Makowski: 500 plus zaczyna irytować. W polityce trzeba wiedzieć, kiedy przestać się chwalić

Kaczyński popełnia błąd Tuska. W pewnej chwili społeczeństwo miało dość słuchania o drogach i mostach PO, dziś ma już dość słuchania o jedynym programie socjalnym, który wprowadził PiS.

Politycy PiS przy każdym niemal otwarciu ust wspominają o programie 500 plus. Rodacy mają być za to wdzięczni PiS-owskiej władzy. Na dobrą sprawę 500 plus to jedyny program Prawa i Sprawiedliwości, którym obecna władza może się chwalić z podniesionym czołem. Inne projekty społeczne, jak choćby z hukiem odpalane „Mieszkanie plus”, które miały dać prawicy kolejne łatwe zwycięstwo wyborcze, są w kompletnej rozsypce. Dodatkowo nie ma dnia, by na światło dzienne nie wychodziły gigantyczne nagrody pieniężne, które PiS-owscy politycy i partyjni działacze - czy to w rządzie, czy w innych instytucjach państwowych - przyznają sobie bez jakiegokolwiek umiaru. Jedyna linia obrony, do której więc ucieka się PiS, opiera się na następującej logice: na każdy zarzut wobec beztroskiego konsumowania publicznych pieniędzy przez PiS-owską władzę dla celów często prywatnych Polacy słyszą odpowiedź: „Ale daliśmy 500 plus”. Czy to skuteczna linia obrony? 

Rosną mosty, ale nie pensja Kowalskiego

Gdyby PiS uczył się na błędach nie tylko swoich, ale także poprzedników, w tym Platformy Obywatelskiej, to wiedziałby, że jest to jedna z najgorszych linii obrony przed wkurzoną opinią publiczną. Kiedy w roku 2007 PO zdobywała władzę, był to ostatni dzwonek, by rozpocząć modernizację infrastrukturalną kraju. By zacząć doganiać pod tym względem Zachód. Projekt ten sprowadzono do hasła: „Polska w budowie”. Polacy mieli dość złych dróg, zapuszczonych dworców czy rozwalającego się taboru kolejowego. Choć narzekaliśmy na utrudnienia związane z robotami, to gotowi byliśmy zacisnąć zęby, by tego skoku infrastrukturalnego dokonać.

Dziś wiemy, że modernizacja przebiegałaby sprawniej, gdyby nie kryzys gospodarczy i ekonomiczny, który rozpoczął się w 2008 r. Był on dużo groźniejszy dla rządów Tuska niż PiS-owska opozycja. Ale nie obeszło się bez strat. Rząd Tuska bardziej pilnował gospodarki niż poczucia Polaków, że wraz z poprawą infrastruktury podnosi się ich jakość życia. Nie mówiąc już o wzroście dochodów i stabilnej pracy. A mimo to Platforma wygrała drugi raz wybory.

Gdzie tkwił błąd PO w określeniu strategii rządzenia na drugą kadencję? Donald Tusk uznał, że jeśli jakaś strategia daje zwycięstwo, to nie należy jej zmieniać. Krótko: Platforma po zwycięskich wyborach w 2011 r. powiedziała Polakom: „Będziemy rządzić tak jak do tej pory. Żadnych zmian. Liczą się infrastruktura i gospodarka”. Istota tego projektu została sprowadzona do „ciepłej wody w kranie”.

O ile Polacy szybko przyzwyczaili się do lepszych dróg, dworców, lotnisk, rewitalizacji centrów miast, o tyle nie mogli się pogodzić z tym, że sukces Polski jako państwa docenianego przez Europę i świat nie przekładał się na sukces Polaków. Rosły aspiracje, a z nimi oczekiwania: większych zarobków i - co kluczowe w dobie niepewności - stabilnej pracy. Bo sukces kraju odzwierciedla się nie tylko w międzynarodowych rankingach i pochwałach, ale też w samopoczuciu przeciętnego Kowalskiego. W tym, jak ocenia on swoją sytuację życiową i materialną. 

Polacy już wiedzą, że 500 plus jest nie do ruszenia

Platforma przespała moment w którym hasło „Teraz Polska” powinna zastąpić hasłem „Teraz Polacy”. A to znaczy: wyższymi zarobkami, stabilną pracą, dostępem do żłobków i przedszkoli, skuteczniej zarządzanym państwem. To się działo, ale w optyce rządu to nie był nadrzędny cel. Platforma z uporem maniaka mówiła, że przecież buduje drogi, powstają lotniska czy stadiony. W tej narracji wylane tony betonu i stali były ważniejsze niż bezpieczeństwo socjalne milionów rodaków. Im częściej więc ludzie słyszeli, że w Polsce dokonuje się wielka modernizacja infrastrukturalna, tym bardziej byli wkurzeni. A już na pewno nie czuli wdzięczności dla rządu Platformy, że wylewa asfalt. Ba, zaczęło panować przekonanie, że nieważne, kto by rządził - też lałby beton.

Podobnie rzecz ma się dziś. Ludzie już wiedzą, że 500 plus jest nie do ruszenia. Że żadna kolejna władza nie zlikwiduje programu. Ba, Polki i Polacy się do tego programu przyzwyczaili. Uznali, że jest i będzie. Kropka. Dlatego dziś za każdym razem, kiedy politycy PiS grają programem 500 plus, sugerując dodatkowo, by Polacy przymykali oko na ich rozpasanie i nepotyzm, tym bardziej strzelają sobie w stopę. A więc: jak w pewnej chwili społeczeństwo miało dość słuchania o drogach i mostach PO, tak dziś ma już dość słuchania o jedynym programie socjalnym, który wprowadził PiS.

Jaki wniosek płynie zarówno z rządów Platformy, jak i obecnych rządów PiS? Otóż w polityce trzeba wiedzieć, kiedy przestać się chwalić swoimi sukcesami. Jeśli prześpisz ten moment, sukces, który przez chwilę dawał rządowi poczucie, że „nie ma z kim przegrać”, szybko może sprowadzić taki rząd do parteru. I wyborczej klęski.

Jarosław Makowski jest filozofem, teologiem, publicystą i samorządowcem Platformy Obywatelskiej. Autorem książek: „Kobiety uczą Kościół”, „Wariacje Tischnerowskie”. W maju nakładem wydawnictwa Arbitror ukaże się jego nowa książka: „Pobudka, Kościele”. Esej o społecznej ewangelii Franciszka 

Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Oto prawda o Smoleńsku. Jarosław Kaczyński zapowiada ją już od lat

Komentarze (116)
Makowski: 500 plus zaczyna irytować. W polityce trzeba wiedzieć, kiedy przestać się chwalić
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 35 razy 33

  Najweselej będzie, jak dzieci dorosną "się należy" 500+ się skończy, a 100 tys. mamusiek w wieku 45+ (które zrezygnowały z pracy dla 500+ na pierwsze dziecko) obudzi się z ręką w nocniku - bez umiejętności nadających się do sprzedania na rynku pracy, bez składek emerytalnych i bez możliwości podjęcia jakiejkolwiek pracy.

 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 23

  No nie..To nie przejdzie. Pięćset sztandarowy produkt pani Szydło ma zniknąć z ust polityków PiS-u ? Jeszcze za dwadzieścia lat..będą mówić , bo my przecież.. No i premie się należały. Ale ta wredna opozycja z konwojem wstydu wyskoczyła.

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 15 razy 13

  Rozdawnictwo pieniędzy i zadłużania kraju na kolejne 25 mld zł rocznie ma tyle wspólnego z jakimkolwiek programem, ile PiS z prawem i sprawiedliwością. Nazywajmy rzeczy po imieniu: to kiełbasa wyborcza. Bardzo kosztowna, ale tylko wciąż kiełbasa.

 • Jerzy Nowina

  Oceniono 11 razy 11

  Platforma przespała moment, w którym już wybudowane drogi, stadiony, orliki, centra miast zaczęły elektorat nudzić, zaś PiS nie zauważył, że elektorat zauważył, 500+ JEST DO RUSZENIA.

 • orwilka

  Oceniono 11 razy 11

  500+, to tak naprawdę jedyna rzecz, którą dostali zwykli obywatele i to tylko ich część. Nic więcej oprócz okropnego zamieszania i psucia w miarę dobrze działających urzędów typu sądy, szkoły, stadniny itd. Czy ludzie tego nie zauważają?

 • miniorek

  Oceniono 10 razy 10

  PiS daje ale czy zarabia? Dać jest łatwo, przyjemnie i nie jest to żadne osiągnięcie. Co rozwinęło się za PiSu żeby pieniądze zarobić, powiększyć majątek państwa? Otóż nic.

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 10

  Zaprawdę powiadam wam PiS to partia oś ustaw którzy są wielkimi szkodnikami a i h cel jest jeden paść się przy korycie razem z innymi niudacznikami.

 • Barbara Wysocka

  Oceniono 13 razy 9

  Ale jak patrzę za okno to widzę nowoczesna drogę ścieżkę rowerowa ,odnowione i nowe domy sasiadow . To za PO .A teraz zostawia pomniki,tablice ,zruinowana oswiate, sądy, trybunal, wycięte drzewa, podzielone nienawiścią społeczeństwo. WYBORCÓW pisu takiej chciałeś zmiany .

 • led2007

  Oceniono 10 razy 8

  Można rozdawać ryby, można też rozdawać wędki. Osobiście stawiam na to drugie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX