"Nie popieram strajku nauczycieli. U prywaciarza mogę sobie tylko pomarzyć o proteście" [LIST]

"Nie popieram strajku nauczycieli, nie dałabym im złamanego grosza więcej. Jestem w stanie wymienić kilka grup zawodowych, którym lepsza płaca należy się bardziej niż nauczycielom" - pisze w liście do redakcji Gazeta.pl pani Monika, pracowniczka biura rachunkowego z woj. wielkopolskiego.
Zobacz wideo

Listy od czytelników publikowane w Gazeta.pl nie odzwierciedlają stanowiska redakcji. Czekamy na Wasze opinie pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Mam 34 lata, za sobą studia stacjonarne na państwowej uczelni, podyplomowe oraz kursy. Myślę, że poziom mojego wykształcenia jest na poziomie wykształcenia nauczyciela, chociaż nie bałabym się stwierdzić, że na wyższym. Jako studentka uniwersytetu pamiętam, że wszyscy uważali studia pedagogiczne za jedne z łatwiejszych. A na studia typu filologia polska, matematyka, fizyka szli najgorsi abiturienci liceum.

Tyle tytułem wstępu. Zarabiam obecnie ok. 2800 zł netto, pracując ok. 180 godzin miesięcznie, ponieważ w każdym miesiącu mam nadgodziny. Praca z trudnym klientem, praca z różnym szczeblem pracowników. Urlopu mam dwa tygodnie w roku. W pozostałym okresie na urlop nie chodzę, bo kończyłoby się to zaległościami w pracy, do których nie możemy dopuścić. Nie choruję z tych samych powodów. Jestem zmęczona i zestresowana. Zmiana pracy nie uleczy sytuacji, ponieważ wszędzie tak jest, wszędzie ludzie zarabiają w granicach 2500 zł.

Dlatego mam żal do nauczycieli. Są oderwani od rzeczywistości. Co oni sobie wyobrażają? Że tylko oni mało zarabiają i że tylko ich praca jest potrzebna społeczeństwu? Niestety tak wygląda praca w Polsce, w każdej grupie zawodowej. Nauczyciele mają luksus, bo mają związki zawodowe za sobą, a ja u "prywaciarza" mogę sobie pomarzyć o strajku. Mam żal, bo wiem, że jak zadzwonię do pracodawcy z informacją, że przedszkole zamknięte i nie mam z kim dziecka zostawić, to odpowie "nie interesuje mnie to". Mam żal, że uważają, że im się należy więcej za pracę. Wszystkim się więcej należy, ale inni mogą sobie pomarzyć o takiej formie protestu. Tu jest Polska, tu się tyle pracuje i tyle zarabia. Jesteśmy ciężko pracującym narodem. Jasne, że wszyscy możemy rozpocząć strajk. Nauczyciele będą sobie mogli strajkować, a mnie zwolnią.

A drugim powodem, dla którego mam żal do nauczycieli, jest fakt, że sama chodziłam do szkoły i niestety w całej mojej edukacji przez 12 lat (podstawówka plus liceum) trafiłam tylko na jednego nauczyciela z prawdziwego zdarzenia. Reszta to byli słabeusze z wiecznym fochem, wyżywający się na swoich uczniach, bez empatii oraz prawdziwe nieroby. Nie wspomnę o tym, że niedouczeni.

Mam do tego stopnia złe wspomnienia ze szkoły, że gdy wchodzę na jej teren odebrać dziecko, to mam ciarki na całym ciele. Byłam dobrą uczennicą, ale słabą psychicznie, typem ofiary, co wykorzystywali uczniowie, a nauczyciele nie reagowali. Ci sami nauczyciele uczą do tej pory i wątpię, że nagle zmienili się w wielkich wychowawców narodu, młodego pokolenia.

Dlatego nie popieram tego strajku, nie dałabym im złamanego grosza więcej. Jestem w stanie wymienić kilka grup zawodowych, którym lepsza płaca należy się bardziej niż nauczycielom. Poza tym, co zmieni 1000 zł więcej? Pracy ubędzie, uczniowie będą bardziej grzeczni, rodzice będą lepiej współpracować?

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (267)
"Nie popieram strajku nauczycieli. U prywaciarza mogę sobie tylko pomarzyć o proteście" [LIST]
Zaloguj się
 • wesi

  Oceniono 45 razy 33

  Taaak na studia typu fizyka, matematyka szly najslabsze osoby ;) oj cienko ten liscik wyglada, cienko

 • remo29

  Oceniono 46 razy 30

  Niech rzuci robotę u prywaciarza i idzie pracować do szkoły. Będzie miała hajsu jak lodu i nie będzie musiała NIC robić, bo wiadomo, że nauczyciele nic nie robio i jeszcze wakacje majo.

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 33 razy 19

  W szkole byłaś „typem ofiary”, w dorosłym życiu nadal nią jesteś. Przykro mi.

 • hispar

  Oceniono 28 razy 14

  Pani Moniko! Wyrazy współczucia, edukacja nic Pani nie dała, a przelewanie własnych frustracji na innych jest wyrazem problemów osobowościowych. Zachęcam do terapii, życzę skuteczności leczenia, a przede wszystkim nabrania empatii.

 • magdalenapiwinska

  Oceniono 21 razy 13

  Skoro praca nauczyciela jest taka miła i przyjemna, skoro pensja jest adekwatna do przepracowanych godzin, bo przecież pracuja tylko 18 godzin i maja tyle wolnego...to ja się pytam dlaczego Ci wszyscy ciężko zarabiający pracownicy nie ksztalciliscie się na nauczyciela??!!
  A określenie, ze studia pedagogiczne to błahostka uwazam za wysoce niesprawiedliwe...
  Na szczęście " Każdy jest kowalem swojego losu"😊

 • mikwa

  Oceniono 16 razy 12

  Nie tylko nie dałbym nauczycielom, ale jeszcze zabrałbym piłkarzom, aktorom, bankowcom, informatykom oraz oczywiście Rogerowi Federerowi (ten to się obłowił !!) i rozdał księgowym. Jak sprawiedliwie, to sprawiedliwie. A szkołę ja wspominam sympatycznie.

 • tytus.k

  Oceniono 18 razy 12

  Szanowna Pani - list Pani wynika chyba z ucieczki przed rzeczywistoscią i ucieczki przed odpowiedzialnością za własny los. Nauczyciele strajkują, ponieważ mają prawo do strajku, zagwarantowane im przez prawo. Pani strajkować nie może. Ale to nie zły dżin sprawił, ze oni poszli pracować "w budżetowce" i mogą należeć do związków, zaś pani pracuje u bezdusznego "prywaciarza". Widzi Pani, ja sam pracowałem i w budżetówce, i w firmach prywatnych i wreszcie w swojej. I powiem ostro - nie miejmy do innych pretensji o to, co dzieje sie w naszej główce. Pisze Pani, że nie ma (a nawet nie miała) żadnej mozliwości zmiany swojego stanu. Przykro mi, ma Pani, a Pani list jest jedynie próbą zagłuszania głosu który cicho szepcze: "no zrób coś z sobą wreszcie".

 • kazek100

  Oceniono 32 razy 12

  Pani Moniko. Trzeba się było uczyć. Może nie musiałaby pani pracować u prywaciarza, ale sama była prywaciarzem (albo nauczycielką?).

 • aspoleczne_cukinie

  Oceniono 20 razy 12

  Ach, Polsko! "Wszystkim jest zle, wiec niech nie protestuja", zamiast "wszystkim jest zle, wiec wszyscy protestujmy".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX