, a więc pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. Niedziele z zakazem handlu w listopadzie to z kolei 11 oraz 18 listopada, czyli dwie niedziele wypadające w środku miesiąca.

Niedziele handlowe listopad 2018. W jakie dni będziemy mogli zrobić zakupy?Niedziele handlowe listopad 2018. W jakie dni będziemy mogli zrobić zakupy? Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Listopad obfituje jednak również w dodatkowe dni wolne. Tradycyjnie sklepy zamknięte będą 1 listopada, we Wszystkich Świętych. W ostatnim tygodniu października Sejm zdecydował też, że poniedziałek 12 listopada będzie również dniem wolnym od pracy - a także wolnym od handlu, więc niehandlowa niedziela 11 listopada wydłuży się wyjątkowo na dwa dni.

Niedziela handlowa. Kto może handlować pomimo zakazu?

Niedziele handlowe (oraz wolny od handlu 12 listopada) nie obowiązują wszystkich. W ustawie o zakazie handlu w niedzielę uwzględniono 32 wyjątki, które pozwalają nam na zakup niezbędnych artykułów nawet w niedzielę. Do jakich sklepów możemy iść? Są to m.in. apteki, stacje benzynowe, sklepy przy dworcach, sklepy z pamiątkami, piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie oraz placówki pocztowe.

Niedziele handlowe 2018. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje wszystkich, jednak duże sieci sklepów wielobranżowych muszą się podporządkować.Niedziele handlowe 2018. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje wszystkich, jednak duże sieci sklepów wielobranżowych muszą się podporządkować. Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Co zmieni się w kolejnych latach?

Ustawa o zakazie handlu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w styczniu tego roku przewiduje, że zakaz ten będzie wprowadzany w życie stopniowo. W 2018 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu, a w 2019 roku tylko raz w miesiącu. Przełomowym będzie rok 2020, w którym sklepy będą otwarte zaledwie w siedem niedziel w ciągu całego roku – będą to m.in. niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz Wielkanocą.

Więcej o:
Komentarze (7)
Niedziele handlowe listopad 2018. W które niedziele sklepy będą otwarte? [KALENDARZ]
Zaloguj się
 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 6

  Jak sobota, to
  tylko do Lidla, do Lidla,
  bo promocje tam,
  parking ram-pam-pam-pam.
  Jak sobota, na
  zapas kup więcej, kup więcej.
  Jak sobota, to
  w Lidlu i tylko tam.

  Jak spleśnieje, w nie-
  dzielę się zes**sz, się zes**sz,
  lecz w sobotę znów
  parking ram-pam-pam-pam!

 • czerwony.beret

  Oceniono 3 razy 3

  Poli(chlorek winylu) (polichlorek winylu, PVC, PCW[a]) – polimer syntetyczny z grupy polimerów winylowych, otrzymywany w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Stosowany do wytwarzania tworzyw sztucznych[2]. Ma właściwości termoplastyczne, charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, jest odporny na działanie wielu rozpuszczalników.

 • dante_waw

  Oceniono 1 raz 1

  Jedwabniki to larwy żywiące się liśćmi morwy, które w hodowli służą do produkcji jedwabiu. Przed laty ich hodowla była popularna w naszym kraju i często podróżując po Polsce można było spotkać plantacje morwy. Dziś należą one do rzadkości.  Obecnie Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jako jedyna jednostka w Polsce prowadzi hodowlę zachowawczą jedwabnika morwowego (Bombyx mori L.). Jest to motyl nocny, którego stadium larwalne- gąsienica-wytwarza włókno jedwabne, niezbędne do dalszego, prawidłowego rozwoju. Dzięki niemu w trakcie linienia gąsienice przyczepiają się do podłoża, ale również budują kokony, w których się przepoczwarzają.

  – W latach 1960-1990 hodowlą jedwabnika morwowego i produkcją greny oraz uprawą morwy białej (Morus alba L.) odmiany „Żółwińskiej Wielkolistnej" zajmował się Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego IWN w Milanówku koło Warszawy. W 2004 roku, po likwidacji ZBJN, hodowla jedwabnika morwowego została przeniesiona do Zakładu Hodowli Jedwabnika i Uprawy Morwy ówczesnego Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu. Na potrzeby tejże hodowli, w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Pętkowie, została założona plantacja morwy białej odmiany Żółwińskiej Wielkolistnej

  – informuje Instytut włókiem Naturalnych i Roślin Zielarskich.

  Plany rozwoju jedwabnictwa w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich przewidują między innymi otworzenie reprodukcji uprawy morwy odmiany wielkolistnej „Żółwińskiej”, rewitalizację upraw morwy białej „Żółwińskiej” na cele energetyczne i spożywcze, otrzymanie mieszańców przemysłowych o najlepszych cechach grenarskich. Ponadto planowane jest rozszerzenie hodowli jedwabnika morwowego w kraju, zorganizowanie punktu skupu kokonów oraz szkolenie hodowców jedwabników i osób zajmujących się uprawą morwy.

 • kann2

  Oceniono 2 razy 0

  Ooooo, red. UZ wraca do starych praktyk: wczoraj tekst p niedzielach handlowych był, dziś już dwa (pierwszy 4.45, ten 9.22). Będzie dziś trzeci, czy jutro dwa?

 • dvla

  Oceniono 5 razy -1

  Izba Hadlu - artykuł sponsorowany: Polaku! Przez niedzielne nie handlowe grozi ci smiercc i konannie z głodu! A nam.wpada mniej kasiorki dodatkowo musimy płacić za artykuły sponsorowane które mają w narodzie szerzyć poczucie strachu przed zamknięta galeria! Polaku twoje miejsce w weekend to cebtrum handlowe! Po zakupy marsz!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX