12 listopada wolny od pracy. Dobry pomysł? "Gdzie mam przenieść 60 pacjentów zapisanych w tym dniu na badania?"

W zawrotnym tempie do puli wolnych od pracy dni w tym roku dołączył 12 listopada. Nie będzie to dzień bez handlu, ale dla wielu oznacza to konieczność zatrzymania produkcji, odwołania spotkań, zmiany organizacji pracy. Eksperci uważają, że koszty wolnego poniedziałku mogą być miliardowe. Czytelnicy również zabrali głos w tej sprawie

Projekt ustawy ustanawiający to święto w został przyjęty w środę przez Sejm. Za projektem głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, a 77 wstrzymało się od głosu. Na przygotowanie się do wolnego pracodawcy mają mało czasu, na co zwrócili uwagę również czytelnicy pod artykułami opublikowanymi na fanpage'u Gazeta.pl. Wybraliśmy najciekawsze z nich. 

Jestem pracodawcą. Terminy wykonania usługi mam podpisane z Klientami na 2-3 miesiące wcześniej, bo jak większość profesjonalnych firm, nie działam z dnia na dzień. Ale rząd jak widać tak.... wrrr

Wolne 12 listopada

Brak czasu na przygotowanie się firm to wolnego to nie jedyny zarzut do tego rozwiązania. Czytelnicy zwracają też uwagę na nierówne traktowanie branż, bo choć politycy deklarują, że to święto wszystkich Polaków, to w praktyce wiele osób nie będzie mogło świętować. 

Ja pracuję w budżetowce więc będę miała wolne. Przede wszystkim uważam, że to wolne jest niepotrzebne. Ale uważam to za niesprawiedliwe. Jak wszyscy to wszyscy świętują.
Szkoła, przedszkole też mają wolne? Dzieci zabieramy do pracy, jak ktoś pracuje w służbie zdrowia albo aptece?
Dzień wolny nie dotyczy sektora handlowego w jakim pracuję. Szkoły i przedszkola będę zamknięte. Może pan prezes zajmie się moimi dziećmi?
Skoro wolne od pracy, to w handlu to nie jest praca?Takiego cyrku nie ma w żadnym kraju
Pomysłodawca chce "Aby Wszyscy Polacy mogli osobiście przeżyć to święto" rozumiem, że handlowcy to margines społeczny, który musi za***rzać, chore....

12 listopada dzień wolny od pracy

Czytelnicy zwracają też uwagę na problem umówionych dużo wcześniej wizyt lekarskich, rozpraw sądowych i innych spotkań, na które czekali długo, a ze względu na wolny dzień nie będą mogły się odbyć. 

To jest tak głupie, że aż trudne do skomentowania. Gdzie mam przenieść 60 pacjentów zapisanych w tym dniu na badania? Czekają już 4 tygodnie. Na grudzień?
To proszę przyjąć do klinik rządowych wszystkich, którym po półrocznym lub dłuższym oczekiwaniu przepadną badania i zabiegi
Ciekawe jak zrekompensują tym ludziom , którzy mają na 12-go wizytę u specjalisty i czekają prawie rok

Pojawił się też pomysł innych dni wolnych. 

To już lepiej jakby wigilia była wolnym dniem bo i tak wtedy w firmach jest spokój.

Wśród wielu krytycznych głosów pojawiły się też bardziej pozytywne opinie:

Dzień wolny zawsze się przyda tym bardziej po weekendzie świat się nie zawali.
W większości państw Europy jest więcej dni wolnych od pracy w roku niż w Polsce, jak widać jakoś to im nie niszczy gospodarek.

A jakie jest Wasze zdanie?