Huragan, tajfun, orkan czy cyklon? Czym się różni Florence od Mangkhuta? [WYJAŚNIAMY]

Huragan, tajfun, orkan, a może cyklon? Jakie są różnice między tymi zjawiskami? Dlaczego mówimy huragan Florence, ale już o tajfunie Mangkhut (albo supertajfunie)? Co grozić może nam w Polsce?

Huragan Florence atakuje USA, a supertajfun Mangkhut uderzy w Filipiny. Czym się różnią? Otóż przede wszystkim tym, gdzie się utworzyły.

Co to jest cyklon

Cyklon to wirowy układ wiatrów - na półkuli północnej o kierunku obrotu przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, na południowej zaś zgodny. Przechodzeniu cyklonu zwykle towarzyszą zmiany pogody (temperatury powietrza, ciśnienia, prędkości wiatru, również silne opady). Cyklony występujące w niskich szerokościach geograficznych to cyklony tropikalne.

Co to jest huragan

Huragan to silny wiatr, którego średnia prędkość przekracza 33 metry na sekundę (czyli ok. 119 kilometrów na godzinę) i tworzy się nad akwenami Oceanu Atlantyckiego oraz nad wschodnim Pacyfikiem. Najczęściej uderzają w wybrzeża USA i Afryki.

Co to jest tajfun

Tajfun to cyklon tropikalny, który występuje w Azji wschodniej i południowo-wschodniej (między południkami 100 a 180). Jego nazwa pochodzi z języka chińskiego i oznacza "wiatr z Tajwanu".

Co to jest orkan

Orkanem nazywano wcześniej cyklony tropikalne formujące się w pewnych częściach Oceanu Indyjskiego. Teraz nazwą tą określa się także huragany docierające nad Europę Zachodnią i Środkową. 

Huragan Florence - przelot przez oko huraganu

Więcej o: