Galopujący Major: Tuskoizacja PiS-u. Morawiecki rozdaje prezenty zamożniejszym wyborcom PO

Dziś samotne matki, niezamożni i pracownicy na śmieciówkach znikają z radaru empatycznego Prawa i Sprawiedliwości. Dziś PIS zwraca się do bożka Platformy, czyli klasy średniej-średniej i klasy średniej-wyższej.

Nie róbmy polityki, budujmy drogi – pamięta ktoś jeszcze najsłynniejsze hasło Tuska? Dziś popularne „schetynówki” zastąpić mają „brudzinówki”, becikowe zastąpić ma wyprawka szkolna, a tuskowymi orlikami mają być świetlice dla seniora. Ogłoszony właśnie nowy program Prawa i Sprawiedliwości jest bowiem programem, jakby żywcem wziętym z najlepszych czasów Platformy Obywatelskiej i dlatego jest dla opozycji liberalnej tak bardzo niebezpieczny.

Wydawałoby się bowiem, że po dwóch latach rządów PIS wciąż istnieją grupy, które rzeczywiście domagają się wsparcia. To po pierwsze samotne matki, które, nie wiedzieć czemu, nie dostają 500+, to pary, które 500+ zwrócić muszą, bo nieznacznie przekroczyły próg dochodowy, to osoby zadłużone na lichwiarski procent, to wreszcie pracownicy, wypychani na śmieciówki, którzy tak wiele mogli sobie obiecywać po zapowiadanych zmianach w kodeksie pracy. Dziś jednak te grupy znikają z radaru empatycznego Prawa i Sprawiedliwości. Dziś PIS zwraca się do bożka Platformy, czyli klasy średniej-średniej i klasy średniej-wyższej.

Prezenty dla polskich "arystokratach z Luksemburga"

Zapowiadana obniżka podatku CIT jest bowiem prezentem dla tych zamożnych obywateli, którzy są właścicielami spółek, nierzadko tych, które w czasach obecnej prosperity szybko się rozwijają, o czym sam rząd przecież trąbi przy każdej okazji. Po amerykańskich bankierach z JP Morgan i po polskich „arystokratach z Luksemburga”, to kolejna grupa, która dostaje od władzy prezent, i to prezent bezwarunkowy. Owszem, gdyby w zamian za obniżkę podatków musieli pracodawcy przełknąć gorzką pigułkę w postaci zmian w kodeksie pracy, można mówić o jakieś próbie rekonstrukcji umowy społecznej. Ale kodeks, jak wiemy, został odłożony na wieczne nigdy, a więc pracownicy będą teraz mogli sobie popatrzeć przez szybę na lepsze wyniki spółki, które oczywiście nijak nie muszą się przekładać na podwyżki pensji.

Obniżka ZUS, który notabene niedawno nieznacznie wzrósł, to z kolei krok w stronę przerzucenia jak największej liczby osób z płatnych etatów dających pewne zabezpieczenie, na działalność gospodarczą. Wypychanie pracowników na samozatrudnienie jest bowiem najłatwiejszym trickiem, pozwalającym obejść koszty socjalnej osłony kodeksu pracy. Teraz osoby takie dostaną do ręki kolejny argument o tym, że najlepiej jest być na kontrakcie, bo przecież kilka stów więcej w kieszeni, a opony i paliwo wrzucisz sobie w koszty. To że taki kontrakt silniejszy partner może błyskawicznie rozwiązać, bo to on zwykle narzuca jego treść, a i emerytura będzie nad wyraz skromna – tego już nie raczej nie mówi.

Najbiedniejsi wyborcy i tak zostaną z PiS

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość idzie w tę stronę? Dlaczego chce pomagać głównie tym, którzy i tak sobie nieźle radzą w życiu? Dlaczego następuje pełna Tuskuizacja PiSu? Ano dlatego, że PiS, czy może Jarosław Kaczyński jest politykiem na serio. Na serio przestraszył się sondaży. I na serio odczytał wyniki badań focusowych, z których jednoznacznie wynika, że wyborcy z najmniejszym dochodem i tak przy nim trwają, a odpływa kapryśna, polska klasa średnia, której trzeba tu i teraz coś konkretnego zaproponować, zanim zrobi to Tusk, zastępujący tyleż uśmiechniętego, co nieudolnego Schetynę.

Więcej o: