Szubartowicz: Nie walczcie teraz o aborcję i świeckie państwo. Walczcie z Kaczyńskim [OPINIA]

Nie rozumiem pomysłu, że w państwie, w którym łamie się konstytucję i knebluje usta opozycji w Sejmie, można toczyć bój o liberalizację prawa aborcyjnego lub rozdział Kościoła od państwa, jakby to były najważniejsze obecnie sprawy

Trzeba się w końcu zdecydować: albo uznajemy, że wszystko jest w porządku, władza spełnia demokratyczne standardy, nie łamie konstytucji, parlamentarnych reguł, lecz toczy zwykły spór prawny i polityczny, a państwo nie jest pozbawiane fundamentów, albo stwierdzamy, że został naruszony trójpodział władzy, konstytucja przestała być dla rządzących nienaruszalnym prawem, sądownictwo jest obezwładnione, a demokracja zastępowana przez pewną odmianę autokracji.

Jeśli to drugie - a tak właśnie uważają opozycja, znacząca część obywateli i wielu publicystów, także ja - trzeba postawić sprawę jasno. Polską demokrację zabijają nie tylko PiS i jego antykonstytucyjne działania, ale też wszyscy ci, którzy kreują miraż normalnie funkcjonującego państwa, w którym uprawia się politykę oraz publicystykę tak samo jak przed 2015 rokiem. To fałsz. Złamanie konstytucji zmieniło bowiem wszystko, podobnie jak kneblowanie parlamentarnej debaty. Istnieją więc antydemokratyczny PiS i demokratyczny anty-PiS, tak jak za komuny uznawało się, że po jednej stronie są oni, czyli władza, a po drugiej - my, czyli opozycja.

Wprawdzie wybitny historyk prof. Andrzej Friszke przyznaje, że "PZPR była dużo bardziej pluralistyczna od PiS", to zarazem zauważa, że to, co się dzieje, "jest podobne do gry, jaką prowadziła PPR wobec PPS w latach czterdziestych". "Tych podobieństw widzę sporo. Cała historia z zamachem na sądownictwo też przypomina operację z tamtych lat, gdy sądy powszechne, odbudowując po wojnie, zarazem pacyfikowano, traktując je jako przedłużenie rządzącej siły politycznej" - uważa prof. Friszke. Jeśli się z tym zgodzimy, to musimy uznać, że innego podziału niż na PiS i anty-PiS dziś nie ma, a pośrodku leżą co najwyżej oportunizm, obojętność lub interesy partyjne. Nie można być trochę w ciąży, co dotyczy każdego demokraty, który chce mieć wpływ na bieg spraw w Polsce.

„Jesteście tacy jak Rachoń”

A jednak nie do wszystkich dzisiejszych demokratów - w tym wychowanych w wolnej Polsce dziennikarzy - ta prawda dociera. Obserwuję toczące się debaty po stronie demokratycznej, w których opozycja atakująca opozycję powiela bez przerwy te same kalki myślowe świadczące o kompletnym niezrozumieniu sytuacji, w której znalazła się Polska. "Nie mówmy o zjednoczeniu opozycji, bo nie chcemy Ujazdowskiego", "wyłamali się z głosowania w sprawie aborcji, więc na nich nie zagłosuję", "czas skończyć ze straszeniem PiS-em", "nie można wszystkiego usprawiedliwiać prostym »bo PiS«", "Czuchnowski stracił legitymację do nazywania się dziennikarzem", "jesteście tacy sami, jak Rachoń, tylko macie inne poglądy, bo przecież najważniejsza jest bezstronność" - czytam te emocjonalne manifesty, które - jeśli są argumentami - zasługują na reakcję.

Z jednej strony rozumiem ten typ wrażliwości. W końcu demokraci, liberałowie, lewicowcy, dziennikarze to ludzie, którzy zadają sobie pytania, cenią wątpliwości, są wrażliwi na niesprawiedliwość, ważne są dla nich zasady i wartości, w które wierzą i o które chcą walczyć. Ale z drugiej podsuwam im do przemyśleń ideę racji stanu i wyższej konieczności, które nakazują odnosić się do zdarzeń społeczno-politycznych w inny sposób, stawiający na pierwszym miejscu powrót do konstytucyjnej normalności. Jeśli opozycja będzie skłócona, nie wygra wyborów; jeśli nie wygra wyborów, nie pokona PiS; jeśli nie pokona PiS, nie będzie państwa prawa; jeśli nie będzie państwa prawa, ustawa aborcyjna nie zostanie zliberalizowana, nie będzie można wprowadzić ani in vitro, ani pigułki "dzień po" bez recepty, a media przestaną być wolne, w następnej kadencji Kaczyński w końcu się z nimi bowiem rozprawi. Nie mówiąc już o uruchomieniu w Polsce prawdziwej debaty o wartościach, historii, państwowości i celach na przyszłość, która dziś nie może się toczyć, ponieważ jest tłamszona  wszechobecnym kłamstwem i odwracaniem znaków.

Aborcja nie jest teraz najważniejsza

Donośny krzyk rozniósł się, gdy Grzegorz Schetyna wystawił Kazimierza Michała Ujazdowskiego jako kandydata na prezydenta Wrocławia: że konserwa, że Ordo Iuris, że kołtuneria, że straszne, że Platforma straciła wszystko itd. W tej sprawie mam czyste sumienie, gdy w zamierzchłych czasach Ujazdowski był ministrem kultury, nie szczędziłem mu bowiem w swoich tekstach gorzkich i dosadnych słów - nie jest politykiem z mojej bajki. Rozumiem nawet tych, którzy protestują dziś, choć nie do końca, ponieważ nieraz słyszałem, szczególnie z ust zatroskanych o jakość debaty w Polsce symetrystów, aby otwierać się na PiS, wyciągać rękę, przeciągać ich na jasną stronę Mocy, rozmawiać, obezwładniać blaskiem wartości demokratycznych. I co? Nawet gdy Ujazdowski obiecał, że nie będzie przeciwko in vitro, dąsom i fumom nie było końca. A przecież być może w ten sposób udało się pozyskać i człowieka, i sprawę, czyli uszczknąć nieco konserwatywnego elektoratu, który w Polsce istnieje i nie można go rugować.

Podobnie nie rozumiem pomysłu, że w państwie, w którym łamie się konstytucję, knebluje usta opozycji w Sejmie, a prokuratury używa do celów politycznych, można toczyć bój o liberalizację prawa aborcyjnego lub rozdział Kościoła od państwa, jakby to były najważniejsze obecnie sprawy. Nawet jeśli uznamy je za pożądane i słuszne, bolesne będzie zderzenie z rzeczywistością, która polega na tym, że o wszystkim decyduje widzimisię szeregowego posła z Żoliborza. A na argument, że przecież walczy się o idee i wyborców, można odpowiedzieć: to wspaniale, ale bez pokonania PiS będziecie jak ten podróżnik na pustyni, który wierzy w życiodajną fatamorganę. Swoją drogą, lewica, która najchętniej odcina się od idei jednoczenia opozycji przeciw PiS, najgłośniej domaga się od formacji liberalnych i chadeckich, by te realizowały jej program, co jest pomieszaniem porządków, wspólny front przeciw "dobrej zmianie" nie zakłada bowiem rezygnacji z własnych programów. Każdy różny, wszyscy wspólnie.

Dziennikarz jest też obywatelem

Po wystąpieniu Wojciecha Czuchnowskiego z "Gazety Wyborczej" na konferencji Antoniego Macierewicza dowiedziałem się od broniących tzw. etosu medialnego dziennikarzy mniej więcej tyle, że jeśli dziennikarz ma być dziennikarzem, to łamanie konstytucji musi nazywać sporem prawnym w Polsce, kłamstwa Macierewicza - jedną z opinii na temat katastrofy smoleńskiej, a przejęcie sądów - reformą. Czyli unikać mówienia prawdy, do czego jest podobno powołany. Dodatkowo angażujących się w obronę państwa prawa publicystów porównuje się do PiS-owskich propagandystów, bo rzekomo nic ich nie różni poza poglądami. Nie ma chyba lepszego przykładu na intelektualną nieuczciwość, moralny bezwstyd i całkowite niezrozumienie powinności dziennikarza w czasach dyktatury skrywającej się pod pozorami demokracji. Czuchnowski dobrze do skwitował: "Czasem dziennikarz ma prawo być obywatelem". Szczególnie dziś.

Tym, którzy uważają, że czasy argumentowania "bo PiS" właśnie się skończyły, odpowiadam: nie, one dopiero się zaczynają, o czym przekonacie się w najbliższych miesiącach. Właśnie dlatego trzeba się w końcu zdecydować: albo demokracja, albo dyktatura. Tchórzostwo leży pośrodku.

Przemysław Szubartowicz jest poetą, publicystą, byłym dziennikarzem TVP i radiowej Jedynki (zdjętym z anteny przez „dobrą zmianę”). Obecnie pracuje w portalu Wiadomo.co

Oto prawda o Smoleńsku. Jarosław Kaczyński zapowiada ją już od lat

Komentarze (226)
Szubartowicz: Nie walczcie teraz o aborcję i świeckie państwo. Walczcie z Kaczyńskim [OPINIA]
Zaloguj się
 • zenoewa

  Oceniono 62 razy 54

  rozdział Kościoła od państwa JEST najważniejszą sprawą ! - bo wszystko inne jest od tego zależne

 • dante_waw

  Oceniono 52 razy 40

  Marzy wam sie restauracja waszej ukochanej kosciolkowej "zielonej wyspy"... nie wasze doczekanie... bo odsuniemy PiS od wladzy a wy znowu zaczniecie "wicie, rozumicie", "koalicjant nie pozwala", "nie bedziemy klekac przed biskupami" a potem bedziecie przed nimi lezeli plackiem..... stare juz nie wroci...

 • starblast

  Oceniono 37 razy 35

  Kościół odpowiada częściowo za wygrane wybory przez PIS. Domaga się zakazu aborcji, której ofiarą będą kobiety. Ważne, żeby protestować w obronie swoich praw, a nie odkładać na potem. Cały czas, od 1989 r., odkłada się takie rzeczy jak świeckość państwa i aborcja na później. Od nastu lat słyszę w mediach, że szkoda na to czy na to czasu, "są ważniejsze sprawy" takie jak gospodarka itp. I co z tego wynika? Że nadal brodzimy w tym samym bagnie i ani ważne "sprawy "nie zostały rozwiązane, ani te "mniej ważne" jak aborcja i świeckość.

  Żeby zachęcić czymś wyborców trzeba przedstawić ciekawy plan życia po pokonaniu PIS-u. Są ludzie, ktorym wystarczy usunięcie PIS-u, a są tacy, którzy chcą więcej. Trzeba walczyć o głosy, bo po drugiej stronie jest beton.

 • cyklista_ekonomista

  Oceniono 31 razy 27

  Walka o cywilizowane prawo do aborcji za Millera? Nie teraz, zostawcie to, teraz wchodzimy do Unii, nie można się kłócić z Kościołem.
  Walka o cywilizowane prawo do aborcji za Tuska? Nie teraz, teraz jest kryzys, trzeba to przeczekać, wspierać rząd w walce z kryzysem, bo skończymy jak Grecja.
  Walka o cywilizowane prawo do aborcji za Kopacz? No dajcie spokój, przecież PiS za rogiem, zrobią sobie kampanię po kościołach i wygrają!
  Walka o cywilizowane prawo do aborcji za Kaczyńskiego? No co wy, atakujecie w ten sposób opozycję, wszystkie ręce na pokład, zje-dno-czo-na o-po-zy-cja, zostawcie to na potem!

  Ciąg dalszy nastąpi...?

 • pani_libusza

  Oceniono 32 razy 24

  Na walkę o legalizację aborcji czy o prawa kobiet nigdy nie ma dobrego momentu, zawsze jest cos ważniejszego

 • ania_malachowicz

  Oceniono 31 razy 23

  Nie zgadzam się, że każdy może rządzić byle nie PiS. Nie można leczyć dżumą cholery.

 • rosa_de_vratislavia

  Oceniono 31 razy 21

  " Właśnie dlatego trzeba się w końcu zdecydować: albo demokracja, albo dyktatura. Tchórzostwo leży pośrodku". Kto jest tchórzem? Kobiety, które jako jedyne odważyły się wyjść na ulice, walczyć o rzeczy dla nich ważne, czy posłowie, którzy wychodzą z głosowania, bo nie mają odwagi wcisnąć przycisku "przeciw", bo się na nich ktoś oburzy albo powie,że są np. antykościelni? No czy nasi posowie platformiani i nowocześni nie są aby tchórzami? Proponuję też nie pouczać, co jest ważne a co nieistotne w demokracji. Otóż prawo kobiet do decydowaniu o swoim życiu,zdrowiu jest prawem FUNDAMENTALNYM.

 • me_on_gazeta

  Oceniono 35 razy 19

  Opadają ręce i wszystkie inne części ciała. Jakbyś miał macicę, idioto (sorry, ale cywilizowany dialog był przeciwskuteczny przez trzy dekady), to byś rozumiał, że elementarne prawo do decydowania o własnym ciele jest NAJWAŻNIEJSZE.

 • inwinoveritas

  Oceniono 23 razy 17

  Nie , proszę pana.
  Kaczyński przeminie, a grabież Polski przez Kościół watykański trwa.
  I nigdy nie była większa, niż w czasach "wolnej" Polski !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX