Galopujący Major apeluje do Kaczyńskiego: Teraz jest czas na test czystych rąk

Całe trzy dni minęły od głośnego memento Jarosława Kaczyńskiego. Całe trzy dni brzęczy nam w uszach: "Musimy być, by zwyciężyć, partią czystych rąk. I dlatego powtarzam: nie będzie żadnej tolerancji, żadnego zmiłowania dla tych, którzy te ręce będą sobie brudzić".

Pora więc powiedzieć "sprawdzam". Pora więc spytać, gdzie jest CBA, prokuratura, gdzie są wszystkie służby w sprawie afery Czartoryskich. Tak, wiemy, służby są niesłychane zajęte sprawą posła Gawłowskiego, również dlatego, że pisowscy senatorowie wcześniej nie dali możliwości owym służbom zająć się sprawą senatora Koguta. Mimo że zarzuty były o wiele bardziej prawdopodobne.  

Ale być może to przeszłość? Być może Jarosław Kaczyński rzeczywiście zdecydował, że politycy powinni być uczciwi? Że po tym, jak Bogu ducha winnych posłów ich własnymi rękami pozbawi 20% pensji, rzeczywiście nastaną standardy w polskiej polityce niespotykane. Że zacznie się sprawdzać swoich, a nie tylko tych z opozycji. Komisja Amber Gold zajmie się wątkami podnoszonymi przez posła Brejzę, komisja reprywatyzacyjna zajmie się przyjaciółmi posła Wąsika i Bejdy. Powstanie komisja ds. skok Wołomin, na cele społeczne oddane zostaną udziały w spółce Srebrna. "Musimy być partią czystych rąk". My – to znaczy Prawo i Sprawiedliwość. A ręce masz czyste wtedy, gdy sam je umyjesz, a nie wtedy, gdy pokażesz, że sąsiad z ławki też ma brudne. Rozumie to mój ośmioletni syn, rozumie więc pewnie i pan poseł Kaczyński.

Teraz jest więc taki test. Test czystych rąk. Medialne zarzuty w sprawie afery Czartoryskich są bardzo poważne. Chodzi o kwotę pół miliarda złotych. To już nie ośmiorniczki, złoty zegarek, bak paliwa przypadkiem porwany na stacji. Chodzi o kupno kolekcji, która zgodnie z prawem i tak nie mogła być wywieziona z terenu Polski bez zgody władz kraju. Więc ktoś dał pół miliarda za coś, co i tak było de facto w polskim posiadaniu. Chodzi o konflikty interesów, albowiem w ramach fundacji działał rodzony brat ówczesnego ministra. Chodzi o zeznania świadków – pani Tamary Czartoryskiej, która ujawnia, że pieniądze od początku miały być z Polski wyprowadzone. Słowem, jak zauważa Bartosz Węglarczyk, skoro nie można było wywieźć kolekcji i sprzedać jej za gotówkę za granicą, to kolekcję sprzedano w Polsce, a za granicę wywieziono już tylko pieniądze.

To jest właśnie test dla CBA, prokuratury i przede wszystkim komisji śledczej. Chciałeś być, Grzegorzu Dyndało, partią, co rączki ma czyste, to teraz je wyjmuj z kieszonki i daj przedstawicielom obywateli dokładnie ową czystość prześwietlić. Jeśli tego nie zrobisz, to sprawa jest jasna: ktoś tu nas oszukuje, a jako wyborcy bardzo nie lubimy oszustów.

Na Wasze opinie czekamy pod adresem listydoredakcji@gazeta.pl.

Więcej o: