Aleja Armii Ludowej będzie al. Kaczyńskiego. "Ale taka nazwa już jest" [LIST]

- Czy w takim razie w Warszawie istniałyby jednocześnie aleja Kaczyńskiego i ulica Kaczyńskiego? - piszą w liście do Gazeta.pl varsavianiści.

Kilka dni temu Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera ogłosił plany dekomunizacji prawie 50 nazw stołecznych ulic. Wśród zmian znalazł się m.in. projekt nadania al. Armii Ludowej imienia Lecha Kaczyńskiego. Okazuje się, że na terenie tej samej dzielnicy – Śródmieścia – a konkretnie na Nowym Mieście, znajduje się już aleja Kaczyńskiego, a dokładnie muzyka Tadeusza Kaczyńskiego, twórcy Filharmonii im. Romualda Traugutta”.

Czy w takim razie w Warszawie istniałyby jednocześnie aleja Kaczyńskiego i ulica Kaczyńskiego? Co do zasady unika się nadawania nazw ulic o zbliżonym brzmieniu, jako mogących powodować pomyłki. - Jeśli Armię Ludową koniecznie trzeba zmienić, to może warto rozważyć przywrócenie tej alei jej historycznej nazwy? - proponują znawcy historii Warszawy.

Fragment dzisiejszej al. Armii Ludowej pomiędzy Marszałkowską a Polną został wytyczony pod koniec lat 30. XX wieku jako al. Józefa Piłsudskiego – główna arteria niezrealizowanej Dzielnicy Marszałka na Polu Mokotowskim. Choć dziś trudno w to uwierzyć, ale nazwa ta przetrwała do końca lat 40.! Pojawiała się nawet na planach z okresu okupacji niemieckiej i w pierwszych latach Polski Ludowej! Zmieniono ją dopiero około 1949 roku, kiedy nowa władza okrzepła na tyle, by pozbyć się kłopotliwych nazw ulic, takich jak choćby aleja generała Władysława Sikorskiego, jak nazywał się w latach 1946-1949 fragment Alej Jerozolimskich. Przywrócenie historycznej nazwy alei Armii Ludowej jako alei Józefa Piłsudskiego powtarzałoby patrona placu Piłsudskiego. 

- Jakub Jastrzębski (Kierunkowy 22), Mikołaj Węgier (Oddechy Warszawy)

Więcej na ten temat przeczytasz tu.

listydoredakcjilistydoredakcji Gazeta.pl

Więcej o: