Komentarze (361)
Wojciech Engelking o konserwatyzmie obyczajowym PO
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • genia50

  Oceniono 9 razy 9

  Platforma nie przyjęła związków partnerskich, nie walczyła ze smogiem, cieszyła się, że jeszcze możemy trochę posmrodzić bezkarnie, miała nie klękać przed księżmi, a klękała , Episkopat miał wiele do powiedzenia( w kwestii tv), miała nie podnosić wieku emerytalnego rocznikom 50, a podniosła.Na nic nie miała dla zwykłych ludzi a teraz obiecuje więcej niż dał PiS. Wyborcy PO liczyli na wolność, tolerancję, rozwój nauki i medycyny, bo teraz tak jak chleba potrzeba nam właśnie tego, a nie zabobonów.Do wielu ważnych stołków wybierali ludzi kościelnych itp. i to się na nich odbiło w wyborach.

 • hamsterx

  Oceniono 27 razy 9

  nie wiem kim jest ten pan Engelking .ale się z nim zgadzam
  i dlatego nie zagłosuję na po

 • juma07

  Oceniono 8 razy 8

  PO i PiS, to awers i rewers tej samej monety... świadczą o tym transfery polityków w jedną i drugą stronę, które są łatwe i przyjemne.. Jedna strona z orłem, druga z wianuszkiem i cyferką.
  Szczytem hipokryzji PO, było przekazanie opracowania Ustawy w sprawie IN vitro, Gowinowi, za czasów, kiedy w PO był ministrem sprawiedliwości....

 • jes-ter

  Oceniono 9 razy 7

  Coraz głupsze pomysły Schetyny. Wiadomo było od początku, że to pomyłka z takim przewodniczącym.

 • darino

  Oceniono 9 razy 7

  PO to taki PiS-bis, przydupas kościelny.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 7 razy 7

  Oj, w sprawie związków partnerskich wato zapamiętać, bo sprawa była jeszcze bardziej skandaliczna niż nierobienie nic. Najpierw Platforma faktycznie nie robiła nic. Później opracowała swój własny projekt, bardziej zachowawczy niż projekty SLD i Ruchu Palikota. Po uwaleniu projektów bardziej liberalnych ten projekt - w sumie nie taki najgorszy i na pewno lepszy niż nic - był ostatnią szansą. Wydaje się, że Tuskowi faktycznie na tej sprawie zależało, że chciał wykonać taki gest w stornę środowiska LGBT+ i zaapelował do posłów Platformy o głosowanie za projektem. I nic z tego: dyscypliny głosowania nie było, sporo posłów PO zagłosowało przeciw, ale najbardziej skandaliczne było to, co zrobił Gowin (był to zresztą już koniec jego członkostwa w PO): będąc ministrem po prostu świadomie sabotował projekt swojej partii, twierdząc publicznie i tuż przed głosowaniem, jakoby były obawy co do jego zgodności z konstytucją. I prawdopodobnie właśnie on ten projekt uwalił, bez tego więcej posłów PO mogłoby zagłosować za. I do dzisiaj nie ma w Polsce żadnej możliwości formalizacji związków jednopłciowych.
  Stworzenie takiej możliwości ludziom, którzy są razem, po prostu jest psim obowiązkiem państwa!!!!!!!!!

 • a.k.traper

  Oceniono 9 razy 7

  Schetyna powtarza błąd Tuska z Gowinem.

 • el.pistolero

  Oceniono 11 razy 7

  Platforma, to PiS w "elegntszym" wydaniu. Wizualnie lepiej się prezentują. Światopoglądowo ten sam ciemnogród.

 • mushkaplooyka

  Oceniono 17 razy 7

  PO jesteście beznadziejni. Niczego się nie nauczyliście. PiS się sam podkłada, a Wy żałośnie nieskuteczni.

 • juma07

  Oceniono 6 razy 6

  Schetyna liczy na to, że wraz z Ujazdowskim przytuli paru centroprawicowców, ale w swojej kalkulacji nie bierze drugiej strony, która mu sie już w poprzednich wyborach parlamentarnych zbuntowała.
  Liczy na centroprawicę ( Bo MOŻE, przyjdzie), ale Socliberałowie NA PEWNO sie odwrócą od PO. Wynik jest na minus....

 • radmaj12

  Oceniono 6 razy 6

  Zawsze mówiłem, że Schetyna pracuje pod przykrywką w PO. Można takich poznać po tym, że najgłośniej krzyczą. Schetyna musiał zwąchać się z Kaczyńskim, zaraz po tym, jak go Tusk przeczołgał. Schetyna musiał poprzysiąc Tuskowi zemstę. Jeszcze go dopadnie. Na razie wykańcza mu partię. Nie musi się specjalnie wysilać. Bo w Polsce jest jak na Węgrzech: Jak przyjdzie do głosowania, to się okaże, że nieantysemickiego elektoratu jest mniej niż 5%.

 • wierszokletk_a

  Oceniono 6 razy 6

  Napiszę to najdelikatniej, jak tylko umiem - pieprz się Platformo.

 • labeo

  Oceniono 12 razy 6

  PO jest tak słaba, że nawet nie ma własnego kandydata. Chociaż trudno uwierzyć, że w tak dużej partii nie ma kompetentnych ludzi a raczej, że kierownictwo partii nie przyjmuje do wiadomości, że wystawiając kogoś takiego jak Ujazdowski przegrywa wybory zanim będą.

 • aria-pura

  Oceniono 5 razy 5

  Wszystkim wykrzykującym dramatycznie „nie głosuję na platformę!” dziękuję za ubaw. Naprawdę dopiero Ujazdowskiego wam było trzeba, żeby stwierdzić, że wasze mniejsze zło, w pytę nowoczesne, lyberalne i proeuropejskie, to banda Dyzmów i pań Dulskich, które we łbie mają jedno: nachapać się jak najszybciej i jak najwięcej, i nikomu się przy tym nie narazić? Od pierwszego dnia istnienia tej koteryjki było oczywiste, że to kruchtowe wyciruchy. Trzeba być ślepym, głuchym i niedorozwiniętym, żeby tego nie widzieć. A ślepych, głuchych i niedorozwiniętych nie żal. Eliminujcie się sami dalej.

 • balbiana

  Oceniono 7 razy 5

  Panie Schetyna czasami mam wrażenie ,że Kaczor ma haka na Pana za dawne grzeszki i Pan jest głównym destruktorem Liberalnej PO. Jako wrocławianin protestuję. Nie będę głosował na PISiora. To jest jeden z twórców ideologi Kaczorstwa czyli kłamstwa, oszustwa i złodziejstwa.

 • marc.pl

  Oceniono 7 razy 5

  Palikot próbował walczyć z fundamentalizmem religijnym w naszym kraju i już go w polityce nie ma. Polacy niestety na ateizm nie pozwalają.

 • prosty_facet

  Oceniono 5 razy 5

  Dla mnie od teraz PO = PiS. Brakuje w Polsce partii liberalnej ...

 • yosemitesam

  Oceniono 5 razy 5

  Jak tak dalej pójdzie, trzeba będzie głosować na SLD. O ile ten nie wyciągnie kolejnych ogórków z kapelusza.

 • troque

  Oceniono 5 razy 5

  PiS zrobił jedną dobra rzecz - tak pojechali, że nie ma odwrotu. PO jest niewiele lepsze - i czy nadal im się wydaje że wybór mniejszego zła jest wyborem?

  Jakże brakuje odkosciółkowanej siły politycznej.

 • Wladyslaw Wozniak

  Oceniono 5 razy 5

  Polska leży. Leży bo kretyńscy poddani obcego państwa - Watykanu, nie widzą swojego kołtuństwa.Nawet ich szef - Franciszek, próbując im to wytłumaczyć, jest bez szans. Kołtuneria wie swoje! PiS to mafia, która wypłynęła na tępocie zacofanej polskiej wiejskości. PO natomiast, próbowała zyskać na tępocie nowomieszczuchów. I jedni i drudzy w oparciu o watykańską mafię. Nie widzę przyszłości dla nowoczesnej Polski (nie mylić z uzurpatorką "Nowoczesną"). Dopóki nie znikną ze ścian szkół i urzędów wizerunki torturowanego faceta, dopóty nic się nie zmieni.

 • matts06

  Oceniono 5 razy 5

  Też tak myślę, że w końcu ktoś przyjdzie i takiej rewolucji dokona. Ale jednak nie wiem czy będzie to w wyborach 2023, bo że nie w 2019, to chyba jest jasne. Może przyjdzie czekać dopiero do 2027? Mnie martwi, że tak naprawdę w 2019 wygra albo PiS albo PONowoczesna, czyli w kwestiach światopoglądowych nic się nie zmieni, a jeśli idzie o gospodarkę... Cóż z jednej strony nie trzymające się kupy pomysły PiS, z drugiej neoliberalizm PONowoczesnej, wybór między dżumą a cholerą. W każdym razie bądźmy szczerzy przynajmniej najbliższe 6,5roku do 2023 jeśli nie wydarzy się nic niezwykłego, to ciąg dalszy wojenki PiS-PO, obojętnie kto akurat będzie rządził, natomiast dla Polski nic z tego dobrego nie wyniknie, mamy kolejne 6lat w plecy.
  Ja w przyszłych wyborach mam zamiar głosować na lewicę, PO już mnie tak rozczarowało, że powrotu nie ma i nie działa na mnie straszenie PiSem. Będę głosował na Razem chyba że powstanie jakaś inna ciekawa opcja na lewicy. Fakt, że szanse na dobry wynik mają znikome, właściwie w tym momencie trudno nawet zakładać, że mogą wejść do sejmu, ale wolę oddać taki głos, który niech będzie nawet tylko inwestycją w przyszłość niż zmarnować go np. na PO. Nie wiem czy jak Razem nie wejdzie do sejmu to się nie rozpadnie. Nie mam pojęcia, ale mam nadzieję, że nawet jak się rozpadnie, to ta partia może być jakimś zalążkiem czegoś na przyszłość, może wspólnie z Nowacką, Biedroniem, innymi ruchami progresywnymi? Dlatego będę na nich głosował obojętnie od sondaży.Czy zaprocentuje to za 6lat czy za 10lat, nie wiem, w każdym razie wiem, że jeśli takie inicjatywy zniszczy się w zarodku, to w Polsce zmiany nie zajdą przez najbliższe i 40lat. Ale każdy niech głosuje jak chce. Jeśli ktoś się łudzi, że zwycięstwo PO za 2lata coś zmieni w jakiejkolwiek kwestii, to życzę powodzenia, potem będzie tylko rozczarowanie i obyśmy nie doczekali się wtedy skrajnej prawicy.

 • tcas

  Oceniono 9 razy 5

  O żesz ty, Kulson chyba przyjdzie głosować na SLD bo jako jedyni po odbyciu „kwarantanny” po za Sejmem myślą jakoś po ludzku.

 • entymolog

  Oceniono 15 razy 5

  Kapitan Schettino prowadzi swoją platformę prosto na skały.

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Schetyna skończ was, wstydu oszczędź. Prowadzi Pan ową szalupę ratunkową z towarzystwem wzajemnej adoracji Po_PiS na skały. To celowa czy po prostu bezmyślna strategia? W jednym i w drugim przypadku lider partiI do zmiany! I znów nie ma nawet minimalnie sensownej opozycji w Sejmie a Nowoczesna została połknięta :(((
  Kto zapełni środek sceny politycznej skoro mamy rywalizację 2 staroświeckich katolickich prawicowych partii? Młodzi macie duźą szansę jak stworzycie sensowny centrowy, centrolewicowy i lewicowy program. Kandydaci już są ale czy udźwigną ciężar oczekiwań? :)
  Wiele już wspolnie wywalczono: zatrzymana dewastacja Puszczy i ograniczenie praw kobiet, kompromitacja wielu poczynań PiS. Przed nami przyszłość i rozwój Polski a nie powrót do przeszłości i zasciankowa marginalizacja. Budujmy przyzwoite i godne miejsce do życia tu w Polsce dla WSZYSTKICH Polek i Polaków, żeby młodzi stąd nie uciekali za chlebem i prawem do samostanowienia i wolnością wyborów!

 • yosemitesam

  Oceniono 4 razy 4

  – Nasza jest Polska tylko! Tylko my – Polacy! Jest tylko jedna racja! I ja! My ją mamy!
  – Jedna jest racja, lecz ona jest przy nas!
  – Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!

 • 1stanczyk

  Oceniono 4 razy 4

  POPiS to są cały czas te same stetryczałe, wyszczekane ^patriotyzmem, żądne wladzy pozbawione elementarnych umiejetnosci jednoczenia wyborców wokół wiarygodnego i atrakcyjnego politycznego programu (ktorego zresztą nigdy nie miały) pierniki.

  Stetryczałe zgorzkniale przegranym 25 leciem pierniki, które swoją władzę opierają nie na proponowaniu takiego czy innego porywającego większość w kraju politycznego programu, takiej czy innej naszej wspólnej przyszlosci ale gó...e na takim a nie innym roztrząsaniu naszej cały czas tej, jak ta od 25 lat, naszej przegranej przeszłości.

  W porywający większość program polityczny, w możliwości tak wytyczania przez nich naszej wspólnej przyszlosci jak jej wytrwałego skutecznego realizowania dzisiaj po 25 letnim złodziejskim, kunktatorskim chciwym pajacowaniu chowanej na sowieckich wzorcach zdziecinniałej "patriotycznej" okrągłostołowej hołoty nikt już chyba nie uwierzy.

  Wystarczająco przez te 25 lat spie...li by nie mieć już dzisiaj najmniejszych złudzeń.

  Sami siebie, a przez to nas wszystkich zapędzili w ślepą uliczkę cywilizacyjnego bezdroża z ktorego jedynym możliwym jak na razie wyjściem jest jak najszybsze posłanie ich wszystkich do wszystkich diabłów.

 • Dariusz P.

  Oceniono 4 razy 4

  Proponuję przejście demokratów do Nowoczesnej. I niech się katoidioci kłębią w tych paskudnych ksenofobicznych partiach. Możecie wyrwać nawet 30% głosów jak się postaracie o jasny, prosty, liberalny program.

 • pakulec

  Oceniono 4 razy 4

  PO umieszczając Ujazdowskiego na listach straciło mój głos - poprę SLD lub N, nie chcę wszechobecnego Kościoła i tzw. konserwatystów - ci niech idą w Pis du

 • banwit

  Oceniono 4 razy 4

  Schetyna strzelił sobie w stopę i zaszkodził PO, a Ujazdowski i tak przegra wybory.

 • kirdan1

  Oceniono 6 razy 4

  Moim zdaniem nietrafna diagnoza. Autor myśli tu życzeniowo, wyobrażając sobie PO taką jaką sam chciałby widzieć czyt. liberalną światopoglądowo. Rzecz w tym, że jak się uważnie przestudiuje program PO na przestrzeni lat, to nigdy się ona tak nie określała. Zawsze sytuowała się po stronie centroprawicowej. Kilkumiesięczny wychył w lewo za przewodniczenia Ewy Kopacz to incydent.
  Nie jestem fanem Platformy, ale akurat trudno mi mieć do niej pretensję, że jest pod tym względem taka jak zapowiadała u zarania swych dziejów a nie taka jak chciałby W.Engelking.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 14 razy 4

  Bo PO i PiS to po prostu dwie strony tej samej monety. Mają wspólne korzenie. Tyle iż PO jest bardziej liberalna niż PiS i nieco mniej chętna do totalnej kontroli. W sprawach obyczajowych PIS i Po zgadzają się w 90%.

 • rzewuski1

  Oceniono 3 razy 3

  Jak Jaruś ostatecznie wywali Szydlo to Schetyna ją przyjmie.

 • komentator9876

  Oceniono 7 razy 3

  Przyjęcie przez Schetynę do PO i wystawienie na prezydenta Wrocławia - chyba najbardziej otwartego i liberalnego miasta w Polsce konserwatywnego PiSowca - katoliba to chyba jawny sabotaż.
  Wyborcy PiS na niego nie zagłosują bo dla nich jest zdrajcą a wielu dotychczasowych wyborców PO też nie bo dla nich jest PiSowcem - katolibem.

  Czyli Grzesiu robi Jarkowi kolejny prezent. Tak jak wcześniej zrobił Rysiek z Nowośmiesznej.
  A przy takiej opozycji PiS mino największych afer, premii i stada Misiewiczów może być spokojny o wynik.

  W Polsce jest już wielu (a z roku na rok będzie co raz więcej) wyborców którzy zagłosują na to ugrupowanie które odetnie "panów w sukienkach" od publicznej kasy, publicznych instytucji (szkoły, szpitale) państwowych uroczystości itd. czyli na partię która wprowadzi zagwarantowany w konstytucji rozdział kościoła od państwa.

 • zebrzec

  Oceniono 5 razy 3

  która z partii jakichkolwiek cche zerwać konkordat? słucham? tylko Razem? Oni maja 1,5 procent..

 • lumpior

  Oceniono 3 razy 3

  Schetyna to "Miller" PO?

 • Wojciech Krolak

  Oceniono 3 razy 3

  Dopiero teraz to zauważyliście ?? nie jestem lewicowy, mam bardzo prawicowe poglądy gospodarcze .... w życiu jestem liberałem, PO już dawno przestała mnie interesować.

 • tadek82

  Oceniono 3 razy 3

  PLATFORMA OBYWATELSKA TO JEST PARTIA KONSERWATYWNA !!!!! TO W CO MA NIBY BRNĄĆ ?!!!!

 • fleshless

  Oceniono 3 razy 3

  co ten Schetyna odp.ierdala?
  naprawdę stać go tylko na licytowanie się z PiSem?
  Co będzie następne? 650+?

 • wojtas_z_pozka

  Oceniono 3 razy 3

  Schetyna wzmacnia kaszystów. Grabarz platformy.

 • kralik111

  Oceniono 3 razy 3

  Od poczatku istnienia PO zawsze glosowalem na ta partie, ale Schetyna bardzo skutecznie mnie od tego odciagnal. Na dzien dzisiejszy PO Schetyny nie ma mojego glosu. Wole zostac w domu i nie glosowac, niz oddac glos na cos, co do zludzenia przypomina PiS.

 • pascvale

  Oceniono 3 razy 3

  Ujazdowski poprawi notowania PO, tak jak Ogórek poprawiła notowania SLD.

 • rozterka47

  Oceniono 3 razy 3

  Nie zagłosuję na coraz bardziej koserwatywną PO , opozycja liberalna powinna światopoglądowo się połączyć.

 • princepinot

  Oceniono 3 razy 3

  WIELKA POMYLKA !!!
  Prezydent Wroclawia powinien byc z Wroclawia, z doswiadczeniem w zarzadzaniu, moze byc bezpartyjny. Ktos kto bedzie dobrym organizatorem i gospodarzem, to wszystko. Wiem ze to duzo. Najlepiej jakby kandydat mial czysta karte w "wypowiedziach spolecznych". Prezydent miasta nie musi byc politykiem, bo nie prezydent miasta decyduje o programie 500, sadownictwie, przerywaniu ciazy itd...
  Ale powinnien umiec zarzadzac miastem i organizowac pomoc dla ludzi. Jest nie do pomyslenia ze PO nie moze nikogo we Wroclawiu znalezc. Jest bardzo zastanawiajace ze ani w Warszawie, ani w Poznaniu, ani we Wroclawiu, nie ma ludzi ktorzy przyszliby na mysl.

  W dodatku PiS nie jest partia konserwatywna, PiS jest partia socjalistyczno - narodowa. Nie ma nic konserwatywnego w programie ekonomicznym PiSu. O jakiego wyborce wiec chodzi?

 • japka_putina

  Oceniono 19 razy 3

  Wyborcy liberalni mają przede wszystkim dość PiSu oraz jego Pawłowiczów, Piotrowiczów i Misiewiczów. Z Ujazdowskim można rozmawiać, a jak kogoś ta postać brzydzi, jest jeszcze Nowoczesna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX