Pojawił się nowy toksyczny dopalacz. Plaga zatruć. "Najmłodsza pacjentka urodziła się w 2004 r."

W województwie łódzkim w ciągu tygodnia 8 osób śmiertelnie zatruło się dopalaczami. Według danych GIS wakacje sprawiają, że młodzi ludzie częściej po nie sięgają. Dotyczy to też tych najmłodszych. - Pracuję teraz z pacjentem z drugiej klasy gimnazjum, po jednorazowym zażyciu zapadł w trzydniową śpiączkę - mówi w rozmowie z Gazeta.pl terapeuta Adam Nyk.

O dopalaczach było głośno już kilka lat temu. Teraz temat powrócił ze zdwojoną siłą. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia w Łodzi i Bełchatowie po zażyciu dopalaczy zmarło aż osiem osób

2/3 wszystkich zatruć w Łodzi lub na Śląsku

Ciało ostatniej ofiary odnaleziono wczoraj, policja ma już pierwszych podejrzanych. - Do tej pory Łódź i okolice oraz aglomeracja śląska to były regiony, gdzie dochodziło do 2/3 wszystkich zatruć dopalaczami w Polsce - mówi w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik prasowy Generalnego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar. - Nie jest tajemnicą, że w okolicach Łodzi funkcjonowały wytwórnie dopalaczy. Teraz się to nieco zmienia i dopalacze trafiają w miejsca, gdzie nigdy nie dochodziło do zatruć, chociażby do województwa zachodniopomorskiego - wyjaśnia Bondar.

Zatrucia dopalaczami. W czerwcu i lipcu najgorzej

Jak podaje GIS w ciągu ostatniego pół roku dochodziło średnio od 280 do ponad 300 zatruć dopalaczami miesięcznie. - Oznacza to, że w porównaniu do roku ubiegłego ta liczba nieco spadła - mówi Bondar. Rzecznik GIS zastrzega jednak, że choć rok do roku zatruć jest mniej, to czerwcowa statystyka, a z tego miesiąca GIS ma najświeższe dane, jest zatrważająca. - Było 445 zatruć, nie mamy danych za lipiec, ale wygląda na to, że znowu będzie dużo powyższej 400 - przyznaje Bondar. - Widać, że w ostatnich dniach pojawił się kolejny, bardzo toksyczny dopalacz - dodaje.

"Narkotyki nowej generacji"

Adam Nyk, terapeuta, twórca Rodzinnej Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar w Warszawie, nazywa dopalacze "narkotykami nowej generacji", które bywają nawet bardziej niebezpieczne od tradycyjnych. W rozmowie z Gazeta.pl ekspert od problemów z uzależnieniami wyjaśnia, co pcha młodych ludzi do dopalaczy. - Mówimy o nieszczęściach, o problemach, o tragediach, a wśród najmłodszych to nadal ciekawość najczęściej pcha do spróbowania - mówi nam Adam Nyk. Terapeuta przyznaje, że nawet groźba śmierci lub zatrucia nie zawsze odstrasza młodych ludzi.

Dopalacze lub - jak mówi Nyk - "narkotyki nowej generacji" mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne od narkotyków "tradycyjnych". Natomiast sam proces uzależnienia przebiega podobnie.

"Wstęp do uzależnienia"

Do jego poradni trafiają przede wszystkim bardzo młode osoby. Zwykle przyprowadzają ich rodzice, ale zdarza się, że 18- czy 19-latkowie sami są świadomi swojego problemu. - Najmłodsza dziewczyna, która przyszła do mnie na terapię urodziła się w 2004 r., to są jeszcze dzieci - mówi Nyk. Przychodzą na leczenie w bardzo różnym stanie.

Niektórzy jeszcze mogą odróżnić życie rzeczywiste od nierzeczywistego, ale trafiają się osoby w takim stanie, że najpierw jest potrzebna detoksykacja, czyli oczyszczenie organizmu. To oczywiście nie zdarza się po jednorazowym zażyciu, ale po ciągach np. z mefedronem czy innych wynalazkach. W przypadku nawet tych najmłodszych, możemy mówić o czymś w rodzaju wstępu do uzależnienia

- przyznaje. 

Nyk nie kryje, że czasem wystarczy jeden raz, by dziecko znalazło się na granicy życia i śmierci. - Pracuję teraz z takim pacjentem, chłopak w  drugiej klasy gimnazjum. Jednorazowa przygoda z dopalaczem zakończyła się dla niego trzydniową śpiączką - mówi.

Nie jest jednak tak, że tylko młodzi ludzie biorą się za dopalacze. Coraz częściej są to osoby znacznie powyżej 25 roku życia. - Znamy przypadek zatrucia przez dopalacze 58-letniego mężczyzny - przyznaje Jan Bondar z GIS.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o:
Komentarze (77)
445 zatruć dopalaczy tylko w jednym miesiącu
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 10 razy 6

  Obecnie jedynym złem w marihuanie jest to, ze jest nielegalna - tzn że nabycie jej wiążę się z kontaktem z przestępcą.
  Ale gdyby zamiast marihuany dealer sprzedawał zakazane opłatki albo zakazane jabłka, albo zakazane pieczywo, no to byłoby tak samo...
  Wg mnie marihuanę należy zalegalizować - oczywiście nie zniechęci to wszystkich którzy dziś kupują dopalacze, ale znajdzie się CZĘŚĆ, której legalna marihuana w pełni wystarcza - no i dobrze.
  A przy okazji ciekawostka historyczna: czy wiecie co było w Polsce nielegalne przed wojną...?
  Aspartam.
  Czyli straszliwie szkodliwa substancja, przed którą należało obronić zdrowie Polaków ( a faktyczną przyczyną był państwowy monopol cukrowniczy...).
  Z marihuaną jest podobnie - za zakazem stoi właśnie 'mafia' narkotykowa, nielegalna marihuana to dla tej branży "być albo nie być". Tylko zakaz zagwarantuje im dochód.

 • bartolomeusz2

  Oceniono 10 razy 6

  Rozwiązanie tego problemu jest proste - znane od lat narkotyki takie jak amfetamina, mdma, lsd, kokaina, heroina, marihuana - powinny być po prostu legalne. To nawet sam znajomy lekarz powiedział - woli, żeby na oddział trafił mu człowiek zatruty heroiną czy z zawałem po amfetaminie, bo wiadomo jak go uratować i wyleczyć. A z dopalaczami... Nie wiadomo czym zatruty, dużo trudniej uratować takiego kogoś.

 • Pawel Niemiec

  Oceniono 10 razy 4

  Mój kolega kiedyś wstrzyknal marichuanen i do dziś się nie otrzasnął.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 18 razy 4

  Na głupotę nie ma mocnych.

 • hen-live

  Oceniono 3 razy 3

  Co jakiś czas pokazują że przechwycili ileś tam kg dopalaczy.Ale do ku...y nędzy gdzie jest policja,tajniacy przecież to świństwo ktoś wytwarza. Acha zapomniałem wszystkie siły policyjne rzucone na odcinek polityczny przecież trzeba śledzic i inwigilowac młodych niepisowców.

 • mrarm

  Oceniono 5 razy 3

  A skąd fala dopalaczy?

  Ano stąd, że bezpieczne substancje juz dawno zdelegalizowano. Pozostał syf.

 • miecztemidy

  Oceniono 9 razy 3

  tych co produkują i rozprowadzają powinno objąć karą talionu z kodeksu Hammurabiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX