Po studiach i 6 latach pracy otrzymują 1459 zł. "Zaczynam rozważać pracę w sklepie albo jazdę na taryfie" [LIST]

- W kulturze płacą gorzej niż w supermarketach - pisze nasza Czytelniczka, która pracuje w muzeum.

Mamy dwa związki w muzeum. Jestem w jednym. Jak namawiam ludzi na założenie trzeciego, pytają: co to da? Mamy dyplomy wyższych uczelni (niektórzy po kilka), wieloletnie doświadczenie pracy w kulturze i sztuce, znamy języki itd. Zarabiamy niewiele ponad 2 tys. na rękę. Ale i tak pewnie trzeba się cieszyć, że pracujemy w Warszawie, a nie np. w Małopolsce albo w bibliotece.

W tej drugiej – jak można się dowiedzieć dzięki akcji protestacyjnej „Dziady kultury” – osoba z wyższym wykształceniem po 6 latach pracy otrzymuje płacę minimalną. Podwyżka po 11 latach będzie wynosiła 100 zł. Bibliotekarka czy bibliotekarz po 38 latach pracy zarabia niecałe 1900 zł. A w małopolskim muzeum? Osoba z doktoratem zatrudniona na stanowisku kustosza po 7 latach ma minimalną płacę krajową. Aha, w publicznym sektorze kultury kobiety zarabiają przeciętnie o 400 zł mniej niż mężczyźni.

W Warszawie 18-19 listopada odbyło się Forum Przyszłości Kultury. Całe wydarzenie kończyła debata z udziałem polityków i polityczki. Do grona nie dołączył zaproszony minister Gliński. Fakt napisania odmownego listu do organizatorów Forum nie przeszkodził mu w jednoczesnym deklarowaniu w tymże liście otwartości na debatę.
Wypowiedzi obecnych krytycznie skomentowało grono eksperckie. Na pytanie prowadzącej debatę, czy politycy notują jego uwagi, wszyscy skwapliwie pokiwali głowami, mając jednocześnie założone ręce.

Po wysłuchaniu wypowiedzi polityków, które dotyczyły ich pomysłów na przyszłość kultury – też jako sektora zatrudnienia po prostu, zaczynam rozważać pracę w dyskoncie lub supermarkecie. Albo zacznę jeździć na taryfie.

Ciekawostka na koniec: na Polfejsie, czyli portalu społecznościowym rosnącej w siłę polskiej skrajnej prawicy (ale nie tylko tam) taka branża, jak kultura, nie jest brana pod uwagę, po prostu nie istnieje.

Czy taka ma być przyszłość kultury?

- Anonimowa Pracownica Kultury

***

Najciekawsze historie pisze samo życie. Jeżeli jest coś, o czym chcesz opowiedzieć albo coś skomentować – pisz na adres: listydoredakcji@gazeta.pl

Więcej o: