Sroczyński: Zły wyrok na drukarza. Czy jesteśmy gotowi drukować antysemickie treści?

Grzegorz Sroczyński
Konsekwencje tego wyroku poniosą nie tylko antygejowscy drukarze, czy rasistowscy restauratorzy. Konsekwencje poniesiemy również my, czyli liberałowie i lewica.

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie drukarza, który odmówił zrobienia baneru z logo LGBT, wywołał entuzjazm liberałów i lewicy. Entuzjazmu nie podzielam.

Po pierwsze, wiem, jaki ten wyrok będzie miał psychologiczny efekt: drukarz poczuje się potraktowany niesprawiedliwe przez „lobby gejowskie i sądy” i w swoich poglądach stanie się jeszcze bardziej zapiekły. Podobnie inne osoby o zbliżonych do niego poglądach. Przymus nie jest najlepszym narzędziem do szerzenia tolerancji.

Dużo bliżej mi do Sądu Najwyższego USA

Po drugie, konsekwencje poniosą nie tylko antygejowscy drukarze czy rasistowscy restauratorzy. Konsekwencje poniesiemy również my, czyli liberałowie i lewica. Po tym wyroku sami będziemy musieli się stać bardziej „tolerancyjni”. A wcale nie wiem, czy mamy na to ochotę.

Otóż jeśli Leszek Bubel zgłosi się jutro do drukarni Agory z zamówieniem na baner o treści, powiedzmy: „Leszek Bubel - Konferencja na temat Żydów - Warszawa 2018”, trzeba będzie mu ten baner wydrukować. Argumenty przedstawi te same co organizacje gejowskie w sprawie drukarza: przecież nie ma tu żadnych treści, które mogą naruszać czyjąś wrażliwość albo poglądy, jest czysta informacja. „Skoro jakaś drukarnia banery drukuje, ma cennik, to musi wydrukować również ten” - powie Bubel w sądzie i powoła się na wyrok w sprawie drukarza. Wolałbym - jako pracownik Agory - aby sąd nas nie zmuszał do drukowania Bublowi czegokolwiek.

Trzeba przyjąć do wiadomości, że żyją w Polsce ludzie, dla których organizacje LGBT są tak samo obce i wstrętne, jak dla nas antysemita Bubel i jego kompulsywna działalność. Wiem, jest to dziwne i niedobre, ale niestety tak po prostu jest. Nie zmienią tego nakazy. Dlatego dużo bliżej mi do Sądu Najwyższego USA, który w podobnej sprawie cukiernika (nie chciał wykonać tortu na ślub gejowski) wydał wyrok uniewinniający.

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o: