Sanepid radzi, by po użądleniu podać wapno musujące. Lekarze odpowiadają: Bzdura

Główny Inspektorat Sanitarny radził, by osoba uczulona na jad owadów wypiła musujące wapno. Jednak zdaniem alergologów wapno nic nie daje, a jego zastosowanie może opóźnić inne działania. Po naszej interwencji GIS zmienił oficjalny komunikat na swojej stronie internetowej.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował porady dla osób, które zostały użądlone przez np. pszczołę, osę lub szerszenia. Porady te zacytowaliśmy we wtorek na Gazeta.pl.

Inspektorzy wskazywali, że w skrajnych przypadkach użądlenie może być niebezpieczne dla życia lub zdrowia - szczególnie, gdy owad zaatakuje okolice ust, gardła i języka lub jeśli użądlona osoba jest uczulona na owadzi jad.

Po użądleniu może pojawić się ból, zaczerwienienie i obrzęk. Nasilenie objawów (np. omdlenie, zawroty głowy, duszności, wymioty, wysypka) może świadczyć o zagrażającym życiu wstrząsie anafilaktycznym. Wtedy konieczne jest szybkie działanie i wymagana jest natychmiastowa lekarska pomoc.

Alergolog: Wapno w niczym nie pomaga

GIS radził m.in., by osoba uczulona, która nie ma przy sobie leków, wypiła wapno musujące. Chwilę po publikacji tekstu o zaleceniach GIS-u otrzymaliśmy krytyczne sygnały ze środowiska lekarskiego. Zdaniem alergologów, taka porada to bzdura.

Alergolodzy mówią wprost: wapno nic nie daje. - Wapno nie pomoże w żaden sposób na problemy z alergią, nie ma żadnych badań, które potwierdzałyby jego skuteczność. To mit. Ciekawe jest to, że są kraje, w których ten mit panuje, a w innych w ogóle o tym nie słyszano - mówi w rozmowie z Gazeta.pl alergolog dr n. med. Aleksandra Kucharczyk z Centrum Medycznego Damiana.

- Byłoby dla mnie bardzo dużym błędem, gdyby pacjent, u którego rozwija się reakcja anafilaktyczna, wypijał wapno, opóźniając jednocześnie pomoc - dodaje alergolog.

Dr Aleksandra Kucharczyk radzi, by w przypadku wstrząsu anafilaktycznego od razu wezwać pogotowie, bo każde opóźnienie może być w tym przypadku bardzo groźne. Jeśli natomiast objawy są miejscowe i pojawia się tylko obrzęk, to można stosować np. zimne okłady lub skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu.

Główny Inspektorat Sanitarny po naszej interwencji zmienił zalecenia na swojej stronie internetowej i usunął fragment dotyczący stosowania wapna. Rzecznik instytucji podkreślił, że dla pewności nowa wersja komunikatu została skonsultowana z doświadczonym alergologiem. Komunikat można przeczytać tutaj >>>

Więcej o: