Galopujący Major: "Gang Olsena" spotyka "Allo, Allo" u Monty Pythona, czyli Polska kontra reszta świata

Wbrew pozorom fakt, że BOR wsadził Andrzeja Dudę do limuzyny z trzema starymi oponami, ma wiele, ale to bardzo wiele wspólnego z tym, z czym obecnie mamy do czynienia w polityce zagranicznej.

Coś, co początkowo miało być tylko małym dyplomatycznym zgrzytem, przeistoczyło się w dyplomatyczny huragan – już nie tylko jesteśmy skonfliktowani z Izraelem, ale też szantażuje nas USA, poucza Ukraina, która rozważa oficjalne uznanie "polskich zbrodni przeciwko Ukraińcom w XX wieku”, głosy oburzenia słychać w Kanadzie, a o polskim antysemityzmie pisze się nawet w gazetach azjatyckich. 

Jeśli to nie jest dyplomatyczną katastrofą, to co nią jest? Wejście na krzesło przez Bronisława Komorowskiego?

Mimo to rząd prze do przodu, umawia się z Izraelem na negocjacje, a potem w nocy bezczelnie Senat cichcem wszystko uchwala. W TVP puszczają antysemickie paski, zaś w programie "W tyle wizji" opowiadają żarty o komorach gazowych. Setki antysemickich twittów anonimowych trolli pisanych kaleczoną ziemkiewiczo-angielszczyzną trafia do członków Knesetu, a statystyki wyszukiwania "polish death camps” szybują pod niebiosa (z polskimi wyjaśnieniami, których niepolskojęzyczni oczywiście nie zrozumieją).

 "Gang Olsena" spotyka "Allo, Allo"

Premier dla ratowania sytuacji czyta z promptera przesłanie dla świata, ale automatyczne tłumaczenie na YouTubie zmienia znaczenie słów i okazuje się, że jednak obozy są polskie. Kancelaria próbuje prostować, ale – jak wychwytują internauci – prostuje tak, że mamy "shirt" zamiast "shared", "dis" zamiast "this” i wreszcie "comes” zamiast "camps”. Być może zareagować powinien prezydent, ale prezydent akurat zwyczajowo na nartach, zresztą on też nie za bardzo "potrafi w angielski”. Potrafi za to Witold Waszczykowski, ale tutaj akurat wszyscy zgodnie się modlą, żeby broń Boże nie zabrał głosu. Na wiceministra MSZ wyznaczają więc faceta nie tylko oskarżanego publicznie o plagiat, ale też rettwitującego znanego antysemitę Międlara.

Jednym słowem: "Gang Olsena" spotyka "Allo, Allo" w sklepie zoologicznym Monty Pythona.

Gdy przemówią ofiary szmalcowników

A przecież Izrael jeszcze nie wyciągnął swojej najpotężniejszej broni: tysięcy wspomnień ofiar i świadków Holokaustu. Wyobraźmy sobie, że Izrael puszcza w świat przetłumaczone na kilka języków kolejne i kolejne świadectwa o tym, jak Polacy pomagali Niemcom. Ci, którzy interesują się literaturą przedmiotu, relacje te znają, ale dla wychowanych na męczeństwie i wiecznym bohaterstwie polskich czytelników może to być autentyczny szok poznawczy. I teraz nie tylko Polacy, ale też inne narody dowiadują się tego, o czym w raportach pisali Karski, Grot-Rowecki, co zeznawali w 1945 roku świadkowie pogromów. Zapewniam, tych wstrząsających historii jest mnóstwo.

Były szef MSZ Izraela na Haaretz.com twierdził: "Trzeba teraz upublicznić dokumenty o zbrodniach, które Polacy popełniali w czasie Holokaustu”. Czy Polska rzeczywiście jest gotowa na taką konfrontację? Czy dla zdobycia kilku punktów procentowych warto narażać kraj na takie ryzyko?

To będzie medialne samobójstwo

I jaką mamy broń w takiej konfrontacji? Polskich polityków, którzy ledwo dukają po angielsku, oraz Polską Fundację Narodową od billboardów z kiełbasą, która nawet po zmianie kierownictwa nie ma szans w starciu medialnym z Izraelem. Bo Izrael ma takich fundacji dziesiątki, bo dba o poprawne stosunki z naukowcami z całego świata od wielu, wielu lat. Polska w międzynarodowym środowisku naukowym jedyne, co ma, to listy oburzenia zachodnich historyków w sprawie nasyłania CBA na prof. Machcewicza oraz opinię kraju szykanującego prof. Grossa z prestiżowego Uniwersytetu w Princeton. Kto pójdzie na tę medialną wojnę z Izraelem: prof. Żaryn negujący zbrodnie pronazistowskiego gen. Franco? Magister Zychowicz, który przekonywał, że lepiej dla Polski było iść z Hitlerem na Rosję? Przecież to medialne samobójstwo.

Świrski z Jakim chcieli mieć kilka lajków więcej

Pokutuje w Polsce komiczne mniemanie, że gdy się ma przekonanie o własnej racji i uprawia się prostacką paskowo-billboardową propagandę, można zmienić myślenie zachodniej opinii publicznej, bo ona jest tak infantylna jak nasza opozycja. Że można tego dokonać bez wzajemnego szacunku, bez ustępstw przy kontrowersyjnych ustawach, bez setek i tysięcy godzin wspólnych projektów, bez grantów dla historyków z tego zgniłego, pogardzanego Zachodu. Otóż nie można i żaden okólnik MSZ albo fundacja tego nie zmienią.

Bez żadnego zaplecza i bez wsparcia Polska chce toczyć medialną wojnę z największymi. Za kilka lat będzie trzeba przekonywać, że większość Polaków naprawdę nie wymordowała Żydów. A wszystko dlatego, że Maciej Świrski z Patrykiem Jakim chcieli mieć kilka lajków więcej na Fejsie.

Opanujcie się, zawetujcie tę ustawę, jeszcze nie jest za późno!

Więcej o:
Komentarze (408)
Galopujący Major: "Gang Olsena" spotyka "Allo, Allo" w sklepie Monty Pythona
Zaloguj się
 • wujojano

  Oceniono 97 razy 71

  Nie opamiętają się! Słupki poparcia to świętość dla partiotów z PiS - przede wszystkim PiS ma rządzić Polską, a jej interes to sprawa w najlepszym razie drugorzędna. Co dopiero mówić o jej wizerunku w świecie!

 • def11

  Oceniono 88 razy 68

  Bieda intelektualna w obozie władzy jest tak porażająca, że wprost zagraża bezpieczeństwu państwa i żywotnym interesom Polski.
  To zupełnie niepojęte jest jak w środku Europy, w XXI wieku, w blisko 40 milionowym kraju można jeszcze tak niekompetentnym i złym ludziom władzę powierzyć ?!

 • krynolinka

  Oceniono 79 razy 57

  Zrobił Jaki kupę. I smród się rozszedł na cały świat. No jak się nie potrafi używać papieru toaletowego i spuszczać wody, to jest co jest.

 • orlecki

  Oceniono 60 razy 42

  Nie "Polska kontra reszta świata", tylko PIS kontra reszta świata. Ci idioci rządzący obecnie w Polsce nie są żadnym reprezentantem narodu. To grupka fanatyków, która dla własnych interesów, a szczególnie pozostania przy korycie, nie cofnie się przed niczym, dopuści się każdej niegodziwości, w tym łamania konstytucji, aby osiągnąć swoje chore cele.

 • tadjan

  Oceniono 52 razy 40

  a najciekawsze jest w tym to, że negocjacje z Izraelem będzie prowadził wnuk ortodosyjnych żydów spod Tarnowa Btronisław Wildstain - czołowy antysemita.

 • gebe14

  Oceniono 58 razy 32

  polacy zawsze przegrywają . pokazuje to historia. idziecie jak bydło za ciemniakami . popatrzcie.. kukiz i jego ssmani , kaczyński i jego bezrobotni ...

 • niezalany

  Oceniono 37 razy 29

  no i co pisowskie "dyplomatołki"? kto miał rację jak nie autor tego określenia...

 • gooutdoors

  Oceniono 45 razy 29

  To nie jest Polska, to grupa wychowanych wsobnie idiotów plus prawie cała część nieudaczników, któym wydaje się że jakiś rząd poprawi ich mierne życia. Czas skopać tę żałosną miksturę na dno społeczne, z którego się wywodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX