Niedziele handlowe sierpień 2018. Czy jutro jest niedziela handlowa? Jakie sklepy będą otwarte 12 sierpnia?

Czy 12 sierpnia to niedziela handlowa? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych na sierpień 2018. Jak będą otwarte sklepy takie jak Lidl, Auchan czy Biedronka?

Niedziela handlowa w sierpniu 2018? Nie 12 sierpnia

12 sierpnia to druga niedziela w tym miesiącu, co oznacza, że nie jest to niedziela handlowa. W takie dni jak ten nie możemy zrobić zakupów w galeriach handlowych oraz w sklepach wielkopowierzchniowych, takich jak Lidl, Biedronka, Auchan czy Tesco. Nie oznacza to jednak, że w niedziele handlowe nie możemy zrobić żadnych zakupów.

Ustawa o niedzielach handlowych wymienia 32 typy sklepów, które mogą być otwarte bez względu na podział na niedziele handlowe i niehandlowe. 12 sierpnia będziemy mogli coś kupić m.in. w aptekach, w piekarniach, na stacjach benzynowych oraz w placówkach pocztowych.

W praktyce oznacza to, że otwarte będą m.in. popularne sklepy sieci Żabka, które nawiązując współpracę z operatorami pocztowymi oferują swoim klientom usługi pocztowe, a więc mogą handlować we wszystkie niedziele w roku.

Niedziele handlowe. Kalendarz na sierpień 2018

W tym miesiącu wypadają dwie niedziele handlowe. Jedną z nich mamy już za sobą. Sklepy były otwarte w niedziele 5 sierpnia. Kolejna niedziela handlowa będzie w ostatnią niedzielę miesiąca, a więc 26 sierpnia. Oznacza to, że niedzielami bez handlu będą dni 12 oraz 19 sierpnia.

Warto pamiętać także o tym, że w sierpniu wypada jeden dzień wolny od pracy – jest to środa 15 sierpnia, kiedy obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Święto Wojska Polskiego. W ten dzień sklepy będą zamknięte.

Sklepy w niedziele handlowe 2018. Najważniejsze zasady:

  • Oprócz wymienionych powyżej sklepów, otwarte mogą być także małe sklepiki osiedlowe. Zasady dotyczące handlu w niedziele handlowe i niehandlowe mówią, że sklep może być otwarty w każdą niedzielę, jeżeli pracować w nich będą właściciele lub ktoś z bliskiej rodziny właściciela sklepu.
  • W 2018 roku niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu - są to zazwyczaj pierwsza oraz ostatnia niedziela miesiąca. Wyjątkiem od tej reguły są miesiące, w czasie których wypadają ważne święta, takie jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc. W takich przypadkach niedziel handlowych może być więcej.
  • W kolejnych latach niedziel handlowych będzie coraz mniej. W 2019 roku wypadnie zaledwie jedna niedziela handlowa w miesiącu, z kolei rok później będzie siedem niedziel handlowych w ciągu roku. Zasada z 2020 roku ma dotyczyć także kolejnych lat.
  • Zmiany dotyczące handlu w niedzielę nie dotyczą sklepów na lotniskach i dworcach. W takich miejscach mogą pracować te sklepy, które zajmują się „bezpośrednią obsługą podróżnych”. Przepis ten jest dość nieprecyzyjny, co utrudnia jego jednoznaczną interpretację. W praktyce wiele sklepów na terenie dworca (w tym np. Biedronka na Dworcu Centralnym w Warszawie) jest otwartych, ponieważ sprzedają m.in. żywność i napoje, będące produktami pierwszej potrzeby.
Więcej o: