Komentarze (122)
Szpitalny wyzysk. "Tnijcie wszystko, byle nie pensję ordynatora"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • rabieg

  Oceniono 9 razy 1

  Panie Sroczyński, super artykuł.

 • ffstv

  Oceniono 2 razy 0

  Mój ordynator zarabia ok 5 tys zł (duży szpital kliniczny). Nawet jeśli zarabiałby 15tys to i tak obcięcie jego pensji nie zmieni sytuacji finansowej szpitala i nie pozwoli na zatrudnienie tych kilkudziesięciu pielęgniarek i salowych, które są potrzebne.

 • smiki48

  Oceniono 8 razy 0

  bzdury pan Sroczyński opowiada. Polska obecnie ma jeden z wyższych wskaźników PKB dotyczący finansowania PUBLICZNEJ służby zdrowia. W Polsce pokazywane są wyłącznie nakłady ponoszone przez NFZ i MZ, natomiast na świecie, zwłaszcza w USA pokazuje się wszystkie wydatki. W USA wydatki na publiczną służbę zdrowia są znacznie niższe niż w Polsce.
  Zatem gdy do wydatków ponoszonych przez NFZ dodamy wszystkie prywatne wydatki i ponoszone przez pracodawców, to będziemy mieli prawie 10 % PKB. Najlepszym przykładem sa wydatki NFZ na stomatologię. Wynoszą one raptem ok. 5% budżetu NFZ, podczas gdy co piaty lekarz jest dentystą. I co ? Dentyści zarabiają 5 razy mniej od innych lekarzy?

 • kadanka

  Oceniono 2 razy 0

  Publiczna sluzba zdrowia jest fatalnie zarzadzana. Niedofinansowana to napewno, ale tez te finanse, ktore maja sa zle dysponowane. przyklad: sprobujcie wykonac na nfz tak BANALNY zabieg jak skaling zebow (oczyszczanie z kamienia). slicznie wyczyszcza wam przod, tyl, ale juz przestrzeni miedzy zebami NIE. dlaczegp? bo NFZ nie finansuje takiego bajeru jak paski z papieru sciernego (pare zł komplet) do usuwaniua kamienia z przestrzeni miedzyzebowych. takich kuriozow sa tysiace.

 • r0b0l_reaktywacja

  Oceniono 6 razy 0

  i tu paradoksalnie, jedyną siłą polityczną która to może zmienić jest PiS.

  Nie, w żadnym wypadku nie naprawi, bo pisiory są na to zbyt tępe.
  Ale zdewastują do tego stopnia że trzeba będzie system zbudować od podstaw, podobnie jak wszystkie struktury w państwie.

  Chyba że państwo się rozleci na na część katolsko-rosyjską i odzyskaną rdzennie europejską, wówczas ludzie skorzystają z gotowych schematów państw zaborczych, mimo wszystko i w każdej dziedzinie lepszych

  Dlatego popieram PiS i proszę by nie przeszkadzano tym idiotom w odkręcaniu zaworów dennych na pełnym morzu

  Heil Erpel Sieg Partei

  PS. Ale to nie tylko kwestia polityków, tu się kłania genetyczna głupota, niezdolność do analitycznego myślenia, brak empatii, małostkowości i zawiść Polaków.

  Bo mentalność homo sowietikus w Polsce trafiła na wyjątkowo podatny grunt i ma się doskonale

 • awm10

  Oceniono 4 razy 0

  Od kilku lat jestem stałym pacjentem szpitala warszawskiego.
  I jeśli was to kiedyś też spotka, to jedna rada.
  Weście ze sobą na pobyt papier toaletowy. Naprawdę warto.

 • Katylina77

  Oceniono 12 razy 0

  Ale na zatrudnianie kolegów na fikcyjnych etatach, ustawione przetargi w tzw. służbie zdrowia pieniądze są. Zwiększenie wydatków nic nie da co pokazuje przykład USA. A u nas marnotrawstwo, kolesiostwo i czyste złodziejstwo stoi na wyższym poziomie.

 • ptwarog

  Oceniono 12 razy 0

  Niezłe.

  Ktoś płaci składkę na NFZ, dodatkowo opłaca (on lub firma) Luksmedy i inne takie, dzięki temu zmniejsza kolejkę do państwowej przychodni za którą też płaci. Chyba dobrze? Okazuje się, że źle, bo nie cierpi razem z innymi (a raczej cierpi trochę mniej).

 • milorex10

  Oceniono 18 razy 0

  Bogaci muszą przymusowo płacić na publiczną służbę zdrowia, ale korzystają z niej w niewielkim stopniu. Polska służba zdrowia to jedna wielka patologia organizacyjna. Jedni mają w niej wszystko za darmo (wieś), inni płacą krocie i mają z tego bardzo niewiele. Ludzie odpowiedzialni za to wszystko, czyli ministerstwo zdrowia nie robi nic, by coś w tym wszystkim poprawić. Często może być to najprostsze rozwiązanie, nie kosztujące nic, ale dające ogromne korzyści. W Czechach wprowadzono od pacjentów symboliczną opłatę 5 -10 zł, za wizytę u lekarza z powszechnej opieki zdrowotnej. Kolejki do lekarzy zmniejszyły się o około 25-30%, co mówi o tym, że część pacjentów przychodziło do lekarza bardziej towarzysko niż wynikało to z prawdziwej potrzeby leczenia. Druga sprawa to stanie w kolejce do lekarzy po receptę, gdy choroba zdiagnozowana i leki się bierze na okrągło. Dlaczego za każdym razem musi to wypisywać lekarz, a nie pielęgniarka. Służba zdrowia to patologia, która krzyczy wciąż: pieniędzy, pieniędzy, pieniędzy. Jak ma leczyć ta służba zdrowia, skoro sama jest chora.

 • mg_40

  Oceniono 8 razy 0

  W ten system można wrzucić dowolną ilość pieniędzy i ludzi a i tak się te zasoby zmarnują bo tak działa publiczne niepoddane presji rynku. Czy lekarz lub pielęgniarka się napracują czy nie i tak dostaną te same pieniądze. Gdy chorował wujek napatrzyłem się na tę rzekomo ciężką pracę pielęgniarek i mam od tego czasu jak najgorszą opinię o etyce pracy tego zawodu w publicznych szpitalach. Do wydajności pracy czy mówiąc wprost do zapierniczu jaki występuje w sektorze prywatnym to oni na publicznych etatach w życiu się tak nie napracują.
  A problem z kolejkami można rozwiązać prosto - 5 zł za rejestrację do lekarza. Dochód podzielić na pół pomiędzy przyjmującego lekarza i przychodnię. Wytnie się uzależnionych od łażenia co tydzień do przychodni a i przychodnia i lekarze będą mieli ekonomiczną zachętę do przyjmowania ludzi. Dopóki pacjent jest tylko kosztem nic sie nie zmieni

 • Matt X

  Oceniono 12 razy 0

  W Polsce wyzyskiwani są przecież tylko lekarze i górnicy, a cała reszta pracowników np. w handlu, gastronomii, na produkcji to tylko roszczeniowcy, którzy powinnibyli się uczyć. Widać uprzywilejowane grupy społeczne i zawodowe mają się w Polsce jak najlepiej i dalej szarpią w swoją stronę.

 • twstyropian

  Oceniono 1 raz -1

  jak to bylo z pracownikiem ministerstwa zatrudionym w panstwowym szpitalu i jednoczesnie wlascicielem prywatnych klinik ?

 • aaggnniikk

  Oceniono 3 razy -1

  A ja jako emerytka robiłam operacje kręgosłupa za 20 tys. zł bo na NFZ musiałabymczekać rok . Nie byłam w stanie chodzić, więc pieniadze poszły z oszczędności. Na szczęscie oszczędzałm przez całe życie na takie właśnie sprawy. Czasami zastanawiam się dlaczego okrada mnie państwo zabierając pieniadze na ub. zdrowotne, skoro do ginekologa, dentysty czy badania tomografii robie prywatnie

 • spikeps

  Oceniono 3 razy -1

  Bez przerwy kiedy mowa o szpitalach i służbie zdrowia, poruszany jest tylko temat personelu medycznego, a może należałoby też wziąć pod uwagę fakt że jest tam jeszcze do wykonania praca biurowa- rozliczenie kontraktu z NFZ, czasu pracy, sporządzenie wszelkich umów... chyba stawka 2100 brutto jest odrobinę za mała... A odpowiedzialność jest równie duża. Wszelkie ustawy o podwyżkach w służbie zdrowia szczegółowo opisują system wzrostu wynagrodzenień dla personelu medycznego, pracownicy biurowi albo w ogóle nie są ujęci albo decyzję podejmuje dyrekcja szpitala. Odechciewa się pracy patrząc na skwaszone miny pań pielęgniarek które po raz kolejny podpisują porozumienia w sprawie wzrostu wynagrodzeń. I nigdy nie są zadowolone, nie pomyślą że ta "biurwa" która zrobiła 200 porozumień nie ma nawet tyle brutto ile pani pielęgniarka na rękę. I ta biurwa ma ciężej aby iść do drugiej pracy, bo pracuje codziennie od 8-16.

 • pipistrello_in_giro

  Oceniono 4 razy -2

  Ciekawa jestem, kiedy gazeta zajmie się wyjaśnianiem, dlaczego część usług szpitalnej opieki ambulatoryjnej nad pacjentami np. poonkologicznymi została wyprowadzona ze szpitali do przychodni rodzinnych (choć lekarze rodzinni sami przyznają, że się na tym nie znają)i dlaczego jest to zupełnie bez związku z tym, że minister, który o tym zadecydował jest właścicielem przychodni, które na tym skorzystają (a stracą szpitale).

 • j7f3

  Oceniono 4 razy -2

  Sroczyński ma rację. W Kanadzie jest zakaz prywatnej służby zdrowia dokładnie dlatego, by bogaci do niej nie uciekali. Wszyscy mają taką samą jakość, takie same kolejki.

 • krzysio333

  Oceniono 4 razy -2

  O!, Wybiórcza organizuje protest pielęgniarek?. Brawo, wszystko co bije w PIS jest dobre!. Szkoda, że PO przez 8 lat nie załatwiła tego problemu.

 • plorg

  Oceniono 3 razy -3

  "Tnijcie wszystko, byle nie pensję ordynatora"

  Raczej wszystko tylko nie ministerstwo zdrowia. Bo jak wiadomo, bez ministra ani rusz.
  Lekarzy jak zbawienia czekają wytycznych z Wa-wy.

 • Black Swan

  Oceniono 5 razy -3

  myli sie pan.. outsourcing po polsku oznacza wyższe koszty niż wtedy gdy zadanie jest realizowane własnymi siłami... Też byłem zdziwiony i początkowo myślałem, że to skutek jakiegoś błędu zarządzającego ta placówką ale pogadałem w innych szpitalach i się, że to jest standard a nie incydent... Polskie szpitale więcej kosztuje przywiezienie żarcia z zewnątrz niż wytworzenie go we własnej kuchni przy pomocy własnego personelu... To samo dotyczy sprzątania...
  ps. Panie Sroczyński? Niech pan się tak nie chwali tym tygodniowym terminem czekania w Luxmedzie na CT bo gdyby się pan na tym troszkę znał to nie byłby pan już tak zadowolony...
  Pytanie pomocnicze (a w zasadzie trzy);
  - czy pan wie ile kosztuje tomograf?(od półtora miliona złotych do siedmiu)
  - czy pan wie, że NFZ nie rozróżnia jakości diagnostyki i za każde baanie, które nazwiemy CT zapłaci dokładnie tyle samo?
  - w związku z powyższym , jakiej klasy (a więc i jakości diagnostyki) tomografu spodziewa się pan u prywaciarza? Takiego 320 warstwowego (za 7 mln.) czy raczej 16 warstwowego, po taniości bo skoro na obu zarobimy tyle samo to po co przepłacać...

 • doriano123

  Oceniono 5 razy -3

  "Służby zdrowia" nie trzeba dofinansować, nie trzeba reformować. Wystarczy poszczuć na lekarzy i lud zadowolony. Jakaś zmyślona historyjka po pani Basi, tytuł szczujący na ordynatorów, gadki o służbie i redaktor robi świetną robotę. Otóż szpital musi zapłacić ordynatorowi, bo często jest to ostatni specjalista na oddziale. Bez niego gasimy światło, ostatnio coraz częściej. .

 • simr1979

  Oceniono 3 razy -3

  Sroczyński to Forrest Gump.

 • kleofas_von_troba

  Oceniono 6 razy -4

  Kompletni kulą w płot trafia pan redaktor pisząc, że ci zamożniejsi leczą się prywatnie. Prywatni to może tylko miliarderzy się leczą, często za granicą, jest ich bardzo niewielu i bardzo źle na tym wychodzą- wystarczy przejrzeć nekrologi z ostatnich lat.
  Ci ,,zamożniejsi'' właśnie na NFZ się leczą (może oprócz śmiesznych spraw typu leczenie zęba - ale to prywatnie robią wszyscy). Problem w tym, że możliwość leczenia na NFZ i bez kolejki pojawia się u nich po prywatniej wizycie (czyli tak naprawdę po zwykłym daniu łapówki w postaci zapłaty za prywatne wizyty, jeśli nie po zwyklym, odrynarnym wręczeniu koperty). Przewagę nad szarym obywatelem mają jeszcze taką, że mogą narobić szumu i po wręczeniu łapówki leczeniu sa. Natomiast ordynator lub specjalista nawet po przyjęciu łapówki od przeciętnego Janusza ma go gdzieś. Generalnie wydaje mi się , że samo zwiększanie nakładów na służbę zdrowia ,chociaż też potrzebne, nic nie da. Trzeba jednocześnie ostro eliminować patologie, bo jeśli tylko będziemy dorzucać pieniędzy, to nic się nie zmieni, tylko jeszcze większe sumy będą rozkradane przez kastę lekarską.

 • smurfmadrala

  Oceniono 14 razy -4

  Pasożytnicze sitwy, koterie, klany, oligarchie żerują na Polsce.
  Część ferajny już trzęsie gaciami ze strachu, przy tym "miłośnie" syczy i straszy, straszy,straszy...
  Tzn. że metody są trafne i skuteczne.

  Byłem kiedyś na całonocnej imprezie lekarskiego towarzystwa,
  temat jeden, jedyny : SZMAL !
  To zawód z powołania, z powołania do pieniędzy.

 • redstag

  Oceniono 8 razy -6

  PISS epatuje gawiedź sędzią który ukradł jakąś część do wiertarki za 8 zł. a to że pijany lekarz uciął nie tą nogę pacjentce to ma w d...e. Ot swołocz.

 • tojestbardzoproste

  Oceniono 7 razy -7

  A rezydentom znowu mało!!

 • radmaj12

  Oceniono 10 razy -8

  W sobotę żydowska Gazeta Wyborcza popełniła przestępstwo podpadające pod nowelizację ustawy o IPN. Oskarżyła Polaków o współudział w holokauście. Czy IPN tego nie zauważył?

 • typowy.leming

  Oceniono 35 razy -21

  Opozycja Totalna musi jak najszybciej odebrać władzę PISowcom.
  Kiedy PO, Nowoczesna i PSL odzyskają władzę trzeba jak najszybciej:
  1 Zlikwidować 500+ z którego korzysta patologia i biedota.
  2 Przywrócić wiek emerytalny 67 lat a nawet podnieść do 75 lat.
  3 Przywrócić niesłusznie zabrane emerytury funkcjonariuszom SB - zapracowali na nie.
  4 Wprowadzić małżeństwa homoseksualne i adopcje przez nie dzieci - koniec z dyskryminacją.
  5 Przyjąć 70 tysięcy uchodźców, na których zgodziła się premier Kopacz. Jeżeli Unia będzie chciała żebyśmy przyjeli więcej, należy się zgodzić.
  6 Zakończyć konflikt z Unią i Niemcami. Nie moze być tak żeby Polska sprzeciwiała się postanowieniom Brukseli i Berlina. Niemcy najlepiej zadbają o nasze interesy.
  7 Zlikwidować tą bezsensowną komisje Jakiego, która gnębi ludzi i prześladuje Panią Prezydent Warszawy.
  8 Przywrócić wolność sądów. Sędziowie nie mogą odpowiadać za swoje wyroki, są przecież niezawiśli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX