"Edyta zmarła zaledwie dziewięć dni wcześniej. W przypływie chwili tata zdjął z palca swoją ślubną obrączkę" [LIST]

Trwa podliczanie zbiórki WOŚP, tymczasem nasz Czytelnik postanowił podzielić się swoją rodzinną historią. - A ja pisząc ten list - w roku, kiedy sam założę na palec ślubną obrączkę proszę o jedno - pisze do Gazeta.pl Tomasz Kobylański.

W 1994 roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz drugi. Miałem wtedy niewiele ponad trzy lata, ale to właśnie ten dzień utkwił mi w pamięci jako prawdopodobnie pierwsze wspomnienie z dzieciństwa. Właśnie wtedy mój nieżyjący już tata udał się do sztabu WOŚP w Oświęcimiu, aby przekazać na rzecz Orkiestry kolczyki mojej 12-letniej siostry. Edyta zmarła zaledwie dziewięć dni wcześniej, w wigilię Bożego Narodzenia.

W przypływie chwili i wzruszenia tata zdjął z palca także swoją ślubną obrączkę, która później stała się częścią jednego ze zlicytowanych na rzecz WOŚP złotych serduszek. Wiedział, że nie zmieni ona uczucia, którym darzy swoją żonę, a na pewno pomoże innym dzieciom. Wiedział też doskonale, że walka o życie dziecka to rzecz ważniejsza, niż wszystko inne.

W tym roku Orkiestra zagrała już po raz dwudziesty szósty i tak samo, jak w 1994 roku wsparła leczenie noworodków. A ja pisząc ten list – w roku, kiedy sam założę na palec ślubną obrączkę – proszę, abyśmy żyjąc w czasach wiecznego pędu i konsumpcji pomyśleli o dzieciach, które dzielnie stawiają czoła chorobie oraz o ich rodzicach, starających się uczynić ich dzieciństwo choć trochę normalnym.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to jedna z najwspanialszych rzeczy, którą zbudowaliśmy wspólnie w wolnej Polsce. Nigdy nie dajmy sobie wmówić, że jest nam ona niepotrzebna. Była, jest i będzie potrzebna, dlatego grajmy z nią do końca świata i o jeden dzień dłużej!

- Tomasz Kobylański

***

Najciekawsze historie pisze samo życie. Jeżeli jest coś, o czym chcesz opowiedzieć, coś skomentować - pisz na adres: listydoredakcji@gazeta.pl.

Zobacz także: Krytykujesz WOŚP? "Kolejny rząd obiecuje cuda, a bez Owsiaka nie byłoby sprzętu" [LIST]

Więcej o: