Gądek: "Grzegorz się wyrobił". Opozycja ma dobre hasła, ale nie one będą tu najważniejsze

Grzegorz Schetyna łapie oddech przed maratonem wyborczym. Wygłosił jedno z najlepszych przemówień w swojej karierze politycznej. Obiecał kilka konkretnych rzeczy. I czarował Barbarę Nowacką, by dołączyła do niego nie tylko na najbliższe wybory.

To najważniejsze pytanie po tej konwencji: czy Koalicja Obywatelska będzie w stanie rozwinąć skrzydła - zwłaszcza lewe - i zrobić z nich użytek, skoro Platforma Obywatelska rękami Schetyny zarzuciła wcześniej "konserwatywną kotwicę"?

Póki co można stwierdzić, że Schetyna metodycznie realizuje projekt projekt budowy jednego frontu: skonsumował liberalną Nowoczesną, przyciągnął lewicową Inicjatywę Polską Barbary Nowackiej. A ponadto - jak mówią w Platformie - „Grzegorz się wyrobił”. Konwencja Koalicji Obywatelskiej nie miała takiego rozmachu jak Prawa i Sprawiedliwości przed tygodniem, ale została przygotowana profesjonalnie.

Dobrze przemyślane obietnice

Grzegorz Schetyna pokazał, że jest sprawnym szefem partyjnym i coraz lepszym mówcą, choć do roli trybuna ludowego, który by porywał tłumy, wiele wciąż mu brakuje. Rafał Trzaskowski niczego przełomowego nie powiedział, ale pokazał, że na serio chce walczyć o Warszawę. Barbara Nowacka dołączyła do frontu budowanego przez Schetynę, a mimo to ciąż jest nadzieją dla lewicowego elektoratu. Katarzyna Lubnauer, że Nowoczesna jest jednym z filarów KO.

Dobrze przemyślane obietnice, które dotrą do wyborców - to też jest uzysk tej konwencji. Budowa i remont Orlików, dróg lokalnych ("schetynówek") i dróg rowerowych - to tematy, które są bliskie ludziom. Podobnie jak dbałość o powietrze („Polska bez smogu”). Wsparcie dla seniorów i ich aktywizowanie może nie jest efektowne, ale to społecznie ważne zadania samorządów.

Zwłaszcza dwa postulaty się wybijają: szkoła bez chaosu i darmowy bilet dla uczniów. Choćby partyjni liderzy brali się za łby, to we wrześniu nie ma w domach ważniejszego tematu niż początek roku szkolnego, chaos w szkołach, plany lekcji, dojazdy do placówek i koszty tego dla domowych budżetów.

Postulat, by w regionie był jeden gospodarz w regionie, co oznacza likwidację urzędów wojewódzkich, nośny już nie jest, choć dla zarządzania samorządami pozostaje istotny.

Brawa od uczestników 

Najbardziej emocjonalnym punktem konwencji były krótkie przemówienia 24-letniego Jakuba Hartwicha i 22-letniego Adriana Glink - niepełnosprawnych chłopaków, którzy kandydują z list Koalicji Obywatelskiej. Upomnieli się oni o 500 zł dla rzeszy osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Od uczestników konwencji zebrali wielkie brawa, ale to czego zabrakło, to jasnego zobowiązania KO, że ten postulat wcielą w życie. A to naraża opozycję na zarzut, że traktują ich jak paprotki.

Uderzający jest przekaz konwencji - bardzo równościowy: równy dostęp do edukacji, zrównywanie szans młodzieży z wielkich miast i głębokiej prowincji, dostęp do służby zdrowia itd. Tu powstaje jednak pytanie o wiarygodność. Czy Platforma Obywatelska, która przez osiem lat nie potrafiła ugruntować obowiązku szkolnego 6-latków, co faktycznie równałoby szanse dzieci z prowincji i miast, teraz będzie zdolna do walki z chaosem w szkołach? Albo: skoro dzisiejsza opozycja nie mogła znaleźć pieniędzy na 500+, to jak teraz będzie szukać pieniędzy na darmowe bilety?

I po trzecie: czy politycy PO w ogóle są wiarygodni, gdy głoszą tak egalitarne hasła i postulaty, skoro partyjna młodzież Platformy - pokoleniowo najbliższa uczniom i studentom - przyjeżdża na konwencję drogimi samochodami? Koalicja Obywatelska wychodzi dziś z celnymi hasłami, ale w kampanii po pierwsze będzie musiała przekonać, że faktycznie jest w stanie je realizować.

Więcej o:
Komentarze (322)
Wybory samorządowe 2018. Grzegorz Schetyna łapie oddech
Zaloguj się
 • proteusz33

  Oceniono 95 razy 57

  -PiS to faszyści
  -musimy obronić demokrację
  -wolne sądy
  -pomóżmy uchodźcom
  -konstytucja
  -precz z komuną,precz z komuna,precz z Piotrowiczem
  -PiS,PiS,PiS
  -Unio pomóż
  -brońmy Tęczę
  -Mariusz Kamiński do więzienia
  -PiS ukradł miliony i dał sobie
  -obrońmy aborcję
  ****************
  I to mają być dobre hasła ?

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 103 razy 43

  Barbara Nowacka (...) wciąż jest nadzieją dla lewicowego elektoratu XD XD XD
  Nie pijcie już tyle w tej redakcji.

 • na_grobli

  Oceniono 72 razy 36

  „Grzegorz się wyrobił”
  Tak, komentator ma 100% racji:
  Słownik języka: <wyrobić się>, czyli
  - zużyć się częściowo lub całkowicie w wyniku długiego, ustawicznego funkcjonowania, w wyniku czego może nastąpić awaria lub wadliwe działanie.

 • gr_ub_y

  Oceniono 84 razy 22

  "Wygłosił jedno z najlepszych przemówień w swojej karierze politycznej."

  Ha ha ha....

  "Upomnieli się oni o 500 zł dla rzeszy osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji"

  ha ha ha....

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 78 razy 20

  Gratulacje :)
  - Grzegorz się wyrobił, Grzegorz ma charyzmę, Grzegorz ma wspaniały program...
  Poklepcie się po ramionach, zróbcie "niedźwiadka", potem zmanipulujcie jak zwykle, wpisy i ich oceny, aż w to wszystko uwierzycie. Potem będzie szok, ale jak to? Znowu?
  PS. Czy Jan Paweł Balcerowicz wystąpił na konwencji żeby wytłumaczyć wszystkim schetyniątkom, że socjalizm PiS-u jest wstrętny i obrzydliwy, ale prospołeczny socjalizm Grześka jest super i hiper?

 • jack3yp

  Oceniono 64 razy 18

  Czerskie! Uwaga...
  Zakonnica zbliża się do pasów...
  Wyglada na mocno podchmieloną...
  Chyba jest w ciąży...

 • prelude93

  Oceniono 49 razy 15

  "Grzegorz się wyrobił"
  Jak g. w betoniarce, heheheee.... ;)

 • makary_firsztuk

  Oceniono 61 razy 15

  W rządzie Grzegorza Schetyny Róża Maria Barbara Fürstin von Thun und Hohenstein zostanie ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, a HGW ministrem przekształceń własnościowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX