Jan 如iewak o wsp馧pracy lewicy z PiS: Nie, nie i nie. To by這by popieranie folwarku

System klientelistyczny - choroba polskiej polityki - zosta rozwini皻y za rz康闚 PiS do olbrzymich rozmiar闚. Ta partia masowo produkuje milioner闚. Pomys Rafa豉 Wosia, 瞠by lewica si z PiS dogadywa豉, jest mrzonk
Jesteś w dziale Opinie portalu Gazeta.pl. Publikujemy teksty bardzo różne ideowo i zawsze wyrażają one poglądy autorów, a nie redakcji.

Rafał Woś chciałby widzieć PiS jako partię, która - choć popełnia poważne błędy - to jednak modernizuje Polskę (Woś: "Lewico, czas na współpracę z PiS"). To założenie odbiega od rzeczywistości. Długofalowym efektem działalności Jarosława Kaczyńskiego nie będzie prawicowa Szwecja, ale XVIII-wieczna Polska - państwo feudalnych zależności, wrogie mniejszościom, rozdzierane przez dziesiątki koterii i jedynie pozornie niepodległe. Kaczyński nie jest Victorem Orbanem ani tym bardziej Recepem Erdoganem. Jego projekt jest partykularny i  nietrwały. Wiązanie się z nim to dołączenie do obozu konfederatów, którzy dzisiaj zajęci są plądrowaniem publicznego skarbca, a jutro rzucą sobie do gardeł o podział łupów.

Taśmowa produkcja milionerów

Trzy lata po przejęciu władzy przez partię Kaczyńskiego można mieć wrażenie, że jedynym pomysłem na rozwój kraju jest realizacja zasady „teraz k…. my”. System klientelistyczny - choroba polskiej polityki - został rozwinięty za rz康闚 PiS do olbrzymich rozmiarów. Platforma i PSL już wcześniej zamieniły się w biura karier. Prawo i Sprawiedliwość masowo produkuje milionerów. Widzę to na swoim podwórku. Radni PO zarabiali na synekurach w Warszawie zazwyczaj po kilka tysięcy złotych miesięcznie. Radni PiS w Warszawie zarabiają po dobrej zmianie na synekurach nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zmiana jest drastyczna i odczuwalna.

Awans w administracji publicznej jest oparty na zasadach lojalności i znajomości. Relacje międzyludzkie, zamiast się demokratyzować, przypominają coraz bardziej stosunki feudalne. Osobista zależność tworzy warunki do szerzenia się uniżoności i lizusostwa.

Projekt polityczny Prawa i Sprawiedliwości jest oparty na wykluczeniu całych grup społecznych. Osobom, które mają inne zdanie odbiera się wręcz prawa do bycia Polakiem. Ostatnie wypowiedzi Mariusza B豉szczaka o „sodomitach” przypominają, że PiS uprawia politykę poprzez pogardę i wykluczenie z narodowej wspólnoty. Jedynym akceptowalnym modelem obywatelstwa staje się Polak-katolik-głosujący na PiS. Z takim podejściem PiS zmienia ustrój bez wyraźnego demokratycznego mandatu i poparcia większości Polaków. Częste porównania Jarosława Kaczyńskiego do Victora Orbana nie mają sensu. Orban zmienił konstytucję, bo miał do tego większość, którą zdobył w wolnych wyborach. PiS zmienia ustrój łamiąc zasady i prawo. Jest partią, która wedle sondaży utrzymuje poparcie z dnia wyborów, ale daleko mu do poparcia większości głosujących. Nie muszę chyba dodawać, że zmiany ustroju nie mają na celu naprawy instytucji państwa, a jedynie ich pełne przejęcie i upartyjnienie. Państwo teoretyczne nigdy nie miało się lepiej.

PiS to partia neoliberalna

Projekt Prawa i Sprawiedliwości nie jest wcale egalitarny. Prospołeczny program PiS-u sprowadza się do załatwienia kilku rzeczy, które na zachodzie stanowią od dawna standard. Minimalna pensja godzinowa i finansowe wsparcie rodzin z dziećmi, które doprowadziło do radykalnego ograniczenia ubóstwa, parafrazując słowa Beaty Szydło, po prostu należały się Polakom za ich ciężką pracę.

PiS zdobywa punkty na ogromnej skali zaniedbań Platformy Obywatelskiej, która nie potrafiła sprawić, żeby zwykli zjadacze chleba mieli więcej pieniędzy w kieszeni, a fala wzrostu gospodarczego uniosła wszystkie łodzie. PiS ma też dużo szczęścia, bo sprzyja mu światowa koniunktura gospodarcza. Sam jednak nie zmienił zasad rządzących polską gospodarką.

Jesteśmy ciągle montownią i podwykonawcą Zachodniej Europy. Konkurujemy na międzynarodowym rynku niskimi płacami, a nie innowacjami. Elektryczny samochód Mateusza Morawieckiego okazał się mrzonką. Premier może dużo mówić o swojej wrażliwości społecznej, ale nie zmienia to faktu, że dzięki zmianom w prawie cała Polska stała się specjalną strefą ekonomiczną, czyli właśnie miejscem, w którym wspierane są przedsiębiorstwa korzystające z tego, że można płacić pracownikom dużo mniej niż na Zachodzie, a nawet w Czechach i na Węgrzech.

PiS to ciągle partia neoliberalna przypudrowana socjalnym makijażem. Trudno, żeby było inaczej, gdy sam premier stał na czele banku, który wciskał ludziom na prawo i lewo kredyty frankowe i pośredniczył w skandalicznej prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Wszystko jest oblane trudną do zniesienia zaściankową ideologią „nowego sarmatyzmu”. Patetyczne puste frazesy stały się znakiem rozpoznawczym obozu rządowego. Trwa on w wiecznym oburzeniu i szuka ciągle okazji, żeby pokazać swoją wyższość moralną. W dodatku jest antynaukowy, sprzeciwia się szczepieniom, walce ze smogiem i zmianami klimatu. Nowy sarmatyzm zawierza polskich energetyków Matce Bożej Królowej Polski. Jego świecącą „gwiazdą” jest bez wątpienia były minister Jan Szyszko. Zapalony myśliwy, właściciel luksusowej szopy i przyjaciel ojca Rydzyka.

Łączyć się, ale nie z PiS

To wszystko sprawia, że pomysł zawarcia trwałego aliansu lewicy z PiS-em jest mrzonką. Ruchy lewicowe i te sytuujące się bardziej w centrum, ale podzielające progresywną wizję państwa i polskiej wspólnoty, muszą się łączyć i zacząć wygrywać wybory. Tylko w ten sposób zdobędą polityczną podmiotowość. Jeśli jej nie uzyskają będą zawsze przystawką, która żyruje cudze wybory.

Od ruchów miejskich lewica może nauczyć się pragmatyzmu i „narracji konkretnej”, czyli rozwiązywaniu codziennych przyziemnych problemów ludzi. Łączy się z tym hasło zmiany pokoleniowej i odrzucenia postsolidarnościowych sporów. Podział na dwie koterie środowiskowe jest zupełnie niezrozumiały i nieinteresujący dla ludzi wychowanych po 1989 roku. PO i PiS wrzucają nas w ten jałowy intelektualnie spór, który przynosi jedynie dalszy demontaż instytucji państwa i podziały społeczne. Nadchodzący maraton wyborczy pokaże, czy ruchy progresywne potrafią zagospodarować społeczną niechęć do obecnej klasy politycznej.

Jan Śpiewak (1987) jest działaczem ruchów miejskich, zasłynął nagłośnieniem afery reprywatyzacyjnej. Teraz kandyduje na prezydenta Warszawy, a popiera go m.in Partia Razem i Zieloni 

Komentarze (114)
Jan 如iewak o wsp馧pracy lewicy z PiS: Nie, nie i nie. To by這by popieranie folwarku
Zaloguj si
 • pysio62

  Oceniono 30 razy 16

  Opozycja demokratyczna musi isc do wyborow parlamentarnych w jednej wielkiej koalicji, ewentualnie w dwoch koalicjach, centroprawicowej (PO,N. i PSL, ED, Petru)), i centrolewicowej (SLD, Biedron, Partia Razem itd.itp). Wtedy, przy zalozeniu, ze wybory beda chociaz jako tako demokratyczne, a wcale nie jest to takie pewne, to przegrana PIS-u i PIS-podobnych jest w praktyce pewna.

 • pan.szklanka

  Oceniono 22 razy 16

  Wchodzenie teraz w konszachty z PiS 鈍iadczy這by nie tylko, 瞠 jest si szumowin, ale przede wszystkim szumowin bez refleksu, czego nie mo積a powiedzie np. o Czarneckim czy Piotrowiczu.
  A by gorszym od Czarneckiego i Piotrowicza? Sami Pa雟two rozumiecie.

 • tadjan

  Oceniono 25 razy 9

  Panie 如iewak, powiedz pan jeszcze co zrobisz z rozpanoszonym ko軼io貫m watyka雟kich z這dziei, je郵i pan wygrasz.

 • oloros11

  Oceniono 15 razy 7

  oni tylko nasladuja kosciol - ten wybitny specjalista od dzielenia ludzi nazywa sie tez powszechnym !! - to spradzona metoda rzadzenia od tysiecy lat i przy okazji dyscyplinowania ciagle rozlazacych sie szeregow
  propozycja dziennikarza to raczej prowokacja
  cos z sytuacji gdzie np na estradzie , scenie bylo juz wszystko i widzowie sie rozchodza - trzeba cos zrobic zeby zwrocili choc przez moment uwage - czasem mozna tylko sie publicznie zesr....ac - no i takie teksty bym tam zaszeregowal -

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 5

  To co zrobi PiS to nie folwark. PiS zrobi dok豉dnie to co Partia Region闚 Janukowycza na Ukrainie. PiS nie produkuje milioner闚. PiS tak samo jak Ja ukowycz produkuje (prokremlowskich) oligarch闚.

  Oni kryminalizuj kraj na wielk skal. Celem Kaczy雟kiego jedt zrobienie z Polski drugiego Naddniestrza.

 • niko8472

  Oceniono 11 razy 5

  "Trzy lata po przej璚iu w豉dzy przez parti Kaczy雟kiego mo積a mie wra瞠nie, 瞠 jedynym pomys貫m na rozw鎩 kraju jest realizacja zasady „teraz k…. my”."

  Dlaczego "mozna" i "wrazenie"?

  "Relacje mi璠zyludzkie, zamiast si demokratyzowa, przypominaj coraz bardziej stosunki feudalne."

  Kosciol jest struktura feudalna i dziala swietnie od 1700 lat, dlaczego nie brac wzorca? Szczegolnie jak sie tak blisko wspolpracuje? /Ironia.

  "Projekt polityczny Prawa i Sprawiedliwo軼i jest oparty na wykluczeniu ca造ch grup spo貫cznych. Osobom, kt鏎e maj inne zdanie odbiera si wr璚z prawa do bycia Polakiem."

  Trudno o cos bardziej przerazajacego. PiS wraca do odpowiedzialnosci grupowej i kwestionuje nabyte zgodnie z prawem prawa. Teraz jest klaka bo trafilo "ubekow" i strazakow pozarnych, za chwile trafi tych ktorzy sluzyli wladzy PiS. I tak wkolo. Puszka zostala otwarta.

  "PiS to partia neoliberalna"

  PiS nie jest partia polityczna tylko zorganizowana grupa przestepcza z cechami sekty religijnej.

  "Patetyczne puste frazesy sta造 si znakiem rozpoznawczym obozu rz康owego."

  Potwierdza twierdzenie o sekcie;)

  Ech... nie zgadzam sie z caloscia artykulu ale warto dwa razy przeczytac.

 • wiesiek_cebertowicz

  Oceniono 8 razy 4

  Dobrze pisze, wsp鏊pracowa, ale nie z k豉mliwymi kr皻aczami z PiS

 • gggiaco

  Oceniono 12 razy 4

  Racja! Ja bede glosowal na Razem. Ot, co! Nie na Gierka (SLD), nie na Trumpa z Erdoganem (PiS), nie na Balcerowicza (Nowoczesna), nie na drobnych pijaczkow ("maz stanu" Kukiz), nie na rozsmieszajacych brydzystow (chory Korwinek), nie na Jurka, ktory jeszcze nie urodzil zadnego dziecka, ale sie caly czas do tego przymierza, zdrowy bobas to bedzie, PSL-u sie nie czepiam, bo sam tez musze cos jesc, a czern i brunatnosc wyslalbym do kopalni wegla kamiennego, a slabszych fizycznie na odkrywki wegla brunatnego. I oddaje czesc feministkom!

 • gromek1

  Oceniono 15 razy 3

  wysypa這 pisdog這wych, szkoda 瞠 grzyb闚 jak nie by這 tak nie ma

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX